Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Nowa przygoda: ASG

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

TAK TO SIĘ ZACZYNA

W zabawach airsoftowych może brać udział każdy niezależnie od płci, upodobań czy zainteresowań. Jedynym wyznacznikiem jest wiek – dzieci raczej nie mają wstępu na "pole walki", co wiążę się z tym, iż pewnie nie byłyby w stanie pojąć sensu i idei airsoftu. Piszę "raczej", ponieważ w strzelankach organizowanych na szczeblu lokalnym organizatorzy dopuszczają czasami do gry osoby poniżej 16 roku życia. Normalnie do udziały w rozgrywkach dopuszcza się osoby, które ukończyły 18 rok życia, lub osoby po 16 roku życia, posiadające oświadczenie rodziców, że zezwalają dziecku na udział w tego typu imprezach. Warto zauważyć, że niektórzy organizatorzy wymagają nawet notarialnie poświadczonych podpisów rodziców! Decydują względy bezpieczeństwa i prawnej odpowiedzialności.

Co powoduje, że ludzie interesują się tym sportem?

 

 

Zależnie od osobnika, powodów jest wiele. Dla jednych jest to kolejne wyzwanie, zainteresowanie i pasja, chęć zgłębienia wiedzy albo zasmakowania "w realu" czym jest pole walki, sprawdzenie swoich możliwości, umiejętności czy wytrwałości w różnych sytuacjach, ale dla innych pewnie też (a może i przede wszystkim) nauka pokory, chęć zmierzenia się z ideą airsoftu oraz poznanie i doskonalenie cech charakteru. Pewnie są i tacy, którzy w airsofcie szukają ucieczki od dnia codziennego, płaczących dzieci, skwarzącej żony/ męża, tacy, którzy na co dzień grzeczni i ułożeni w końcu mogą pokazać swoje drugie oblicze i wykazać się umiejętnościami oraz tacy, których już wtajemniczeni zarazili swoimi kolejnymi opowieściami o niesamowitym przeżyciu jakim jest udział w strzelance czy zlocie oddającym realizm pola walki.
Jedno jest pewne: dla jednych jest to zabawa i milo spędzony czas, a dla innych pasja i filozofia życia. Warto tu wspomnieć, używając słowa ‘filozofia’, że air soft kładzie nacisk na takie hasła jak: honor, tradycja, szacunek dla przeciwnika oraz samodoskonalenie. Każdy, kto nie potrafi respektować tych zasad nie powinien zaczynać przygody z airsoftem.

Zaczynając przygodę z airsoftem na pewno należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w podstawowe elementy wyposażenia: mundur, buty i replikę broni, choć wiele osób stawiających pierwsze kroki w air sofcie na początku kupuje tylko replikę, a z czasem dokupuje resztę wyposażenia.  Ale, co może zdziwi początkujących, w pierwszej kolejności wspomnę o obowiązkowym zakupie okularów, gogli lub maski chroniących oczy. Można nie mieć broni ze sobą, ale ochrona oczu musi być!!! Przed uczestnictwem w strzelance czy zlocie okulary należy przetestować – najlepiej wykonać strzał z repliki z możliwie bliskiej odległości, chyba że są to ochrona atestowana.
Jeśli chodzi o zakup munduru - w przypadku tych, którzy nie są jeszcze w 100% pewni do jakiej ekipy chcą należeć, wystarczy zakup najtańszego munduru, niekoniecznie nawet skompletowanego w szczegółach czy odwzorowującego konkretną armię. Osoby, które pierwsze kroki w airsofcie mają już za sobą, decydują się najczęściej na zakup munduru i repliki broni odpowiednie dla wybranej ekipy odwzorowującej określoną armię lub sami określają, wg własnego uznania, rodzaj i typ żołnierza, którego chcą odwzorowywać. Zabawa w air soft nie wiąże się z obowiązkową przynależnością do konkretnej armii - można być żołnierzem ‘niezależnym’ - tzw. ‘wolnym strzelcem’. Ale oczywiście są również tzw. rekonstrukcje historyczne, które w 100% pod względem umundurowania, oporządzenia i wyposażenia odwzorowują prawdziwe formacje zbrojne oraz działają zgodnie z ich filozofią przestrzegając tym samym zachowań, zasad i norm w niej obowiązujących.

                                                                                   

Zakup określonego rodzaju munduru zależy od upodobania, nastawienia  i posiadanych funduszy.
 Ale, co ważne i co wiedzieć należy, to cały sprzęt dzieli się je na kontraktowy i niekontraktowy. I jeśli miałbym komuś doradzać przy zakupie munduru to napiszę od razu: lepiej kupić mundur kontraktowy, bo jest on lepszej jakości i na pewno będzie nam dłużej służył.
I co jeszcze jest bardzo istotne: przed udziałem w zabawie i wyjściem z domu pamiętajcie , by niepotrzebie nie rzucać się w oczy ludziom w miejscach publicznych, którzy mogą źle obdierać wasz wygląd.
Warto też zaopatrzyć się w jakąś replikę broni – nie kupujcie tylko od razu wypasionego gnata za kupę kasy. Powinna to być decyzja przemyślana na bazie zebranych opinii albo wypróbowania broni w praktyce.
Repliki broni do rozrywek airsoftowych, choć bardzo podobne zewnętrznie do prawdziwej broni palnej, nie są jednak bronią w rozumieniu prawa. Tak więc nie ma potrzeby ich rejestrować, co pozwala również osobom nieletnim brać udział w rozgrywkach airsoftowych. Repliki zależnie od mocy strzelają celnie na odległość 20-80 metrów. W jednym magazynku mieści się od kilku sztuk do kilku tysięcy kulek.
Warto też wspomnieć, że jest wiele modeli replik oraz różni ich producenci (np. Tokyo Marui, Classic Army, G&G, G&P, ICS, Systema). Ogólnie rzecz ujmując repliki można podzielić na:
- repliki o napędzie sprężynowym, co oznacza, że do oddania każdego kolejnego strzału trzeba naciągnąć sprężynę,
- repliki o napędzie gazowym, w których do oddania strzału potrzebny jest gaz ładowany z butli lub z naboju,
- repliki o napędzie elektrycznym, w których akumulator zasila silniczek, a silniczek w specjalnym mechanizmie zwanym gearboxem wytwarza sprężone powietrze, które wypycha kulkę.

To, na jaką replikę zdecyduje się gracz, zależy od gustu i zasobności portfela. Tak ogólnie rzecz ujmując to zakup repliki można porównać do zakupu samochodu - wygląd i marka zależy od gustu, ale jak replika będzie sprawdzała się w użyciu zależy wyłącznie od umiejętności jej posiadacza.
Warto też w tym miejscu wspomnieć, że repliki można upgradować, czyli je modyfikować w celu zwiększenia energii kulki, zasięgu czy szybkostrzelności.
Bardzo ważne: pamiętajcie, by w miejscach publicznych replikę nosić w pokrowcu lub w inny nie rzucający się w oczy sposób!!!
Ze względów praktycznych przydatna na polu walki jest również kamizelka taktyczna na ekwipunek i magazynki oraz rękawiczki, które chronią dłonie przy upadku. Kupując buty, jeśli miałbym coś doradzić, najlepiej wybierać te typu wojskowego, usztywniające kostkę, o dobrej przyczepności do podłoża.
Kupując cały ‘ekwipunek’ najważniejsze jest jednak, by dobór munduru i wyposażenia był zgodny z charakterem i funkcją żołnierza, którego chcemy odwzorowywać. W tej zabawie nie chodzi o pokazanie się i o to, by być obwieszonym bronią jak choinka bombkami i nie móc się ruszać lub starać się zaimponować kumplom!!! Przy zakupie wyposażenia i oporządzenia należy wykazać się rozsądkiem, praktycznością oraz wiedzą, by uniknąć sytuacji, kiedy chcemy być snajperem, a kupujemy wypasionego kałacha, który jest nam do niczego niepotrzebny ;/
Jakby nie było skompletowanie wszystkiego (munduru, broni, oporządzenia, itp.) to wyłącznie kwestia czasu, cierpliwości w poszukiwaniu kolejnych ‘perełek’ w sklepach z używanymi mundurami, łapanie okazji oraz przede wszystkim zasobność portfela. Są i tacy, którzy oprócz podstawowego wyposażenia kolekcjonują również sprzęt.

Ale tak szczerze to nieważne jaki mamy ubiór czy broń – grunt, by przyjść na pole walki i zasmakować tej przygody. Nie sądzę, by znalazł się ktokolwiek, kto po pierwszej strzelance czy zlocie zrezygnuje z dalszej zabawy…

Pierwsze kroki w air sofcie możemy stawiać podczas zjazdów weekendowych organizowanych przez okoliczne ekipy lub kilka ekip z określonego terenu, albo uczestnicząc w większych imprezach. Wszystkie imprezy airsoftowe odbywają się najczęściej poza miastem, na terenach niezamieszkałych o dużej powierzchni np. w lesie, na terenie opuszczonych fabryk, na poligonie.
Tak najogólniej ujmując organizowane są:
- strzelanki, gdzie dwie lub więcej drużyn spotyka się na polu walki i dąży do wykonania określonego zadania. Zazwyczaj w scenariuszach tego typu chodzi o przejęcie kontroli nad określonymi lokalizacjami, odbicie zakładnika, bądź wyeliminowanie wszystkich przeciwników. To, czy otrzymanie strzału powoduje wyłączenie zawodnika z gry do końca rozgrywki czy na określoną liczbę minut zależy od przyjętych ustaleń. Strzelanki, organizowane są zwykle na szczeblu lokalnym, są dynamiczne i trwają maksymalnie kilka godzin.
- LARP-y, czyli zloty wojewódzkie lub ogólnopolskie, w których uczestniczy od kilkudziesięciu do kilkuset osób, podczas których realizowane są scenariusze o rozbudowanej fabule, przy użyciu dużej ilości rekwizytów, a samo strzelanie nie jest najistotniejsze. Scenariusze zazwyczaj są bogate w akcenty fantastyczne. Najważniejszy jest klimat i kreatywność graczy, którzy podzieleni na poszczególne grupy, którym przydziela się odpowiednie role, próbują różnymi środkami (np. dyplomatycznymi, ekonomicznymi i militarnymi) przejąć kontrolę nad fikcyjnym mini-państwem.
-milsimy (ang. military simulation), podczas których odwzorowywuje się warunki prawdziwego pola walki. Takie rozgrywki trwają zwykle ponad 24 godziny, wymagają dobrego przygotowania, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz zawierają elementy sztuki przetrwania. Często pojedyncze trafienie eliminuje całkowicie z rozgrywki.
-zloty (wiadomo)

W praktyce różnie to bywa i najczęściej, zależnie od upodobań organizatora, zabawy airsoftowe łączą w sobie elementy wszystkich wymienionych powyżej kategorii, ale - co najważniejsze – wszystkie imprezy tego typu są doskonałą okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.

Większość imprez airsoftowych opiera sie na tzw. scenariuszach, czyli określonej historii mającej na celu odwzorowanie fikcyjnego bądź historycznego działania wojennego, policyjnego lub potyczki oddziałów paramilitarnych. Może to być np. napad, nalot, najazd, porwanie, itp., a uczestnicy, podzieleni na role, bawią sie wg określonych w scenariuszu założeń. Scenariusze mogą być realizowane:
-w postaci manewrów, gdzie uczestnicy nie wiedzą o zadaniach odgórnie, tylko podzieleni na grupy wykonują polecenia organizatora, który w odpowiedni sposób za pośrednictwem komend i poleceń realizuje tylko mu znane szczegółowe wytyczne scenariusza,  
-podczas zlotu, gdzie organizator wyznacza określone grupy przydzielając im zadania do wykonania i w obrębie każdej grupy wyznaczony dowódca wydaje komendy i polecenia w ustalony przez siebie sposób.

Organizator nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez dowódcę, ani go nie kontroluje.
Podczas realizacji założonych scenariuszy stosowane są zasady jasno określające jak poszczególni gracze powinni zachować się w momencie trafienia, wyeliminowania z gry, na jakich zasadach gracz może powrócić do zabawy oraz czy podczas gry można używać środki pirotechniczne lub środki pozoracji pola walki. Oczywiście nie są to zasady sztywne, a ich zakres i szczegółowość określają najczęściej organizatorzy imprez AS. Ponadto organizator bądź gracze mogą postanowić o wprowadzeniu dodatkowych zasad takich jak ograniczenie ilości amunicji, ograniczenie terenu gry, dodatkowe zasady bezpieczeństwa i inne.
Trafienie określa się jako kontakt z kulką wystrzeloną przez gracza – tak więc nawet rykoszet, postrzelenie się czy przypadkowe trafienie przez gracza z własnej drużyny zaliczane jest jako trafienie, a trafienie kulką w replikę oznacza zazwyczaj jej uszkodzenie – tak więc jeśli gracz nie ma możliwości wykorzystania innej repliki powinien opuścić pole walki.
Tu poinformuję tylko tych jeszcze niezorientowanych, że ślad po trafieniu kulką z repliki zazwyczaj jest niewielki i bardzo nie boli, ale postrzelenie z bardzo bliskiej odległości może spowodować siniaka, a nawet przebicie skóry. Dlatego też w airsofcie zabrania się strzelać do innych uczestników z małych odległości – zwykle, w zależności od rodzaju repliki broni, za rozsądny dystans od repliki do potencjalnej ofiary uznaje się 3 - 15 metrów.
Osoby trafione lub wyeliminowane z rozgrywki powinny oznaczyć się w widocznym miejscu czerwoną szmatką lub czerwonym światłem (przy grze w nocy) i udać się w miejsce wyznaczone przez organizatora. Są one wówczas wyłączone z gry i nie powinno się do nich strzelać.
Na terenie gry zazwyczaj wyznaczone jest miejsce dla każdej drużyny gdzie osoby trafione mogą powrócić do rozgrywki. I tu, zależnie od decyzji organizatora, powrót do gry może następować natychmiast po powrocie gracza do tego miejsca, cyklicznie co określony czas (np. co 20 minut), po upłynięciu określonej ilości czasu (np. 10 minut od przyjścia), bądź po zebraniu się w wyznaczonym miejscu określonej ilości osób. Często miejsce to, nazywane "respem" (ang. respawn point), jest równocześnie strefą znajdującą się poza grą - nie można w nim strzelać i nie powinny w nim przebywać osoby nietrafione, a biorące udział w grze. W wypadku kiedy trafienie eliminuje gracza na stałe z rozgrywki organizator zwykle wyznacza strefę znajdującą się poza grą, gdzie osoby wyeliminowane oczekują zakończenia rozgrywki. Pamiętajcie, że przebywanie w takich wyznaczonych miejscach nie zwalnia was od przestrzegania zasad bezpieczeństwa, bowiem może mieć miejsce przypadkowy ostrzał osób już wyeliminowanych.
Zgodnie z zasadami przypadki podejrzeń o nieprzyznawanie się przez graczy do trafienia powinny być rozstrzygane na miejscu.

Organizator ma prawo zdecydować o usunięciu z gry osoby, która otrzymała kulkę, a nie chce się do tego przyznać.
Środki pirotechniczne lub środki pozoracji pola walki są rzadko dopuszczane do gry pod warunkiem uzyskania zgody organizatora i policji. Dozwolone są niewielkie petardy, które nie powodują poparzeń i uszkodzeń ciała nawet przy wybuchu w kontakcie z graczem. Zakazane są wszelkie środki chemiczne i pirotechniczne, które mogą powodować uszkodzenie ciała (w tym uszkodzenie słuchu) lub pożar i z których korzystanie może skutkować odpowiedzialnością cywilną oraz karną. Najczęściej sugerowane jest korzystanie z granatów składających się z petardy umieszczonej w tekturowej tulei wypełnionej grochem lub kulkami, granatów dymnych.

                                                                           

Tu należy jednak wspomnieć, że ich użycie pirotechniki w zamkniętych pomieszczeniach jest zazwyczaj ograniczane bądź zakazane przez organizatora ze względu na możliwość porażenia dróg oddechowych i słuchu graczy. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy organizator dopuści stosowanie takich granatów, ale wyposaży uczestników gry w maski przeciwgazowe oraz środki ochrony słuchu. W wypadku gier bez organizatora należy używać ich z rozsądkiem i dużą ostrożnością.

Airsoft jest bezpieczną rozrywką.

Organizator zwykle sprawdza teren przed każdą rozgrywką oraz oznacza miejsca potencjalnie lub szczególnie niebezpieczne. Mimo wszystko jednak uczestnicy powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - dlatego tak ważne jest noszenie wytrzymałych okularów chroniących oczy, zachowanie zdrowego rozsądku, niezgrywanie bohatera oraz uwzględnianie i poszanowanie zdrowia oraz bezpieczeństwa innych graczy.
Niezależnie od rodzaju imprezy udział w niej determinuje nie tylko określone zachowania uczestników i konieczność dostosowania się do określonych przez organizatora wymogów, ale także przestrzeganie zasad i norm panujących w środowisku airsoftowym. Nie ma mowy o samowolce, odgrywaniu roli terminatora, działaniach destrukcyjnych i demobilizujących grupę, czy wygłaszaniu nieobowiązujących i niczym nie popartych w airsofcie ‘mądrości’. W czasie rozgrywek obowiązuje zestaw zasad bezpieczeństwa spisanych w tzw. prawie ASG, które szczegółowo precyzuje zasady bezpieczeństwa na polu walki, w tym nakazuje używanie okularów ochronnych, zabezpieczenie terenu walki oraz zabrania stosowania wszelkiego rodzaju używek, precyzuje zasady związane z zachowaniem porządku publicznego, zasady używania środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki, zasady uznawania trafień i zachowania się osób trafionych oraz zasady korzystania ze środków łączności. Przynależność do określonej ekipy lub formacji odwzorowującej określoną armię wiąże się też z przestrzeganiem zasad i zwyczajów, które opisane są zwykle szczegółowo w regulaminach wewnętrznych tych grup.
W airsofcie ważne jest stosowanie tzw. teorii niewywarzania otwartych drzwi – czyli staramy się pilnować i szanować to, co już jest oraz zdajemy się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów. Przypominam to, o czym wspomniałem na wstępie: airsoft to synonim takich pojęć jak honor, tradycja, szacunek dla przeciwnika oraz samodoskonalenie. Tak więc jeśli np. decydujemy się na noszenie munduru, to powinniśmy odnosić się do niego z szacunkiem, na polu walki nie udajemy superbohatera, a przestrzegamy zasady fair play, która przejawia się m.in. tym, że zawodnik, który dostanie kulką musi się do tego przyznać!!!

                                                                         

Wierzcie mi, że terminatorzy przestają instnieć!!!

Grupy i osoby cieszące się opinią ‘terminatorów’ są później zwykle pomijane przy zaproszeniach na różnego rodzaju imprezy airsoftowe.

 

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner