This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Akumulatory LiPo marki GE Power

Test akumulatorów LiPo GE Power, z punktu widzenia gracza, zastanawiającego się nad wyborem pakietu pasującego do jego repliki.
In this article
PAGE 1: Akumulatory LiPo marki GE Power

TYTUŁEM WSTĘPU

 

Poniższy krótki test akumulatorów LiPo/Li-ion nie jest techniczną analizą ich parametrów. Na portalu WMasg jest już zamieszczony świetny artykuł kompleksowo omawiający cechy techniczne, wady i zalety akumulatorów LiPo.

Dlatego nasz test przeprowadziliśmy z punktu widzenia gracza airsoftowego, zastanawiającego się nad kupnem akumulatora, a tym samym nad wyborem produktu pasującego przede wszystkim do jego repliki. W przypadku niektórych replik nie wystarczy informacja sklepu na temat wymiarów akumulatora - konieczna jest bezpośrednia "przymiarka", aby ostatecznie stwierdzić czy pakiet zmieści się w replice razem z okablowaniem, wtykami, bezpiecznikiem itp. Skupiliśmy się na takich aspektach jak:
- gabaryty - staraliśmy się "przymierzyć" testowane pakiety do maksymalnej liczby, dostępnych nam, replik najpopularniejszych modeli broni - oczywiście skupiając się przede wszystkim na replikach oferujących niewiele miejsca na akumulator;
- ROF i wydajność - czyli pomiar szybkostrzelności na różnych sprężynach / wartościach fps oraz pomiar efektywności: ile kulek wystrzelimy po jednym cyklu ładowania.

 

Test obejmuje cztery akumulatory marki GE Power, produkcji firmy Great Energy Electrolics CO. Ltd.:

 


Li-Po 11,1 V / 1050 mAh / 20 C [Short/Pipe] GE Power
Li-ion 11,1 V / 1350 mAh / 15 C [SF/CQB 2+1] GE Power
Li-Po 7,4 V / 2200 mAh / 25 C GE Power
Li-Po 7,4 V / 1280 mAh / 20 C [1+1] GE Power

 

ROF testowaliśmy na trzech różnych wartościach sprężyn. Ponieważ na wartość ROF mogą wpływać różnorodne czynniki i może się ona różnić zależnie od repliki i wartości fps - zdecydowaliśmy się na wybór trzech replik o sprężynach generujących prędkości początkowe: 300, 400 oraz 500 fps ( z niewielką tolerancją +/- kilku fps). Naszym zdaniem takie wartości są reprezentatywne dla większości użytkowanych w Polsce replik. Odpowiednio: repliki stockowe (typu TM, G&P, KA), mocne repliki stockowe np. produkcji chińskiej (lub lekko tuningowane) oraz mocne repliki (tuningowane).

 

Efektywność, czyli ile kulek wystrzelimy zanim wartość ROF spadnie (akumulator się rozładuje) określiliśmy przy pomocy dwóch replik stockowych. Dla akumulatorów 7,4 v - o prędkości początkowej 300fps. Dla akumulatorów 11,1 v - o prędkości początkowej 400fps.

(Oczywiście, w praktyce, ilość wystrzelonych BB może się różnić, na tym samym akumulatorze, dla różnych replik o tej samej prędkości początkowej - choćby w efekcie różnego poboru prądu; innego okablowania, silnika itp. Chcieliśmy jednak pokazać możliwości pakietów LiPo GE, które każdy użytkownik klasycznych akumulatorów NiCd/NiMh może sam docenić - porównując do efektywności własnego pakietu.)

 

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O PAKIETACH TYPU LiPo

 

Akumulatory typu LiPo, skonstruowane na ogniwach litowo-polimerowych z wykorzystaniem polimerów żelowych (lub stałych) nie muszą być specjalnie formatowane przed pierwszym użyciem. Zalecane jest ładowanie z wykorzystaniem balancera dla równomiernego naładowania wszystkich ogniw. Pakiety LiPo nie posiadają tzw. efektu pamięciowego (czyli nie jest w ich przypadku konieczne rozładowywanie przed każdym ponownym ładowaniem), są praktycznie niewrażliwe na zimno (zwłaszcza w porównaniu z pakietami NiMh), a efekt samorozładowania np. podczas przechowywania jest marginalny. Pewnym minusem akumulatorów LiPo jest graniczna wartość napięcia rozładowania. Napięcie na jedno ogniwo wynosi od 2,8 V do 4,2 V, przy czym nie wolno dopuścić do rozładowania akumulatora poniżej wartości 2,8 V. Nowe generacje pakietów LiPo są już mniej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i nie grożą natychmiastowym wybuchem, jednak należy pamiętać, że jest to typ akumulatorów wymagających odpowiedniego traktowania: stosowania dedykowanych ładowarek i (zalecane) sygnalizatorów poziomu rozładowania lub zabezpieczających przed rozładowaniem układów odcinających (przykładowe urządzenie, sygnalizujące zbliżanie się do granicznej wrtości rozładownia, na zdjęciu poniżej).

 

 

 

 

ŁADOWARKA


W teście wykorzystaliśmy do ładowania akumulatorów profesjonalną ładowarkę z wbudowanym balancerem, obsługującą pakiety Ni-Cd/Ni-MH/Li-Po/Li-Fe: iMax B6. (Wszystkie akumulatory przeszły pełen cykl ładowania zbalansowanego.) Pakiety lipo obsługiwane są w zakresie od 3,7 V do 22,2 V.

 

 

iMax B6 to zaawansowana technicznie ładowarka mikroprocesorowa, która posiada regulowany prąd ładowania oraz rozładowania (prąd ładowania: 0,1 A - 5 A regulowany co 0,1 A; prąd rozładowania: 0,1 A - 1 A). Dwuwierszowy wyświetlacz LCD informuje o ustawionym rodzaju ogniw (Ni-Cd/Ni-MH/Li-Po/Li-Fe), aktualnym cyklu (ładowanie, rozładowanie, ładowanie po rozładowaniu), aktualnym prądzie ładowania/rozładowania (A), pojemności (mAh), napięciu (V) oraz czasie procesu (sekundy). Ładując akumulatory Li-Po mamy możliwość wyboru trybu automatycznego, ładowania, ładowania z balancerem, szybkiego ładowania, rozładowania oraz przygotowania do przechowywania.

 

 

Jakość i parametry tej ładowarki sprawiają, że, naszym zdaniem, iMax B6 jest jedną z najlepszych uniwersalnych ładowarek mikroprocesorowych na rynku (możliwe, że najlepszą w swojej kategorii cenowej) i gwarantuje prawidłowe przygotowanie akumulatorów Li-Po do eksploatacji.

 

 

WRAŻENIE OGÓLNE

 

Pakiety marki GE Power, produkcji firmy Great Energy Electronics CO. Ltd., które otrzymaliśmy do testu, charakteryzują się różną pojemnością, odmiennym: kształtem ogniw, gabarytami, woltażem i obciążeniem (wartość prądu rozładowania). Zwraca uwagę staranne wykonanie pakietów. Nie ma tu mowy o przypadkowym zwarciu, nie widać np. żadnych gołych odcinków kabli wychodzących z ogniw, wszystko jest bardzo dobrze połączone i zaizolowane.

 

 

AKUMULATOR Li-Po 11,1 V / 1050 mAh / 20 C / [Short/Pipe] GE Power

 


Akumulator ten, mający całkiem sporą - jak na swoje gabaryty - pojemność, dedykowany jest do krótkiej prowadnicy kolby replik M4. Jednak stosunkowo niewielkie wymiary sprawiają, że może być stosowany w wielu replikach, w których umieszczenie akumulatora Ni-Cd/Ni-MH, a nawet większego pakietu Li-Po związane jest ze sporymi trudnościami.

 

1. Wymiary.

Długość/ szerokość/ wysokość:
100 mm / 20 mm / 17 mm


2. ROF.

Szybkostrzelność zmierzona dla wybranych wartości prędkości początkowej wyniosła:

300 fps     21 BB/S

400 fps     18 BB/S

500 fps     12 BB/S


3. Efektywność.

Wydajność akumulatora zmierzona przy pomocy repliki generującej prędkość początkową rzędu 400 fps wyniosła 2500 wystrzelonych BB, zanim spadła szybkostrzelność i Li-Po uległo rozładowaniu.


4. Do jakich replik pasuje?

Jak wskazuje nazwa pakietu - jest on dedykowany przede wszystkim do krótkiej wersji prowadnicy kolby w replikach M4. Faktycznie pasuje tam idealnie, co sprawdziliśmy na przykładzie repliki Troy M7A1 firmy King Arms.

 

 

 

Jedną z ciekawszych replik AEG karabinów snajperskich, która w bieżącym roku pojawiła się na rynku airsoftowym, jest SWD produkcji Classic Army. Niestety w tej replice brak miejsca na akumulator jest jednym z podstawowych problemów. Pakiet umieszczamy pod przednimi okładzinami, gdzie wolnego miejsca jest drastycznie mało, zwłaszcza, że mieści się tam również plastikowy pojemnik z bezpiecznikiem, a do tego dochodzą wtyki, okablowanie i końcówka fałszywej rury gazowej.

Opisywany pakiet GE Power stanowi idealne rozwiązanie tego problemu, zarówno pod okładzinami z tworzywa, jak i pod, dopasowanymi do repliki, okładzinami od ostrego SWD - akumulator mieści się bez problemu, razem z kablami, wtykami i osłonką bezpiecznika. 

 

 

 

Akumulator pasuje również pod pokrywę komory zamkowej replik AK74S systemu DBoys (wersja bez bezpiecznika).

 

 

Pod chwytem przednim replik MP5SD5 również jest stosunkowo mało przestrzeni na klasyczne akumulatory, zwłaszcza, że jest ona podzielona przez biegnącą środkiem lufę wewnętrzną. Akumulator można jednak wpasować z jednej lub drugiej strony nad lufą wewnętrzną, bez większych problemów - chwyt nasuwa się swobodnie i nie haczy.

 

 

Pakiet wraz z okablowaniem pasuje pod pokrywę komory zamkowej w replikach AKS i AIMS, systemu Cyma, ale w wersjach bez bezpiecznika. W replikach posiadających klasyczny bezpiecznik wpasowanie jest możliwe, chociaż trzeba popracować trochę nad ułożeniem okablowania. Natomiast w replikach posiadających duży prostokątny bezpiecznik typu samochodowego (niektóre modele CM i większość DBoys), wpasowanie tego akumulatora - z powodu jego prostokątnego przekroju jest bardzo trudne, a często niemożliwe, zwłaszcza w przypadku okablowania o dużym przekroju, zastosowanego w replice (nie doradzamy upychania pakietu "na siłę"). W replikach AK systemu TM, posiadających plastikową wstawkę pod pokrywą komory zamkowej (trzymającą prowadnicę suwadła) akumulator, z powodu swojego prostokątnego przekroju i grubego okablowania - nie pasuje.

 

 

Pakiet GE Power można zastosować w replice AEG MP40 firmy AGM.

 

 

Replika karabinu RPK74 firmy Cyma, mimo dość masywnej kolby, daje małe możliwości doboru akumulatora. W tym przypadku testowany akumulator 11,1 V to bardzo dobry wybór, zwłaszcza, że w kolbie repliki znajduje się jeszcze bezpiecznik w osłonie i spory odcinek okablowania, co dodatkowo zmniejsza dostępną przestrzeń.

 

 

Pod chwytem przednim repliki G36 (w tym przypadku wersja K) pakiet mieści się swobodnie.

 

 

Jedną z replik będących wręcz wyzwaniem, jeśli chodzi o dobór akumulatora, jest oparty na M4 karabinek Thunder Maul. W tym przypadku nawet LiPo pasują rzadko. Spośród testowanych akumulatorów GE Power - tylko ten jeden mieści się w ciasnej przestrzeni korpusu Thunder Maul'a.

 

 

 

Kolejnym przykładem repliki AEG, w której, oprócz akumulatora o dedykowanym kształcie, trudno cokolwiek zmieścić jest SIG552. Pakiet Li-Po 11,1 V / 1050 mAh / 20 C [Short/Pipe] GE Power pasuje bardzo dobrze. Do "przymiarki" użyliśmy repliki produkcji Tokyo Marui (tuning 400 fps).

 

 

 

Akumulator mieści się również bez problemu w kolbach stałych (M4/M16, G3, MP5). Pasuje również do kolby repliki AEG Stg44 firmy AGM, mieści się pod przednim chwytem replik M14 EBR i MP5. Można go także umieścić w skorupie magazynka M4/M16 stosowanej jako pojemnik na akumulator lub w lufie granatnika podlufowego GP30 stosowanego jako pojemnik na akumulator. Pakiet pasuje także do frontu repliki karabinu FN FAL, po usunięciu elementu podtrzymującego akumulator typu stick. (Przykłady na zdjęciach w dalszej części artykułu.)

 

 

AKUMULATOR Li-ion 11,1 V / 1350 mAh / 15 C / [SF/CQB 2+1] GE Power

 


Ponieważ obecna technologia nie pozwala na wykonanie prawidłowych ogniw LiPoly o przekroju okrągłym - akumulatory typu stick produkowane są z wykorzystaniem ogniw Li-ion. Pakiet dedykowany jest przede wszystkim do replik z kolbami typu SF/CQB. Jednakże dość długi odcinek kabla łączącego ogniwa daje możliwość w miarę swobodnego ich ułożenia, także w linii, jedno za drugim.


1. Wymiary.

Długość/ średnica (wliczając grubość kabla biegnącego na boku ogniw):
A: 134 mm / 18 mm
B:  68 mm  / 18 mm


2. ROF.

Szybkostrzelność zmierzona dla wybranych wartości prędkości początkowej wyniosła:

300 fps     18 BB/S

400 fps     16 BB/S

500 fps     10 BB/S


3. Efektywność.

Wydajność akumulatora zmierzona przy pomocy repliki generującej prędkość początkową rzędu 400 fps wyniosła 3000 wystrzelonych BB, zanim spadła szybkostrzelność i Li-Po uległo rozładowaniu.


4. Do jakich replik pasuje?

Pakiet wraz z okablowaniem pasuje pod pokrywę komory zamkowej w replikach AK74S systemu DBoys (wersja bez bezpiecznika), chociaż właściwe ułożenie okablowania i wtyków wymaga nieco zabiegów. Ogniwa należy ułożyć jedno za drugim. Pakiet nie pasuje do replik AKS i AIMS, systemu Cyma, ani do replik AK systemu TM, posiadających plastikową wstawkę pod pokrywą komory zamkowej (trzymającą prowadnicę suwadła).

 

 

Akumulator oczywiście mieści się bez problemu w kolbach stałych (M4/M16, G3, MP5). Pasuje również do kolby repliki AEG Stg44 firmy AGM, mieści się pod przednim chwytem repliki M14 EBR i MP5. Można go także umieścić w skorupie magazynka M4/M16 stosowanej jako pojemnik na akumulator. Pakiet pasuje także do frontu repliki karabinu FN FAL, po usunięciu elementu podtrzymującego akumulator typu stick. (Przykłady na zdjęciach w dalszej części artykułu.)

 

 

AKUMULATOR Li-Po 7,4 V / 2200 mAh / 25 C / GE Power

 


Pakiet do testu otrzymaliśmy z wtykiem typu T-shape. Ponieważ w teście wykorzystywaliśmy wyłącznie repliki z wtykami typu Tamiya mini/large - konektor na wyjściu akumulatora przerobiono, stosując wtyczkę Tamiya mini.


1. Wymiary.

Długość/ szerokość/ wysokość:
104 mm / 34 mm / 16 mm


2. ROF.

Szybkostrzelność zmierzona dla wybranych wartości prędkości początkowej wyniosła:

300 fps     16 BB/S

400 fps     13 BB/S

500 fps      7 BB/S


3. Efektywność.

Wydajność akumulatora zmierzona przy pomocy repliki generującej prędkość początkową rzędu 300 fps wyniosła 3500 wystrzelonych BB, zanim spadła szybkostrzelność i Li-Po uległo rozładowaniu.


4. Do jakich replik pasuje?

Pakiet GE Power można zastosować w replice AEG MP40 firmy AGM.

 

 

W replice karabinu RPK74 firmy Cyma testowany akumulator mieści się bez problemu, mimo, że w kolbie repliki znajduje się jeszcze bezpiecznik w osłonie i dosć długi odcinek okablowania, co dodatkowo zmniejsza dostępną przestrzeń. I choć w kolbie nie pozostaje nawet minimum luzu - pakiet pasuje bardzo dobrze.

 

 

Pakiet pasuje także, do miejsca przeznaczonego na akumulator, pod chwytem przednim repliki G36 (w tym przypadku model K). 

 

 

Akumulator mieści się bez problemu w kolbach stałych (M4/M16, G3, MP5) oraz pod przednim chwytem repliki M14 EBR i MP5. Można go także umieścić w skorupie magazynka M4/M16 stosowanej jako pojemnik na akumulator lub w lufie granatnika podlufowego, np. GP30 używanego jako pojemnik na akumulator. (Przykłady na zdjęciach w dalszej części artykułu.)

Pakiet odpowiada wymiarami akumulatorom typu mini NiCd/NiMh, jednak jest bardziej "kanciasty", o typowo prostokątnym przekroju - w przeciwieństwie do zaokrąglonych pakietów mini (zbudowanych na ogniwach o przekroju okrągłym). W związku z tym akumulator GE Power powinien pasować do wszystkich replik akceptujących pakiety mini (do których wchodzą one swobodnie).

 

 

AKUMULATOR Li-Po 7,4 V / 1280 mAh / 20 C / [1+1] GE Power

 


1. Wymiary.

Długość/szerokość/wysokość:
A/B: 134 mm / 20 mm / 5 mm


2. ROF.

Szybkostrzelność zmierzona dla wybranych wartości prędkości początkowej wyniosła:

300 fps     17 BB/S

400 fps     12 BB/S

500 fps      7 BB/S


3. Efektywność.

Wydajność akumulatora zmierzona przy pomocy repliki generującej prędkość początkową rzędu 300 fps wyniosła 2300 wystrzelonych BB, zanim spadła szybkostrzelność i Li-Po uległo rozładowaniu.


4. Do jakich replik pasuje?

Dzielony pakiet GE Power można wpasować we froncie RIS replik M4 ICS. Miejsca jest mało, ale nie ma problemu z pomieszczeniem ogniw, okablowania i wtyków.

 

 

Akumulator, dzięki budowie dzielonej - mieści się bardzo dobrze pod chwytem przednim replik MP5SD5, po obu stronach lufy wewnętrznej. Nie brakuje miejsca na okablowanie i wtyki, nie trzeba męczyć się z jego ułożeniem. 

 

 

Jak pisaliśmy wyżej, replika SWD produkcji Classic Army oferuje bardzo mało miejsca na akumulator. Dwuczęściowy pakiet GE Power trochę trudniej umieścić (razem z bezpiecznikiem i okablowaniem) niż pierwszy z opisywanych akumulatorów, jednak wszystko mieści się nad lufą karabinu - zarówno pod okładzinami z tworzywa, jak i pod, dopasowanymi do repliki, okładzinami od ostrego SWD.

 

 

 

Pakiet GE Power pasuje również pod pokrywę komory zamkowej replik AK74S systemu DBoys (wersja bez bezpiecznika).

 

 

Pakiet wraz z okablowaniem pasuje pod pokrywę komory zamkowej w replikach AKS i AIMS, systemu Cyma, ale w wersjach bez bezpiecznika. W replikach posiadających klasyczny bezpiecznik wpasowanie wydaje się możliwe, jednak wymagałoby działania trochę "na siłę", dlatego odradzamy podobne eksperymenty. Natomiast w replikach posiadających duży prostokątny bezpiecznik typu samochodowego (niektóre modele CM i większość DBoys), wpasowanie tego akumulatora - z powodu jego prostokątnego przekroju i długości - nie jest niemożliwe. W replikach AK systemu TM, posiadających plastikową wstawkę pod pokrywą komory zamkowej (trzymającą prowadnicę suwadła) pakiety tego kształtu nie mieszczą się.

 

 

Podwójny pakiet pasuje także, do miejsca przeznaczonego na akumulator, pod chwytem przednim repliki G36(K) .  

 

 

Akumulator mieści się także bez problemu w kolbach stałych (M4/M16, G3, MP5). Pasuje również do kolby repliki AEG Stg44 firmy AGM, mieści się pod przednim chwytem repliki M14 EBR i MP5. Można go także umieścić w skorupie magazynka M4/M16 stosowanej jako pojemnik na akumulator. Pakiet pasuje także do frontu repliki karabinu FN FAL, po usunięciu elementu podtrzymującego akumulator typu stick. (Przykłady na zdjęciach w dalszej części artykułu.)

 

 

ROZWIĄZANIA MNIEJ TYPOWE

 

Osoby używające w replikach AKMS czy AK74S granatnika podlufowego GP30, jako pojemnika na akumumulator, mogą wykorzystać dwa z opisywanych pakietów: Li-Po 11,1 V / 1050 mAh / 20 C [Short/Pipe] oraz Li-Po 7,4 V / 2200 mAh / 25 C.

 

 

Innym sposobem umieszczenia akumulatorów LiPo w replice mogą być pojemniki w kształcie puszek PEQ. Wprawdzie żaden z pakietów nie pasuje do puszek typu PEQ15, gdyż są one zbyt małe i wymagają dedykowanego akumulatora o odpowiednich wymiarach, ale do pojemnika w kształcie puszki PEQII pasują wszystkie testowane akumulatory. Część z nich będzie wymagać nawet jakiegoś sposobu na unieruchomienie, żeby nie przemieszczały się wewnątrz puszki.

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku replik AK, gdzie zastosowano oryginalną podstawę szczerbiny - zmniejsza się ilość miejsca dostępnego pod pokrywą komory zamkowej. Na poniższych zdjęciach przedstawiono replikę stylizowaną na karabin Beryl, z podstawą szczerbiny adaptowaną z broni palnej. Replika nie posiada bezpiecznika. Podwójny akumulator 7,4 V, z prostokątnymi ogniwami płaskimi - mieści się w tej replice bez problemu. Pokrywę komory zamkowej zamyka się lekko i płynnie. Suwadło odciąga się bez problemu, a zatem pod pokrywą pozostaje jeszcze sporo wolnego miejsca.

 

 

Mały akumulator 11,1 V, o przekroju prostokątnym, również pasuje, ale dość ciasno. Trzeba trochę natrudzić się z prawidłowym ułożeniem okablowania, a pokrywa komory zamyka się z oporami. Tak samo porusza się suwadło - w środku pozostaje więc bardzo mało miejsca.

 

 

Jedną z replik oferujących w stocku małe możliwości wyboru akumulatora jest FN FAL firmy King Arms, w wersji z kolbą skłądaną. Pod przednimi okładzinami mieści się w zasadzie wyłącznie akumulator typu stick 8,4 V. Pakiety LiPo również nie pasują, ale jest tu możliwe rozwiązanie problemu braku miejsca. Należy usunąć plastikowy element znajdujący się nad lufą karabinu, który podtrzymuje i unieruchamia pod okładzinami akumulator typu stick. Wówczas pasują do repliki trzy spośród testowanych akumulatorów: oba dzielone oraz mały pakiet 11,1 V.

 

 

 

 

 

 

Przykładem innej repliki, która w stocku akceptuje w zasadzie wyłącznie akumulatory typu stick 8,4 V, jest AEG Stg44 firmy AGM. Można wprawdzie wydrylować otwór w kolbie, w głąb, zwiększając jego długość, ale jeśli właściciel repliki nie chce przerabiać kolby - jedynym rozwiązaniem pozostają pakiety LiPo. Spośród opisywanych przez nas akumulatorów GE Power pasują do repliki trzy pakiety: oba dzielone oraz mały pakiet 11,1V.

 

 

 

REPLIKI, DO KTÓRYCH PASUJĄ WSZYSTKIE TESTOWANE AKUMULATORY

 

Wszyskie testowane pakiety mieszczą się swobodnie w kolbach stałych (M4/M16, MP5, G3). Pozostaje przy tym nadmierna ilość wolnego miejsca, w związku z czym właściciele replik ze stałymi kolbami, którzy zdecydują się na stosowanie LiPo GE Power, powinni zadbać o dodatkowe wypełnienie wolnej przestrzeni, aby uniknąć przemieszczania się akumulatora w kolbie.

 

 

 

 

Pakiety LiPo GE Power pasują także do repliki M14 EBR. W naszym przypadku była to replika firmy Classic Army, jednak, ze względu na identyczną konstrukcję, akumulatory powinny pasować także do replik EBR innych producentów.  

 

 

Pakiety LiPo GE Power pasują do repliki MP5 z klasycznym frontem. W naszym przypadku była to replika firmy Classic Army, jednak, ze względu na identyczną konstrukcję, akumulatory powinny pasować także do replik MP5 innych producentów.  

 

 

Wszystkie pakiety mieszczą się w skorupie magazynka M4 wykorzystywanej jako pojemnik na akumulator.

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

Wprawdzie, w naszym artykule, nie byliśmy w stanie sprawdzić wszystkich dostępnych na naszym rynku replik AEG, jednak mamy nadzieję, że ułatwiliśmy podjęcie decyzji przynajmniej części osób planujących zakup pakietu typu LiPo.


Testowane akumulatory Li-Po, marki GE Power, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Biorąc pod uwagę ich wymiary - oferują one również przyzwoitą pojemność. Uzyskane wartości ROF i efektywność, mierzona ilością kulek wystrzelonych "na jednym ładowaniu", powinny zadowolić większość osób poszukujących solidnego pakietu do zasilania swojej repliki. Dodatkowo gabaryty pakietów predestynują je do zastosowania w większości replik AEG dostępnych na rynku. Pakiety LiPo są również niewrażliwe na niskie temperatury, a wspomniana wydajność (ilość wystrzelonych BB) jest większa w porównaniu z, analogicznych wymiarów, pakietami NiMh.

 

Zwłaszcza akumulatory: Li-Po 11,1 V / 1050 mAh / 20 C [Short/Pipe] oraz Li-Po 7,4 V / 1280 mAh / 20 C [1+1] swoim kształtem i wymiarami umożliwiają rozwiązanie problemu zasilania w replikach posiadających drastycznie mało miejsca na klasyczny akumulator np. SIG552, Thunder Maul, MP5A1, MP5SD3, M4 CQB, AKS, AIMS, SWD CA itp.

Pozostałe dwa akumulatory mają trochę większe gabaryty i bardziej klasyczny kształt, jednak mimo to również pasują do wielu AEGów dających małe pole do wyboru pakietu zasilającego. Akumulator Li-Po 7,4 V / 2200 mAh / 25 C wymiarami odpowiada klasycznym pakietom Ni-Cd/Ni-MH typu mini, jednak oferuje większą szybkostrzelność i dużą pojemność. Akumulator Li-ion 11,1 V / 1350 mAh / 15 C [SF/CQB 2+1] oferuje wprawdzie trochę niższą szybkostrzelność (od drugiego testowanego pakietu 11.1 v), jednak dość długi odcinek kabla łączącego ogniwa daje możliwość w miarę swobodnego ich układania, dzięki czemu pakiet pasuje nie tylko do kolb typu SF/CQB, ale można go wykorzystać także w innych replikach np. umieszczając pod pokrywą komory zamkowej niektórych replik AKS.

 

Pakiety 7,4 V sprawują się bardzo dobrze w replikach stockowych generujących prędkości początkowe w zakresie 300 - 360 fps, chociaż osoby, którym nie zależy specjalnie na wysokiej wartości ROF, mogą te akumulatory stosować z powodzeniem także w replikach generujących 380-390 fps. Natomiast pakiety 11,1 V dedykowane są do mocnych replik, także tuningowanych.

Mając możliwość porównania, dzięki wcześniejszemu użytkowaniu akumulatorów LiPo/Li-ion: King Arms, Pelikan i EP Power, możemy stwierdzić, że pakiety GE Power stanowią dobry i solidnie wykonany produkt, o odpowiednich parametrach, godny polecenia użytkownikom replik AEG.

 

 

 

 


Akumulatory i ładowarkę testowaliśmy dzięki uprzejmości firm ASGSquad oraz Capri ASG:

 

 

 

 

 

 

Redakcja WMasg dziękuje za pomoc w realizacji testu następującym maniakom: Luisowi, Shogunowi Yamato, Darnockowi oraz Gumalowi i Czarnemu.

 

In this article
PAGE 1: Akumulatory LiPo marki GE Power
Oceń i skomentuj artykuł
Platinium partner
Gold partner
Silver partner
Tactical partner
Join the cooperation
Wspierają nas sklepy
Join the cooperation

WMASG Awards and distinctions

Popular AirSoft Hall of Fame - 2017
2011 Best Non-English Language Airsoft News Website
2012 Best Non-English Language Airsoft News Website
2012 Best Non-English Language Airsoft Magazine
2013 Best Non-English Language Airsoft News Website
2014 Best Non-English Language Airsoft News Website
2016 Best Online Airsoft Community/Forum
2017 Best Non-English Language Airsoft News Website
2018 Best Non-English Language Airsoft News Website
Loading...