Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

PATRONAT: Wojna Restrepo

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Od dzisiaj do niedzieli w całym kraju trwają pokazy premierowe najnowszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o wojnie w Afganistanie "Restrepo" autorstwa Sebastiana Jungera (autor filmu "Gniew Oceanu") i Tima Hetheringtona, fotografa z laurem World Press Photo.

Autorzy filmu spędzili 15 miesięcy z amerykańskimi żołnierzami w afgańskiej dolinie Korengal, zwanej Doliną Śmierci, w której zginęło najwięcej żołnierzy amerykańskich w całej wojnie z Talibami. Wojska wycofano z tej doliny w 2010 roku, mimo że jest kanałem przerzutowym broni z Pakistanu.

 

PLAKAT

Premierze towarzyszą pokazy dokumentu "Talibowie - prawdziwe oblicze" (także na DVD), nakręconego przez norweskiego dziennikarza Paula Refsdala w górach wschodniego Afganistanu. Refsdal przez kilka tygodni mieszka i śpi wraz z rebeliantami pod wodzą Dawrana Safiego, za którego głowę Amerykanie wyznaczyli nagrodę w wysokości 400 tys. dolarów. Przez prawie pół godziny obserwujemy życie po drugiej stronie barykady.

Autorzy za film "Restrepo" otrzymali nominację do Oskara 2011, a także film został nagrodzony GRAND JURY na festiwalu Sundance 2010, Złotą Żabą na Plus Camerimage 2010.

Bilety na pokazy do kupienia w kinach:

WARSZAWA – KINOTEKA
KRAKÓW – KINO POD BARANAMI
WROCŁAW – SALA NOT
ŁÓDŹ – KINO CYTRYNA

 

Film "Wojna Restrepo" z dodatkiem "Talibowie - prawdziwe oblicze" dostępny będzie od 18 lutego także na DVD w księgarniach, wraz z książką Sebastiana Jungera opisującą pobyt Hetheringtona i Jungera w Afganistanie (dołączona do DVD, tytuł książki: "Wojna Restrepo").

 

 

Zapraszamy na premierowe pokazy i polecamy!

Strona wydawcy:www.360stopni.org

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner