Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Rodzaje kulek

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.
Zasadniczo w airsofcie kulki dzieli się według masy. Jest to związane z ich zasięgiem i celnością. Najbardziej skrótowo rzecz ujmując kulki lżejsze lecą dalej przy niższej celności, kulki cięższe mają mniejszy zasięg ale są celniejsze z kilku przyczyn, między innymi na ich lot wiatr ma mniejszy wpływ.

Masa (gramy)

Kolor

Materiał

UWAGI

0,11Najczęściej żółteABSNajczęściej niska jakość wykonania
0,12Najczęściej niebieskieSpecjalne gatunki ABS o zwiększonej masie właściwejZdarzają się wykonane w niskiej jakości
0,20BiałyKomponenty na bazie ABSNajczęściej używane kulki w airsofcie
0,22BiałyKomponenty na bazie ABS
0,23BiałyKomponenty na bazie ABSDosyć często spotykane w Polsce, głównie produkcji Cyber Gun
0,25BiałyKomponenty na bazie ABSDosyć często spotykane w Polsce, głównie produkcji Tokyo Marui, Excel, Guarder, Cyber Gun
0,28BiałyKomponenty na bazie ABS
0,29BiałyKomponenty na bazie ABS
0,30BiałyKomponenty na bazie ABS
0,30MetalicznyAluminiumMateriał pozwala na wykonanie w dużej dokładności i jakości powierzchni
0,33BrunatnyKomponenty na bazie ABSMateriał pozwala na wykonanie w dużej dokładności i jakości powierzchni
0,36MetalicznyStop metaliMateriał pozwala na wykonanie w dużej dokładności i jakości powierzchni
0,43MetalicznyStop metaliMateriał pozwala na wykonanie w dużej dokładności i jakości powierzchni

Jak widać głównie spotyka się kulki w przedziale wagowym 0,20 – 0,30 grama. Zazwyczaj wykonane z białego tworzywa.

Kilka wyjaśnień do słownictwa użytego w tabeli:

ABS – Kopolimer akrylonitryl-butadien-styren to jest nazwa techniczna. Podstawowe właściwości materiału to: tworzywo twarde, ciągliwe, bardzo odporne na zmiany temperatury, zależnie od typu odporny na działanie zimna lub ciepła, wystarczająco odporny na działanie warunków atmosferycznych, mało chłonący wilgoć.

Kompozyty – materiały zawierające napełniacze niewłókniste, może być to też materiał składający się z kilku materiałów zespolonych siłami fizycznymi i/lub chemicznymi. Tyle wiedzy ogólnej, a jak to wygląda w rzeczywistości? Wyobraźmy sobie kaszę manną wymieszaną z grochem. Jeśli jednostka objętości grochu jest cięższa niż ta sama jednostka kaszy to mieszając je ze sobą w odpowiedniej proporcji możemy otrzymać materiał o potrzebnej nam masie jednostki objętości. A co jeśli samych tworzyw jest więcej niż dwa? Możemy wtedy wpływać też na właściwości np. mechaniczne ale też i inne uzyskanego kompozytu. Zazwyczaj jako spoiwa wykorzystuje się jedno z tworzyw, a drugie jest wypełniaczem. W naszym przykładzie spoiwem byłaby kasza która lepiej wypełnia objętość. Dlatego kulki cięższe przy trafieniu w twardą przeszkodę mogą się rozbić nawet na proszek (wtedy spoiwa jest mało i są mniejsze siły utrzymujące strukturę przestrzenną kulki w całości).

Osobnym tematem są:
  • kulki biodegradowalne – są to kulki które pod wpływem wilgoci rozkładają się. Używane na otwartej przestrzeni w wilgotnej glebie w przeciągu kilku tygodni powinny zniknąć. W związku z powyższą cechą nazywane są też kulkami ekologicznymi
  • kulki fluorescencyjne pozwalające na uzyskanie efektu strzelania pociskami smugowymi. Aby wywołać taki efekt potrzebne jest urządzenie o nazwie Full Auto Tracer lub w skrócie TRACER, które wygląda jak tłumik dźwięku, nakłada się je oczywiście na wylot lufy, posiada własne zasilanie i w czasie, gdy kulka przemieszcza się w nim ulega naświetleniu a następnie lecąc „oddaje” światło dając złudzenie strzału pociskiem smugowym. Oczywiście w słoneczny dzień ten efekt nie będzie miał większego znaczenia, a w nocy naświetlone kulki działają w obie strony, to znaczy zdradzają również pozycję używającego ich strzelca.
  • kulki z farbą - kulki te nie nadają się do zabawy w terenie. Aby uległy rozbiciu musza one trafić twardy cel; ubranie lub ciało człowieka nie są wystarczająco twarde. Na otwartej przestrzeni strzela się na duże odległości i kulka w momencie osiągnięcia celu nie ma już wystarczającej energii aby się rozbić. Ponadto są one lekkie (zazwyczaj 0,12 g) i co z tego wynika niecelne na większe odległości. Ze względu na swoja masę ich zastosowanie jest identyczne jak w przypadku kulek żółtych / niebieskich. Kulki te dodatkowo potrafią (co się dosyć często zdarza) pękać w lufie lub w magazynku co powoduje szybkie zabrudzenie wnętrza repliki i konieczność przerwania zabawy i dokładnego czyszczenia.

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner