- Repliki bez systemu Hop-Up
Masz szczęście. Możesz używać różnych mas kulek. Oczywiście „płacisz” za to zasięgiem około dwukrotnie mniejszym niż gdybyś posiadał Hop-Up. Kiedyś gdy tylko zaczynałem swą przygodę z ASG i sprężynowe repliki które posiadaliśmy nie miały Hop-Up’a (oczywiście w sklepie w którym były zakupione twierdzono, że kupujemy repliki wyposażone w ten pożyteczny wynalazek) uczestniczyłem w scenariuszu w którym ustaliliśmy, że pierwsze kulki wystrzeliwane z magazynka ładujemy 0,2g (celność na końcówce zasięgu przy podchodzeniu „nieprzyjaciela”), a następne 0,11g. Po prostu zauważyliśmy, że trafienie cięższą kulką odczuwa się bardziej niż lekką. Celność na niewielkie odległości nie była już tak istotna dlatego niższa masa nam nie przeszkadzała, a upał był tak straszny, że ubierać się w stroje które wytłumiałyby energię kulki było niezbyt przyjemnie, a po strzelaniu na niewielkie odległości nie chcieliśmy nosić zbyt wyraźnych śladów na ciele wskazujących na udział w zabawie ASG.
Bez systemu Hop-Up można spotkać głównie tańsze modele replik sprężynowych, kilka tańszych modeli replik gazowych i kilka najtańszych replik elektrycznych produkowanych przez niektóre firmy zazwyczaj nie wiodące prymu w branży. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z airsoftem i chcesz wiedzieć więcej na temat replik i tego czy posiadają system Hop-Up i jakiego rodzaju czytaj opisy w zbrojowni na WMASG lub na forum WMASG. - Repliki ze stałym Hop-Up
W skrócie: Hop-Up to system nadający rotację kulce znacznie zwiększający zasięg i celność. System ten działa dobrze przy odpowiednio dobranym docisku na kulkę do masy kulki – wtedy trajektoria lotu kulki jest płaska i zasięg optymalny.
Zazwyczaj w stały Hop-Up wyposażone są sprężynowe repliki tak broni krótkich jak i długich (jedyny jak na razie wyjątek potwierdzający tę regułę to sprężynowy Desert Eagle z firmy KWC posiadający regulowany Hop-Up) i część replik gazowych. Przy zbyt niskiej masie naszej amunicji do ustawionej wartości Hop-Up kulki po strzale tylko przez pewien czas (zależny od energii przekazywanej kulce) lecą płasko by następnie lecieć do góry pokonując za pomocą zbyt dużej rotacji zjawisko grawitacji. Zbyt duża masa kulki powoduje, że efekt rotacji jest zbyt słaby i kulka leci co prawda celnie ale zasięg spada drastycznie (lot po paraboli w dół). Jeśli zatem posiadasz replikę ze stałym (nieregulowanym) Hop-Up (oznaczenie anglojęzyczne fixed Hop-Up) powinieneś używać kulek o masie odpowiadającej tej, do jakiej został przygotowany nacisk Hop-Up’a. Informację na jaką masę kulki ma dana replika wyregulowany Hop-Up znajdziesz w opisach w zbrojowni na WMASG lub na forum WMASG. Oczywiście możesz też sam poeksperymentować z różnymi kulkami i wyciągnąć własne wnioski jakich kulek chcesz używać. - Repliki z regulowanym systemem Hop-Up
Do tej kategorii replik należy zaliczyć z replik sprężynowych m.in. – Desert Eagle z firmy KWC, droższe modele gazowe oraz większość dostępnych u nas replik elektrycznych (wyjątek - repliki elektryczne z firmy Cyber Gun). Na dalekim wschodzie spotkać można również inne repliki elektryczne bez Hop-Up (zazwyczaj w bardzo niskiej cenie) ale u nas na razie nie są one szerzej znane.
Dzięki regulowanemu naciskowi na Hop-Up możemy stosować różne masy kulek. Tutaj użytkownik sam znajduje kompromis zasięg / celność. Oczywiście są sposoby różnych tuningów zazwyczaj zwiększających zasięg, ale używając repliki musimy wiedzieć do czego dążymy, w jakich warunkach będziemy się strzelać itd. Cięższe kulki mają najmniejszą wrażliwość na ruchy powietrza (wiatr) co za tym idzie są celniejsze, lżejsze są wrażliwsze na wiatr ale mają większy zasięg. Strzelając się w CQB, czy też w lesie musimy jeszcze uwzględnić swój styl gry. Na przykład jeśli strzelamy z dużych odległości na granicy zasięgu repliki do niewielkich celów (wystawiona zza drzewa ręka lub noga) używamy cięższych (celniejszych na końcówce zasięgu) kulek. Jeśli lubimy strzelać krótkimi seriami do dużych celów (wyprostowana sylwetka) używać możemy lżejszych kulek. Kilka gier na pewno wskaże Ci drogę którą będziesz szedł i co za tym idzie jakich kulek będziesz używał najczęściej. Oczywiście zastosowanie tuningów zwiększających energię repliki pozwala nam strzelać dalej cięższymi kulkami co za tym idzie i celniej, ale i tutaj doboru masy do energii i warunków strzelania dokonuje sam użytkownik zazwyczaj na podstawie swoje doświadczenia.
Dobór kulek do używanej repliki
05.07.2005
Author: Medium
This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may
deviate from current standards.
Jest kilka warunków które trzeba sprawdzić zanim zdecydujemy się na używanie tych lub innych kulek postaram się je przedstawić pokrótce.
1988
materiałów
3767
komentarzy
4
rzeczy w ekwipunku