Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Airsoft Force Tracking: Beta testy

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Myśl przewodnia:

Airsoft. Specyficzny sport. Przez kilka godzin gracz taszczy przez las kilogramy sprzętu. Deszcz, skwar, śnieżyce, komary, czy inne błocko. Idzie przed siebie wykonując misternie utkane przez scenarzystę zadania. Następnie wraca do domu i w chwil kilka przechodzi transformację. Szybki prysznic, zimny browar, ciepłe kapcie, internet... flame-master lvl 100. Gracze, jeszcze pare godzin wcześniej walczący ramię w ramię, teraz walczą na forach. Na argumenty, omawiając zakończone spotkanie, krytykując taktykę, zastanawiając się nad jej lepszą realizacją. Tak jest co weekend. Przynajmniej u mnie. Aż zacząłem zastanawiać się, dlaczego nie dać graczom narzędzia na którym mogliby oprzeć swoją dyskusję ;).

Założenie:

Cóż... właśnie zakończyłem pracę nad tym narzędziem ;). AFT udostępnia mechanizmem generowania historii sesji, w postaci animacji. Możliwe jest więc nagranie ruchu wielu graczy, na jednej mapie, minuta-po-minucie. AFT w animacji uwzględnia nie tylko ruch jednostek, ale także pojawiające się i znikające waypointy, meldunki przeciwników, oraz wydawane rozkazy, wezwania medyka i żądania wsparcia. Z punktu widzenia użytkownika, nowa funkcjonalność nie zmienia wiele w sposobie prowadzenia rozgrywek. Wystarczy zalogować się do sesji AFT i wrzucić telefon w ładownicę. Urządzenie co jakiś czas prześle na serwer informacje o położeniu gracza, co umożliwi późniejsze naniesienie jego pozycji na animacji.

Technologia:

Z początku rozważałem generowanie filmów z przebiegu sesji. Użytkownik otrzymałby film AVI bądź MP4. Ma to pewne zalety (łatwość użytkowania) jak i wady (zamknięty format pliku). Zdecydowałem się oprzeć Tracking na wygodniejszej (zarówno w oprogramowaniu jak i użytkowaniu) technologii KML. W skrócie, użytkownik może otworzyć nagranie sesji w darmowym programie Google Earth, który w formie animacji wyświetli ruch wszystkich graczy działających w obrębie sesji.  Rozwiązanie o tyle ciekawe, że udostępniam tą animację w otwartym formacie. Każdy może nanieść zmiany w nagraniu, dodać własne opisy, czy choćby kontrolować kamerę. Zakładam, że rozwiązanie ciekawsze niż sztywny film, który można jedynie włączyć i przewinąć ;).
 
Koszt:

Funkcjonalność ma (moim zdaniem) niezły potencjał i kosztowała mnie sporo czasu i pracy. Póki co, biorę koszta na siebie. Nie sądzę bym wymagał jakiejkolwiek opłaty za korzystanie z tej funkcji w przyszłości. Oczywiście, nadal liczę na dobrowolne wsparcie finansowe, które ułatwią mi dalsze prace ;). Każdy grosik się przyda ;).
 
Prezentacja:

Funkcjonalność znajduje się w fazie wczesnych testów. Jest już na tyle dobrze, że mogę pochwalić się filmem z prezentacją możliwości systemu. Na filmie widzimy kilka niewielkich oddziałów wykonujących patrol wg. zaplanowanych w AFT waypointów. W każdym oddziale znajduje się jeden telefon z włączonym AFT. Wszyscy gracze, działają na jednej sesji. Poniższy film wzbogacony został o ścieżkę dźwiękową (dodaną jedynie dla klimatu, ponieważ przy przyspieszonej animacji brakuje synchronizacji z obrazem), oraz o filtry (cieniowanie i wyszarowanie można nałożyć w YouTube). Docelowo, AFT nie będzie nadrukowywać loga aplikacji ani adresu mojej strony.
 
 

 

 

 

Beta testy:

Jeżeli Ty, lub Twoja grupa chcecie pomóc w pracy, zachęcam do udziału w beta testach nowej funkcjonalności. Nie jestem w stanie w żaden sposób odwdzięczyć się Wam za poświęcony czas, ale... liczę, że spotkam się z odzewem non-profit ;). Osoby chcące przeprowadzić test proszę o wykonanie procedury:
1. Proszę zgromadzić minumum 3 osoby posiadające urządzenie z Androidem
2. Zaktualizować aplikację Airsoft Force Tracking na tych urządzeniach do najnowszej możliwej wersji
3. Założyć nową sesję
4. Zalogować wszystkie urządzenia w tej sesji
5. Wyjść w teren. Najlepiej poza miastem (by działał GPS), lecz w okolicach z zasięgiem GSM (by telefony mogły połączyć się z serwerem - patrz: internet)
6. Po powrocie, proszę o przesłanie maila na adres seethersky@gmail.com, zawierającego:
- numer sesji,
- datę i godzinę wyjścia w teren,
- datę i godzinę zakończenia zabawy,
- informację o ilości graczy wraz z krótkim opisem charakteru zadań.
 
Po odebraniu maila, sprawdzę czy serwer poprawnie zareagował na ruch graczy. Upewnie się czy punkty trasy zostały zapisane regularnie i w prawidłowych miejscach. W przeciągu dwóch tygodni odeślę animację przedstawiającą to co udało się wygenerować po stronie serwera.
 
Mile widziana będzie notatka, czy wszyscy gracze z danej sesji zgadzają się na wykorzystanie nagrania przy ew. promocji funkcjonalności. Przy braku notatki, uznam że nie wyrażacie zgody ;).
 
Tradycyjnie, zapraszam na fanpage (facebook,google plus) po świeże newsy.
 
Serdecznie pozdrawiam,
Michał "Seether"

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner