Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Baterie akumulatore

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Modele klasy AEG to nic innego jak modele sprężynowe, z tą różnicą, że sprężyna naciągana jest nie za sprawa siły mięśni użytkownika modelu, a za sprawą silnego silniczka elektrycznego z możliwą dużą częstotliwością. O ile w przypadku modeli sprężynowych wystarczy porządne śniadanie ;), o tyle silnik elektryczny w AEGach potrzebuje do funkcjonowania prądu, który czerpany jest z baterii.

Parę słów wstępu


Baterie zasilające AEGi, nie są zwykłymi bateriami, które można spotkać na sklepowych półkach, nie są to Duracell'e, Energizer'y czy inne NoName'y. Te baterie to specjalne akumulatorki oparte na technologii NiCad lub NiMH. Na rynku zachodnim dostępne są wszystkie rodzaje, ale najważniejszy z nich to tzw. typ Sub-C, który może być zbudowany na dużych lub małych ogniwach, a poza tym przybiera różne kształty w zależności od modelu do jakiego ma być zastosowany.

Rozmiary i kształt


Rozmiar baterii zależy od rodzaju modelu jaki się posiada albo chce się mieć w posiadaniu. Dla modeli tzw. stock`owych czyli takich, które nie są jeszcze poddane modyfikacjom, przewidziane są 3 podstawowe typy/kształty baterii:
- Large pack - duże ogniwa, duża żywotność, złączka TAMIYA, podwójny rząd ogniw,
- Small pack (Mini) - małe ogniwa, mniejsza żywotność, złączka KYOSHO, podwójny rząd ogniw,
- Stick (AK) - małe ogniwa, złączka KYOSHO, pojedynczy rząd ogniw.

[Powiększ]

UWAGA: Złączki Tamiya są większe i bardziej dostępne na terenie USA oraz w Wielkiej Brytanii od złączek Kyosho. Jeżeli ciężko jest dostać złączkę Kyosho, zamień ją na tą drugą tylko pamiętaj aby w samym AEG'u także ją zmienić.

[Powiększ]

Napięcie


8.4 Volta (V) lub 9,6 Volta - to najczęściej spotykane napięcia stosowane w bateriach do modeli AEG w wersjach podstawowych. Każde ogniwo daje 1.2V, czyli bateria 8.4V składa się z 7 ogniw. To zapewnia dobry ROF (Rate of Fire - szybkostrzelność) w standardowym lub lekko zmodyfikowanym modelu.

Wyższe napięcie baterii może być konieczne do zastosowania gdy interesuje Was większy ROF albo jesteście w posiadaniu zmodyfikowanej broni ASG, z mocniejszą sprężyną. Do AEG’ów można stosować baterii o napięciach: 8.4, 9.6, 10.8 i 12.0V. Dwie ostatnie - 10.8 i 12V powinny, a w zasadzie muszą być używane tylko z maksymalnie zmodyfikowanymi modelami, chyba że chce się doprowadzić do spalenia silnika lub połamanie trybów.

Im wyższe napięcie tym większe zużycie modeli ale także tym większy ROF- decyzja należy do Ciebie :)

Natężenie/Pojemność


mAh - to mili Ampero godziny (z ang. milli Amp hours) czyli inaczej jak długo bateria jest w stanie dostarczać prąd o określonym napięciu przez 1 godzinę (np. bateria 1400 mAh jest w stanie dostarczać 1400 mili Amperów przez godzinę). Im wyższy numer tym dłuższa żywotność. Pojemność baterii to zakres od 600 do 3000mAh (wyższa żywotność występuje bardzo rzadko) i zależna jest od wielkości ogniwa. Większe ogniwa mają wyższą pojemność - proste... Dlatego kupno baterii o większej pojemności nie ma faktycznego wpływu na Twoją broń, będzie ją po prostu dłużej zasilać.

Materiały / Wykonanie


Obecnie przy budowie baterii stosuje się różnorodne technologie - Lithium Ion, NiCad, NiMH. Tak naprawdę jedyne, które obecnie liczą się dla wszystkich AirsoftManiaków, to NiCad'y. Większość wszystkich oferowanych i kompatybilnych baterii do AEG'ów (98%), używa ogniw NiCad, ponieważ zapewniają one stabilny przepływ prądu w bateriach o wszystkich rodzajach pojemności. Gdy bateria zaczyna się wyładowywać, zasilanie zanika bardzo szybko. W przypadku NiMH, które oferują wyższy poziom przepływu prądu, w momencie gdy zaczynają się rozładowywać, zasilanie spada powoli, stopniowo, co jednocześnie powoduje stopniowy spadek ROF. Dlatego lepiej trzymać się NiCad'ów :)

Maniacy na całym świecie używają baterii dostarczanych im przez dwie firmy: Sanyo i Panasonic. W sumie nie ma między nimi różnicy, ale chyba Sanyo jest na czele bo jako jedyne oferuje baterię 3000mAh...

Baterie niestandardowe tzw. Customy


Są pewne sytuacje gdzie standardowa bateria 8.4V nie wystarcza:

1. Wyższy ROF - ale nie można włożyć do broni dodatkowych ogniw

2. Większa pojemność - ale do AEG'a nie wchodzi duża bateria

3. Zmodyfikowany AEG, potrzebujący wyższego napięcia - ale do AEG'a nie wchodzą dodatkowe ogniwa.

W takich właśnie sytuacjach pojawiają się baterie niestandardowe. Niektórzy sprzedawcy tacy jak np. Den Trinity czy Redwolf, oferują takie baterie by zapobiec takim właśnie problemom. Najwięcej pytań zadawanych przez graczy to np. jak włożyć baterię 9.6V do łoża M4. Ze standardową baterią na 8 ogniw, w 2 rzędach - NIEMOŻLIWE. Ale właśnie Den czy Redwolf mają w swojej ofercie baterię w kształcie U, która pasuje idealnie, pod warunkiem, że usuniemy tzw. "fuse plate". Opcjonalnie można kupić akcesoria, w które wkłada się baterię np. "lipne" LAM'y (z ang. Laser Aiming Module), czy specjalne torebki (dla małych AEG'ów), ale te bajery montowane są na zewnątrz broni i zwyczajnie zakłócają realizm zabawy.

Generalnie każda bateria powyżej 8.4V, może być uznana jako bateria niestandardowa, ponieważ trzeba dokonywać zmian w niej samej, a także w broni. Niektórzy nawet chcieli pozbywać się bezpieczników z obwodu, ale ten pomysł jest naprawdę zły. Wzrasta bowiem prawdopodobieństwo spalenia silnika w momencie długich serii. Jeżeli chcesz zbudować własną baterię musisz mieć: ogniwa, złączki (konektory), złączki do ogniw, kabel, lutownicę, cynę do lutowania oraz ciepło utwardzalną rurkę (aby włożyć w nią ogniwa).

Podsumowanie


- Baterie najlepiej ładować impulsowo - to przedłuży jej żywotność i zapewni maksymalną pojemność - Dobrze jest zaczynać zabawę z naładowaną baterią ;) - Po "starciu", na koniec dnia, rozładuj baterię i trzymaj ją rozładowaną - przedłużysz jej życie - W trakcie transportu lub w czasie walki, trzymaj baterie z dala od metalowych przedmiotów - spięcie może ja zniszczyć - Trzymaj baterie z dala od wody i innych czynników zewnętrznych które mogą je zniszczyć - Po naładowaniu lub rozładowaniu, pozwól bateriom ostygnąć - w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej

Aneks: Materiały wykorzystane do napisania artykułu zostały zgromadzone i pierwotnie umieszczone na stronie www.blackrain7.com, artykuł napisał Jetlegend. Na jego podstawie powyższy text został napisany przez Goldiego oraz na WMASG zamieszczony za zgodą autora.

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner