Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Lufy JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

 

LUFA%20JBU%20GRAFICZKA.jpg

 

Wprowadzenie

 

Całkiem niedawno na rynku zadebiutował nowy model luf precyzyjnych marki JBU – Tightbore FFF.

Jak zapewnia producent:

Lufy wewnętrzne JBU produkowane są z wysokogatunkowego aluminium lotniczego, a dzięki użyciu technologii CNC w procesie produkcyjnym, ich jakość nie pozostawia nic do życzenia. Na lufę naniesiono laserowo oznaczenia producenta oraz przekrój. Dzięki użyciu aluminium w miejsce mosiądzu, czy stali nierdzewnej, lufa jest wyjątkowo lekka i odporna na wszelkie odkształcenia. Przekrój 6.01 mm zapewni doskonałe osiągi, lecz musimy pamiętać o używaniu wyłącznie wysokiej jakości kulek.

Model ciekawy konstrukcyjnie, ponieważ:

Seria FFF to unikalna, opatentowana technologia polegająca na wykonaniu w końcowej części lufy specjalnych otworów odprowadzających nadmiar nagromadzonego powietrza. Skutkuje to zwiększeniem skupienia, zasięgu oraz poprawieniem powtarzalności strzałów.

 

Opakowanie

 

IMG_2114.jpg

Czytając powyższy opis produktu można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z precyzyjnie wykonanym produktem wysokiej klasy. Producent kusi wykonaniem, ale także i ceną. Lufę o długości 363 mm kupimy już w kwocie około 190 PLN. Za lufę długości 455 mm musimy zapłacić około 213 PLN, co w obu przypadkach stanowi około 60-70% wartości powszechnie znanych i docenianych produktów Prometheusa.

Producent dostarcza swoje lufy precyzyjne zapakowane w blister. Biorąc pod uwagę materiał z jakich je wykonano, można by stwierdzić, że plastikowe rurki byłby by chyba lepszym pomysłem.

Na opakowaniu znajdziemy informację o producencie, modelu, długości, i średnicy lufy.

 

IMG_2122.jpg

DSC_0344.jpg


Wykonanie

 

IMG_2137.jpgIMG_2149.jpg

Mówiąc o materiale - lotnicze aluminium (robocza nazwa specjalnego stopu aluminium – a mianowicie anodyzowanego duraluminium). Waga lufy. To własnie ona jako pierwsza rzuca się w oczy po wyjęciu produktu z opakowania. Niezwykle lekkie, prawie niewyczuwalne w dłoni rurki sprawiają wrażenie niezmiernie delikatnej konstrukcji. Nie dajcie się jednak zwieść. Lotnicze aluminium jest niezwykle twarde ale niestety też kruche. Lufa o długości 363 mm waży zaledwie 27 g, a 455 mm - 34 g!

 

DSC_0336.jpg

DSC_0338.jpg

Długość luf zgadza się z deklarowaną przez producenta - 363 mm i 455 mm.

 

IMG_2182.jpg

DSC_0341.jpg

DSC_0342.jpg

Średnica wewnętrzna lufy również pokrywa się z opisem na etykiecie. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na fakt bardzo małej średnicy wewnętrznej, a co za tym idzie, konieczności używania wysokiej jakości kulek precyzyjnych z niską granicą tolerancji wymiaru. Używanie kompozytu niskiej lub niepewnej jakości może spowodować zacięcia wewnątrz lufy i w efekcie - zadrapania i zarysowania jej powierzchni wewnętrznej.

Drugim niezmiernie ważnym elementem konstrukcyjnym lufy jest jej zakończenie od strony wylotu. Cztery podłużne wyfrezowane otwory, mające za zadanie wypuścić nadmiar nagromadzonego powietrza. Dzięki temu kulka po opuszczeniu lufy nie zostaje dodatkowo "uderzona" nim od tyłu, co często ma znaczny wpływ na stabilizację lotu. Cecha szczególnie ceniona w przypadku karabinów z konwersjami gazowymi (Mancraft, Valken, PolarStar, etc).

 

IMG_2158.jpg

IMG_2159.jpg

Podobne rozwiązanie stosuje firma EDGI w swoich portowanych lufach. Efekt działania "portów" można również zaobserwować na filmie dostępnym pod tym adresem: 

 

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/L_JRgLYsaQk" width="425" height="350" frameborder="0" style="display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;" />

 

IMG_2162.jpgIMG_2160.jpg

Trzecią cechą wartą wspomnienia są wyżłobienia w otworze wlotowym, który montowany jest wewnątrz komory Hop-Up repliki. Mają za zadanie maksymalnie centralne ustawienie kulki przed jej wystrzeleniem.

 

IMG_2161.jpg

Testy organoleptyczne wskazują na bardzo wysoki poziom wykonania luf. Powierzchnia wewnętrzna jest idealnie gładka, struktura jednolita. Frezy wykonane maszynami CNC są niezwykle dokładne i równe.

 

Testy z kulkami

 

IMG_2190.jpg

Do testów użyto kulek różnych producentów i różnych wag. Test polegał na swobodnym wpuszczeniu kulki do otworu wlotowego przy zaklejonym frezie gumki Hop-Up i zaklejonych bocznych otworach na końcu lufy. Wszystkie wymienione niżej kulki przeszły test pozytywnie. Przy zatkanym otworze wylotowym kulki bardzo powoli opadały na dno, a po jego odetkaniu swobodnie wypadały na zewnątrz. Ze względu na charakter produktu - lufy precyzyjne - użyto jedynie kulek określanych przez producenta, jako precyzyjne.

Wyniki testów prezentuje poniższa tabela:

 

test_tolerancji.jpg

 

Test polowy

 

IMG_2194.jpg

Dostarczone na testy lufy zostały przeze mnie przetestowane w dwóch replikach. Lufa 363 została porównana ze stockową lufą w replice karabinka L85 produkcji G&G, a lufa 455 w replice karabinu maszynowego M60 produkcji GFC. Obie repliki zostały wcześniej przechronowane i sprawdzone pod względem sprawności i szczelności.

Testy były przeprowadzany w słoneczny dzień, w miarę bezwietrznej pogodzie na dystansie odpowiednio 20 - 40 m dla L85 i 40 - 55 m dla M60.

Wyniki testów FPS prezentuje poniższa tabela:

 

test_fps_2.jpg

Producent deklaruje wymierny przyrost prędkości początkowej kulki po zamontowaniu lufy. Jak widać testy to potwierdzają. Wzrost FPS wynosi ok 20.

 

Celność i skupienie:

Wyniki testów celności i skupienia prezentuje poniższa tabela wraz z dokumentacją fotograficzną:

 

test_fps.jpg


Podsumowanie

 

IMG_2186.jpgNa rynku można przebierać w lufach precyzyjnych i pół-precyzyjnych różnych producentów. Począwszy od tanich produktów takich firm jak PPS, TORNADO, poprzez lufy MADBULL, MODIFY, RAVEN, a skończywszy na wyrobach fim PROMETHEUS, PDI czy EDGI. Wachlarz możliwości jest ogromny i wybór w zasadzie ogranicza się jedynie do zasobności naszego portfela.

Lufy JBU TIGHT BORE FFF 6.01 wypadły bardzo dobrze. Testy wykazały, że spisują się porównywalnie do podobnych produktów czołowych producentów i mogę śmiało stwierdzić, że w tej półce cenowej produkt prezentuje się rewelacyjnie. Niewygórowana cena z pewnością skusi niejednego maniaka. Sposób wykonania luf, ich właściwości i efekty działania jest na bardzo wysokim poziomie. Osobiście mogę powiedzieć, że byłem mocno zaskoczony tym produktem. Na pierwszy rzut oka lufy wydawały się delikatne i "udziwnione", jednak moja końcowa opinia jest jak najbardziej pozytywna.

 

IMG_2197.jpg

Niestety, na chwilę obecną nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić jakie będą ich osiągi przy większym "przebiegu". Lotnicze aluminium, z którego je wykonano może zachowywać się różnie, a zwłaszcza powierzchnia wewnętrzna lufy może z czasem się rysować lub zadrapywać.
Na pewno należy uważać na kulki z jakich korzystamy. Odpadają produkty firm powszechnie uznawanych za słabe a także ich wykonanie i dokładność obróbki.

Lufy zostały na stałe zamontowane w replikach HK-416 firmy SPECNA (SA-H02) i M60 (GF43 Mod 0). Obiecuję powrócić do testów po przestrzeleniu kilu kilogramów kompozytu. Sprawdzimy wtedy jak prezentuje się powierzchnia wewnętrzna lufy, a także będę mógł podzielić się wrażeniami z testów długodystansowych owych produktów.

Moim zdaniem: zdecydowanie warto!

 

 

Dziękujemy sklepowi SpecShopza udostępnienie redakcji luf precyzyjnych na testy


logo-spc.jpg

 

 

 

Przydatne linki

Lufa precyzyjna JBU Tight Bore FFF 6.01 363 mm - Lufa dostępna na stronie sklepu SpecShop

Lufa precyzyjna JBU Tight Bore FFF 6.01 455 mm - Lufa dostępna na stronie sklepu SpecShop

Test luf precyzyjnych od EdGI Custom Works Airsoft - Jeden z ostatnich testów luf, tym razem od EDGI

Lufy wewnętrzneDział na forum WMASG poświęcony lufom wewnętrznym

 

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner