Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Husar NOBLE Gen 2 ATACS FG

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

<iframe style="display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;" src="https://www.youtube.com/embed/DS7-ZRwoYfQ" width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen" />

Husar Noble Plate Carrier Gen 2 Atacs FG

Z tego artykułu dowiesz się:

<ul> <li>Jakie zastosowano materiały oraz tkaniny </li> <li>Jak jest zbudowany ten "nosiciel płyt"</li> <li>Jakie nowinki oraz udogodnienia zapewnia ta konstrukcja</li> </ul>

 Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(28).jpg

Po ostatnim teście Husar Concrete dostałem wiele pytań z środowiska przyzwyczajonego do topornych i ciężkich konstrukcji, które odwdzięczają się za to nadzwyczajną wytrzymałością. Najczęściej pojawiającym się argumentem był oczywiście stosunek ceny do wspomnianej wcześniej wytrzymałości. Ze względu na użyte tam wszechobecne cięcie laserowe wielu moich znajomych miało obiekcje co do wytrzymałości tych kamizelek. Ma to oczywiście swoje źródło w pewnej mikro aferze związanej z produktem konkurencyjnej firmy. Zatem od dłuższego czasu laserowe wycinanki cierpią na bardzo złą sławę. Jak to się ma jednak w przypadku, gdy konstrukcja kamizelki nie jest oparta w całości na minimalizacji konstrukcji? 

 

Pod lupą

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(7).jpg

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(6).jpg

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(5).jpg

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(8).jpgKamizelka Husar Noble jest typowym przedstawicielem sprzętu do przenoszenia płyt. Jednak wyróżnia się pewnymi innowacjami oraz zastosowanymi tkaninami. W jego konstrukcji mocno zauważalny jest trend związany z wycinankami laserowymi. Jednak, w odróżnieniu od opisywanego wcześniej Husar Concrete, użyto tu wiele klasycznych rozwiązań. Mianowicie w tym modelu widzimy połączenie dwóch technologii - klasycznej oraz wycinanej laserowo. Dzięki temu, tradycjonaliści zaspokoją swoje obawy związane z wytrzymałością przez toporność, a fani innowacji docenią maksymalne odciążenie konstrukcji poprzez cięcie wszystkiego co możliwe. 

 

Kieszeń administracyjna

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(25).jpg

W większości tego typu kamizelek kieszeń administracyjna znajduje się w tym samym miejscu. Zamykana jest na rzep - otwarcie natomiast ułatwia stylowa pętelka opatrzona logiem firmy. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(12).jpg

W środku znajdziemy sporo miejsca dzięki przeszyciu umożliwiającemu rozszerzenie kieszeni. Dzięki tej możliwości wybrzuszenia możemy przenosić w niej dość grube przedmioty. Dodatkowo, co w sumie jest praktycznie standardem; zastosowano gumę płaską o szerokości 25 mm, która umożliwi trzymanie magazynków od pistoletu w pionie.

 

Kangurek

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(9).jpg

Kangurek jest sam w sobie samodzielną konstrukcją, która w zasadzie jest doczepiana do Plate Carriera. Dzięki sprytnie ukrytym mocowaniom z napów oraz rzepów całość trzyma się stabilnie i tworzy spójną całość. Co to oznacza? Mianowicie, po odczepieniu kangurka i dołączeniu szelek, które możemy osobno dokupić - otrzymujemy pełnowymiarowy Chest Rig. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(10).jpg

Oczywiście kangurek został wyposażony w wkładkę MAS, która jest wymienna i pozwala na dostosowanie pod własne potrzeby. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(36).jpg

Shockcordy są regulowanej długości, dzięki czemu z łatwością dostosujemy kieszenie pod używane przez nas magazynki. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(35).jpg

Zapięcie uniemożliwiające przypadkowe podniesienie się kangurka, gdyby trzymające go rzepy Velcro miały nie wystarczyć. 

 

Comfort Pady

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(40).jpg

Taśma rzepowa obustronna jest wysoce przydatna podczas użytkowania camelbaka - trzyma rurkę w odpowiednim miejscu. Dodatkowo średnica otworu jest na tyle duża, że można przez nią przełożyć nawet antenę od radia takiego jak chociażby Harris 152. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(23).jpg

Wewnątrz zastosowano bardzo wytrzymałą na ugniatanie gąbkę żelową.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(17).jpg

Od razu rzuca się w oczy wszechobecne cięcie laserowe. Tu, zewnętrzna część comfortpadów wykonana z Husar Skin (o którym dowiecie się nieco więcej odrobinę niżej) została skutecznie odchudzona, a przy okazji utworzono otwory umożliwiające montaż dodatkowych elementów wyposażenia.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(39).jpg

Od wewnętrznej strony zastosowano zieloną siatkę dystansową grubości 3 mm

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(43).jpg

 Pod comfortpadami znajdują się specjalnie przeszyte ramiączka, umożliwiające dopasowanie Nobla do każdego wzrostu jego użytkownika. 

 

Od wewnątrz

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(37).jpg

Najbardziej widoczny jest wszechobecny Husar Skin, który został wycięty laserowo tak mocno, jak to tylko było możliwe. Dzięki temu, udało się znacznie zredukować wagę całej kamizelki.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(50).jpg

Następnie widoczne są comfortpady wykonane tylko z samej siatki dystansowej o grubości 3 mm oraz kawałka weluru. Co ciekawe - ostry rzep w naszym egzemplarzu został przyszyty do konstrukcji kamizelki. Może okazać się to niezwykle niekomfortowe dla kogoś, kto chciałby odczepić elementy wykonane z siatki dystansowej. Osobiście nie przypadło mi to do gustu - zrobił bym na odwrót. 

Ze względu na to, jesteśmy skazaniu na użytkowanie tych wkładek, a w przypadku zużycia - kupienia nowych. Trzeba jednak przyznać, że pomysł wymiennych i łatwych do prania siatek jest dobry.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(38).jpg

Oczywiście jak każdy produkt Husara jest podpisany przez głównego wykonawcę.

 

Cummerbund

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(32).jpg

Od wewnętrznej strony użyto materiał przypominającą hypalon - jest on przez producenta nazwany Husar Skin.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(31).jpg

Z zewnętrznej strony użyto natomiast taśm tkanych w odpowiednim do kamizelki kamuflażu. W tym wypadku Atacs FG. 

 

Quick Release - "szybkowypięcie"

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(42).jpg

Element wyzwalający działanie zrzutu można usytuować po obu stronach kamizelki - wedle własnego uznania. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(41).jpg

Uchwyt w formie poduszki uniemożliwia przypadkowe zaczepienie i niechciane uruchomienie systemu. Jest ona dwustronna i możliwe jest wyeksponowanie na zewnątrz pomarańczowej strony. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(46).jpg

Linka przechodząca przez cały system jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne - w tym wodę morską. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(44).jpg

System sam w sobie jest dość innowacyjny i mimo precyzji działania - dość kłopotliwy w złożeniu. Oczywiście po krótkim czasie przeplatanie staje się banalne. Mimo wszystko proponujemy wcześniejsze zapoznanie się z układem w jaki są ułożone taśmy oraz linka. Unikniecie dzięki temu wielu nerwów związanych ze składaniem całości.

 

Kieszeń na hydrację

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(22).jpg

Zintegrowane otwory na rurkę znajdują się po obu stronach. Co umożliwia przeciągniecie węża w zależności od własnych upodobań. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(48).jpg

Konstrukcję tego elementu wyróżniają zastosowane tkaniny. Od strony zewnętrznej do izolacji użyto pianki neoprenowej, a w celu zmniejszenia wagi - od wewnętrznej; cienki nylon w ripstopie. Kolejnym interesującym elementem zastosowanym w tym miejscu są boczne gumy mające za zadanie kompresję obu połówek co skutecznie trzyma pęcherz z wodą w odpowiednim miejscu. Gdybyśmy natomiast w przyszłości chcieli wymienić połówkę "pleców" to wystarczy odczepić trzy rzepy. Jest to o tyle ciekawe, że nie trzeba ingerować w całą konstrukcję kamizelki - płyty oraz wypięcie zostają na swoim miejscu. Najprawdopodobniej jest to otwarcie furtki przez producenta, które zwiastuje wprowadzenie do sprzedaży różnych elementów tylnych. 

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(21).jpg

Na daną chwilę dostępny jest jeden "tył" z wewnętrzną kieszenią na camelbaka. Z zewnątrz natomiast obszyty jest taśmami pod kolor tkaniny. 

 

Niuanse 

Niektórzy mogą się zastanawiać skąd tak wysoka cena. Moim zdaniem na taką kwotę składają się drobnostki, które są wszechobecne w tym produkcie.


Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(14).jpg

Pomijając omawiane wcześniej "cięcie ramiączek" od razu rzuca się w oczy klamra od ITW umożliwiająca odłączenie przedniej połówki płyty.

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(15).jpg

Dodatkowo przydatne mogą się okazać obustronne rzepy, lub taśmy pionowe przy kieszeni administracyjnej. 

Miłym akcentem są oczywiście wszechobecne loga oraz inne nadruki znajdujące się na tkaninie mającej podobną specyfikację co Hypalon. Dodatkowo, co stało się elementem wyróżniającym markę Husar - na każdym produkcie znajduje się własnoręczny podpis głównego krawca wykonującego dany sprzęt.

 

Podsumowanie

 

Husar%20NOBLE%20Plate%20Carrier%20(19).jpg

Na koniec pojawia się zasadnicze pytanie - czy warto wydać tyle pieniędzy na Husar Noble Gen 2? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na rynku jest już wielu producentów, w tym podobnie jak Husar szyjących na miejscu, w Polsce. Rynek robi się ciasny i każdy producent stara się czymś wyróżnić. Na produkty Husara z całą pewnością nie można patrzyć tylko z perspektywy funkcjonalności i wytrzymałości. Do tych atrybutów przyzwyczaiły nas inne firmy wytwarzające podobny sprzęt w bywa, że niższej cenie. W tym jednak przypadku na cenę składają się też inne elementy. Projektanci z Husara postanowili zdobyć rynek atrakcyjnym i przemyślanym projektem, celując w półkę premium. Wykorzystują do tego wyłącznie najlepsze materiały i poszukują też własnych by zaoferować produkt docelowo najlepszy. Biorąc produkty Husar do ręki rzeczywiście ma się wrażenie w pełni przemyślanego, dopracowanego i do tego atrakcyjnie wykonanego mocnego szpeju. Jeśli więc ktoś szuka po prostu Plate Carriera, to Noble pewnie go nie zainteresuje. Ktoś kto jednak docenia wykończenie i estetyczne smaczki w bojowym sprzęcie, to Husar Noble z pewnością powinien zostać wzięty pod uwagę. Płacimy więc nie tylko za wytrzymałość i funkcjonalność, ale też za niespotykane rozwiązania, komfort i świadomość indywidualności produktów Husar. Nie bez znaczenia jest też udzielana przez producenta trzyletnia gwarancja.

 

Plusy:

<ul> <li>Zastosowane tkaniny</li> <li>Zastosowane elementy plastikowe</li> <li>Redukcja masy</li> <li>Innowacyjne rozwiązania</li> <li>Fuzja technik laserowych z klasycznym szyciem</li> <li>Wkładka MAS</li> <li>Możliwość odczepienia kangurka w celu samodzielnego przenoszenia</li> </ul>

Minusy

<ul> <li>Cena (względnie)</li> </ul>

 

Przydatne linki

Strona Husar System

Husar Noble Concrete Plate Carrier na WMASG 

Kamizelki, ładownice i kabury WMASG - Dział na forum WMASG poświęcony między innymi tematom plate carrier

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner