Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Ciekawostka: Trening jazdy konnej w 17 BZ

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Konie wróciły do łask między innymi za sprawą amerykańskich oddziałów specjalnych działających w Afganistanie.

"Nagle" okazało się, że podczas długich patroli w trudnym, górzystym terenie koń spisuje się lepiej niż inne środki transportu - jest cichy, nie potrzebuje paliwa ani części zamiennych, zapewnia bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a poza tym potrafi funkcjonować w "trybie autonomicznym", omijając przeszkody bez ingerencji jeźdźca, który może poświęcić uwagę czemuś zupełnie innemu.

Po prostu koń wybornie wpisuje się w lukę pomiędzy patrolem pieszym, a patrolem prowadzonym z pojazdów.

Współcześnie z koni korzystali też włoscy zwiadowcy kilka lat temu podczas misji w Kosowie.

56367.jpg

Inspirując się prawdopodobnie tymi doświadczeniami oraz - a jakże - bogatą tradycją kawaleryjską Wojska Polskiego, dowództwo 17 Brygady Zmechanizowanej postanowiło podszkolić pododdziały rozpoznawcze tej jednostki z umiejętności jazdy konnej.

Koń rzecz jasna posiada szereg wad i na wielu polach nigdy nie dorówna pojazdom mechanicznym, ale w dość wąskim zakresie zastosowań i w sytuacjach awaryjnych nie ma sobie równych. Rzecz jasna Polska to nie Afganistan, ale i w środkowoeuropejskich warunkach da się go zaadaptować do pewnych zadań, uzupełniając etatowe środki transportu.

56368.jpg

Niemal 70 zwiadowców 17 BZ przez cztery miesiące uczestniczyło w ośmiu, czterogodzinnych spotkaniach, gdzie poza samą jazdą poznawali też teorię oraz podstawy "obsługi technicznej" tych zwierząt.

Źródło

Fot.: szer. Patryk Szymaniec

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner