Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Pierwsze sztuki M4-WAC-47 już na Ukrainie

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Wiele lat upłynie zanim konstrukcje typu AK odejdą w niebyt. Wciąż korzysta z nich wiele armii całego świata. Dzieje się to jednak "siłą rozpędu" - rozmaite konstrukcje tej rodziny to domena raczej państw byłego Układu Warszawskiego, dawnych sowieckich republik, krajów pod niegdysiejszym wpływem ZSRR oraz - jakżeby inaczej - rozmaitych partyzantów, organizacji terrorystycznych i innych ugrupowań.

Co zaś tyczy się wojska - potencjał modernizacyjny konstrukcji AK w zasadzie się wyczerpał i raczej nie należy spodziewać się innowacji w znaczący sposób podnoszących funkcjonalność broni. Każdy, kto może zapewnić swoim siłom zbrojnym lepsze podstawowe uzbrojenie strzeleckie - robi to. System AK wciąż znajduje się w użyciu w państwach biedniejszych i/lub dysponujących wciąż armią poborową.

Opuszczenie klubu użytkowników AK rozważa także Ukraina. Z uwagi na swoją sytuację geopolityczną i uczestnictwo we wspólnych misjach oraz ćwiczeniach z żołnierzami państw NATO, kraj ten postanowił przetestować karabinek automatyczny wykorzystujący zarówno amunicję 7,62x39 mm jak i 5,56x45 mm.

Częstym problemem spotykanym w ramach współpracy z Sojuszem był właśnie brak wymienności magazynków oraz amunicji. Broń przekazana do testów w Siłach Zbrojnych Ukrainy oraz Gwardii Narodowej ma to zmienić. Według zapewnień UkrProObron, wymiana górnej części komory zamkowej jest możliwa w warunkach polowych i zajmuje mniej niż 20 sekund.

Opracowany we współpracy z amerykańską firmą Aeroscraft M4-WAC-47 jest kompatybilny z magazynkami zgodnymi z normą STANAG oraz opracowanymi na ich podstawie magazynkami łukowymi na amunicję 7,62x39 mm. Nie obsługuje magazynków systemu AK.

Zgodnie z zapowiedziami ze stycznia 2017, M4-WAC-47 ma być dostępny w wariantach z lufami o długości 10,5, 11,5, 14,5, 18 i 24 cali. Nie wiadomo, czy docelowa wersja karabinka zostanie wyposażona w widoczne na zdjęciach akcesoria, t.j chwyt przedni w standardzie MLOK, chwyt pistoletowy Magpul MOE oraz kolbę CTR.

Źródło

Źródło

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner