Loading...
This article comes from the old version of WMASG, therefore display may deviate from the standards of the current system.

POLSKA: Śmigłowce Sikorsky S-70i dla sił specjalnych WP

10.10.2016Author: GrzegorzAntoszekComments: 33
Author:
GrzegorzAntoszek
Ostatnie teksty autora:

  Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w trakcie konferencji w Mielcu, że jedna z wersji śmigłowca Black Hawk zostanie zakupiona dla Wojsk Specjalnych

  Już kilka dni po fiasku rozmów z Francuzami o zakupie specjalistycznych wersji śmigłowców Caracal Rząd RP podjął decyzję dotyczącą zakupu powietrznych taksówek dla Wojsk Specjalnych – S-70i, będącego ubogą wersją UH-60M Black Hawk. Wiropłaty wyprodukuje krajowa filia firmy Sikorsky – PZL Mielec.

  Zgodnie ze słowami Ministra Macierewicza pierwsze maszyny zostaną dostarczone jeszcze w bieżącym roku. Wskazuje to na zakup maszyn z półki. Wybór produktu PZL Mielec jest też podyktowany realizacją polityki wydawania polskich pieniędzy na produkty wytwarzane w kraju. Nadmienić jednak wypada, że w Polsce produkowane są tylko kadłuby i odbywa się montaż części otrzymywanych od rozsianych po świecie kooperantów.

   

  Sikorsky_S-70i_Black_Hawk_SP-YVC_ILA_2012_03.jpg

   

  Śmigłowce S-70i to najnowszy wariant produkowanego od połowy lat 70. UH-60. Jest ona jednak zubożoną wersją UH-60M. Pozbawiono ją wyposażenia zakontraktowanego i zastrzeżonego przez US Army, tj. najnowszego systemu sterowania silnikiem, uzbrojenia czy zaawansowanej awioniki (choć ta zamontowana to także glasscocpit z wyświetlaczami LCD). Według koordynatora produkcji S-70i w Mielcu nie wpływa to na walory użytkowe maszyny, ale umożliwia produkcję eksportową i sprzedaż bez specjalnej zgody rządu USA.

  Czy to dobry wybór? Dla Wojsk Specjalnych jest co najwyżej dostateczny. Dostaną one co prawda sprawdzoną w różnorodnych operacjach maszynę, wyspecjalizowaną we wsparciu działań sił specjalnych, w dodatku w bardzo krótkim terminie, jednak w wersji ubogiej. Dodatkowym problemem jest fakt, że zakupiono relatywnie tanie powietrzne taksówki, a wybór najbardziej potrzebnych maszyn specjalistycznych – SAR, MEDEVAC i ZOP – wciąż jest odkładany.

  Oceń i skomentuj

  Loading...