Airsoft Electronic: BEETLE - airsoft tactical bomb.
KILKA SŁÓW WSTĘPU
Scenariusz gry airsoftowej z wykorzystaniem bomby jest formą popularną. Może być zrealizowany w terenie zurbanizowanym albo leśnym: akcja antyterrorystyczna, uwalnianie zakładnika podpiętego do ładunku wybuchowego, poszukiwanie artefaktu, który może być zabezpieczony wybuchową pułapką. Takie elementy scenariusza czynią go, dla graczy, dużo bardziej atrakcyjnym i wzbogacają rozgrywki airsoftowe. Jednak nie da się tego efektu osiągnąć bez jednego, zasadniczego, elementu jakim jest sama bomba. Oczywiście nie zawsze wskazane lub bezpieczne jest zastosownie klasycznej pirotechniki, nie wszędzie jest to też możliwe na dostępnym terenie gry. W takich przypadkach szczególnie przydatna okazuje się "bomba" elektroniczna, zwykle wykorzystująca różne rodzaje sygnałów dźwiękowych jako imitację detonacji. W takim przypadku sam ładunek wybuchowy może być jedynie atrapą. Dla jednych taka bomba będzie tylko gadżetem, dla innych ciekawym i praktycznym urozmaiceniem strzelanki, LARPa czy nawet gry w klimacie MILSIM. Od czasu do czasu na rynku produktów dedykowanych do airsoftu pojawia się kolejna elektroniczna bomba do asg. Zwykle są to gadżety produkowane w krótkich seriach lub wręcz produkty customowe. Nie zawsze są to produkty udane, ale zawsze i niezmiennie wzbudzają zainteresowanie graczy. Do tej pory były to w zasadzie wyłącznie produkty zagraniczne, jak BAT czy MoFra. Dziś przedstawiamy rodzimy produkt: BEETLE - airsoft tactical bomb, produkcji Airsoft Electronic.
OPAKOWANIE I JEGO ZAWARTOŚĆ
Beetle otrzymujemy w prostym kartonowym pudełku, bez nadruków.
Wewnętrzne zabezpieczenie stanowi torebka z folii bąbelkowej. W środku, oprócz samej bomby, znajduje się płyta CD z instrukcją obsługi, zapasowe konektory zamykające kanały, zapasowy bezpiecznik, kabelek do zamknięcia obwodu czujnikiem wstrząsów oraz kabel zasilania.
PIERWSZE WRAŻENIE
Airsoft tactical bomb nie posiada żadnej obudowy. Otrzymujemy zaawansowaną płytkę drukowaną z układami scalonymi.
Dla niektórych odbiorców może to być minusem, jednak naszym zdaniem stanowi zaletę. Taka forma pozostawia pole do działania, nie ogranicza inwencji użytkownika. Bombę Beetle można dowolnie zamaskować, umieścić w dowolnej obudowie, miękkiej lub sztywnej, a nawet przymocować do oporządzenia, jeśli w scenariuszu gry przewidziany jest dżihad z rolą samobójcy zamachowca. Oczywiście docelowo wskazane jest zabezpieczenie bomby obudową.
KONSTRUKCJA URZĄDZENIA
Beetle stanowi imitację zapalnika ładunku wybuchowego, posiadającego różnorodne funkcje, zarówno uzbrajania jak i rozbrajania bomby. Jest to urządzenie programowane, wykorzystujące sygnał dźwiękowy jako substytut detonacji. Jest przy tym całkowicie bezpieczne i nie zawiera żadnych elementów czy substancji niebezpiecznych dla życia lub zdrowia.
Bomba wyposażona jest w wyświetlacz czasu oraz wyświetlacz komend.
Wyświetlacz czasu posiada cyfry w kolorze czerwonym.
Wyświetlacz komend posiada cyfry w kolorze zielonym.
Beetle posiada sześć programowanych przewodów (kanałów) oraz wejście dla czujnika wstrząsu (zielony konektor). Można wykorzystywać wyłącznie czujniki mechaniczne np. rtęciowe.
ZASADA DZIAŁANIA
Do wprowadzania komend służy klawiatura numeryczna.
Kody wprowadzane są w formie czterocyfrowych liczb. Dwie pierwsze cyfry oznaczają typ funkcji, trzecia numer kanału, a czwarta oznacza sposób uzbrojenia. Kody dzielą się na aktywujące i dezaktywujące.
Bombę uruchamia wprowadzenie sekwencji kodów (odpowiadających komendom), które aktywują wszystkie lub wybrane przez użytkownika funkcje Beetle. Wpisanie komendy poprzedza *, a kończy #. Na końcu wpisywana jest komenda start (również w formie czterocyfrowej liczby). W trakcie uzbrajania bomby można każdą z komend aktywować lub dezaktywować w dowolnym momencie. Po komendzie start nie można już zmienić komend, możliwe jest wówczas jedynie "rozbrojenie" lub "detonacja" bomby. W przypadku "detonacji" ponowne użycie bomby jest możliwe po zresetowaniu. Beetle resetuje się odłączając zasilanie. "Detonacja" sygnalizowana jest zaświeceniem się pomarańczowj diody i oznajmiana sygnałem dźwiękowym, podobnym do sygnału alarmu w zegarkach, który stanowi serię przerywanych, długich "piknięć". Sygnał jest wyraźny, ale, naszym zdaniem, zbyt cichy i należałoby to poprawić. Producent mógłby np. zastosować wyjście do zewnętrznego, głośniejszego źródła dźwięku.
Po uzbrojeniu urządzenia wskaźniki gasną, aby nie zdradzać wybranych w programowaniu funkcji. Zapalają się ponownie po "rozbrojeniu" lub "detonacji". Konstrukcja Beetle uniemożliwia oszustwa w grze np. poprzez obejście zaprogramowanych funkcji.
ZASILANIE
Beetle posiada wyjście z wtykiem typu miniTamiya. Można zatem, do zasilania bomby, wykorzystywać pakiety akumulatorów stosowane w replikach. Napięcie zasilania: DC 6V - 9,6V. Pobór prądu: ~ 90mA.
Podczas testu stosowaliśmy akumulator NiMh 8,4V 1100mAh.
FUNKCJE I PROGRAMOWANIE
Urządzenie posiada sześć opcji nastaw, przy czym niektóre z nich dają możliwość różnorodnego i kombinowanego programowania.
<u>Nastawa pierwsza:</u> timer code - umożliwia ustawienie czasu detonacji. Urządzenie posiada wyświetlacz z możliwością nastawy czasu do 100 godzin. W przypadku gdy timer jest aktywny i ustawiony na "0" następuje natychmiastowa "detonacja" po wprowadzeniu komendy start.
W innym przypadku, gdy timer ustawiony jest na inną wartość niż "0", "detonacja" następuje po upływie wprowadzonej wartości czasu. Komenda start aktywuje odliczanie.
<u>Nastawa druga:</u> reduced time code - działa przy aktywnym, timerze. Funkcja ta umożliwia wpisanie wartości czasu o jaką zredukowany zostanie czas timera w przypadku wpisania błędnego hasła przy "rozbrajaniu" bomby.
Aktywowanie tej funkcji sygnalizowane jest zaświeceniem niebieskiej diody. Wprowadzamy czas "odpalenia", tajne hasło (własne) i wartość czasu o jaką timer ma być zredukowany. Wprowadzenie błędnego hasła powoduje zmniejszenie wartości timera o podaną wartość redukcji czyli skraca czas do "odpalenia" Beetle.
<u>Nastawa trzecia:</u> password code - wprowadzenie własnego, tajnego, hasła "rozbrajającego" bombę (maksymalnie 6 cyfr). Aktywowanie tej funkcji sygnalizowane jest zaświeceniem niebieskiej diody. Wprowadzenie błędnego hasła powoduje "odpalenie" bomby.
<u>Nastawa czwarta:</u> shock code - programowanie wejścia czujnika wstrząsów. Możliwe jest zastosowanie mechanicznego czujnika wstrząsów. Czujnik funkcjonuje w pozycji rozwartej. Zwarcie, czyli zamknięcie obwodu, powoduje "detonację". Bombę można "rozbroić" poprzez rozłączenie/przecięcie kabelka podłączonego do czujnika i jego wejścia. Aktywację gniazda czujnika wstrząsów sygnalizuje biała dioda.
<u>Nastawa piąta:</u> cable code - podłączenie sześciu zwierających przewodów/kanałów. Wszystkie przewody można aktywować w dowolnej konfiguracji. W zestawie nie ma dodatkowych kabelków do "uzbrajania" Beetle, ale łatwo można je podłączyć we własnym zakresie - zastępując nimi konektory na wejściach kanałów. Wejścia, które nie są aktywne nie muszą mieć podłączonych przewodów, ale można je podłączyć dla zmylenia.
Poszczególne kanały można zaprogramować na "rozbrojenie" lub "detonację". Podczas programowania "rozbrojenie" bądź "detonacja" sygnalizowane są świeceniem diod. Kanał ustawiony na "rozbrojenie" sygnalizuje dioda zielona. Kanał ustawiony na "detonację" sygnalizuje dioda czerwona.
Unieszkodliwienie bomby możliwe jest tylko poprzez odłączenie kanału ustawionego na "rozbrojenie" np. poprzez przecięcie kabla. Odłączenie kanału ustawionego na "detonację" powoduje "odpalenie" bomby czyli uruchomienie sygnału dźwiękowego.
Można zatem, dzięki możliwościom tej nastawy, zastosować w grze konieczność faktycznego przecięcia przewodu w celu "rozbrojenia" bomby. Sześć kanałów daje w tym przypadku sporą liczbę kombinacji.
Nastawa ta umożliwia również zastosowanie potykacza. Cienki drut można podłączyć do wtyczki dowolnie wybranego kabla, tak aby zamykał obwód. Wtyczkę należy zabezpieczyć przed przypadkowym wyrwaniem.
<u>Nastawa szósta:</u> start code - uruchomienie systemu. W instrukcji znajdują się kody: aktywujący i dezaktywujący.
Wszystkie nastawy można stosować łącznie, w różnych konfiguracjach. Można również ustawić wszystkie opcje na raz. Wówczas unieszkodliwienie Beetle dokonuje się poprzez jeden z wyżej podanych sposobów: wprowadzenie tajnego hasła, przecięcie przewodu lub podanie właściwego kodu dezaktywującego.
OBSŁUGA URZĄDZENIA
Użytkując produkt taki jak Beetle należy pamiętać o zasadach obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi. Nie należy dotykać bez potrzeby elementów na płytce drukowanej, aby ograniczyć zagrożenie uszkodzenia ładunkiem elektrostatycznym. Do czyszczenia należy używać specjalnych środków. Chronić przed zalaniem urządzenia płynami. Nie wolno podłączać urządzenia do sprzętu pod napięciem, aktywnych czujników dźwięku, przewodów itp. - można stosować wyłącznie urządzenia pasywne. Niedopuszczalne jest stosowanie zasilaczy lub akumulatorów innych niż ASG 6V-9,6V. Nie wolno usuwać kołków mocujących, gdyż zabezpieczają płytkę przed uginaniem.
PODSUMOWANIE
Produkt Airsoft Electronic: airsoftowa bomba taktyczna Beetle stanowi pierwszą wersję tego urządzenia. Naszym zdaniem jest ciekawą propozycją dla graczy pragnących uniknięcia monotonii i urozmaicenia organizowanych przez siebie gier airsoftowych.
System programowania i kodowania jest dostatecznie dobrze rozbudowany, aby można było urządzenie dostosować do warunków każdej gry, a jednocześnie eliminuje przewidywalność. Gracze używający tej "bomby" na pewno się nią nie znudzą i wielokrotnie będą mogli z satysfakcją stosować ten ciekawy gadżet jako wzbogacenie scenariusza gry. Airsoftowa bomba taktyczna Beetle oferuje dużo większe możliwości programowania, a tym samym zastosowania w grach, niż inne podobne produkty dotąd pojawiające się na rynku. Mamy nadzieję, że powstanie kolejna wersja tego urządzenia, mająca większe możliwości jeśli chodzi o sygnalizację dźwiękową, ale już teraz, pierwsza bomba Beetle stanowi produkt godny uwagi.
Cena "bomby" w prezentowanej wersji: 470 zł
Plusy:
+ możliwość zastosowania dowolnej obudowy
+ rozbudowane możliwości programowania
+ możliwość zastosowania czujnika wstrząsów
+ zasilanie za pomocą akumulatorów stosowanych w asg
+ zabezpieczenia uniemożliwiające oszustwo przy "rozbrajaniu"
Minusy:
- niezbyt głośny sygnał dźwiękowy
- brak obudowy w komplecie
- brak dodatkowych kabelków do "uzbrajania"
Airsoftową bombę taktyczną Beetle testowaliśmy dzięki uprzejmości producenta: Airsoft Electronic.
<u>Osoby zainteresowane kupnem bomby Beetle producent prosi o kontakt z redakcją WMasg.</u>