Replika budżetowa AEG: GR16 C.Q.W. Rush Plastic, produkcji firmy Guay Guay.
TYTUŁEM WSTĘPU
Wielu początkujących graczy, osób o mniejszych możliwościach finansowych lub po prostu nie chcących zbyt dużo wydać na replikę, ale jednocześnie pragnących nabyć produkt markowy - szuka rozwiązania pośredniego. Dla takich klientów producenci replik ASG oferują tzw. linie budżetowe. Są to repliki tańsze, zwykle zewnętrznie wykonane z tworzywa, jednak mechanicznie i osiągami nie odstające od modeli full metal.
Przykładem takiej repliki jest AEG GR16 C.Q.W. Rush Plastic produkcji firmy G&G, który, w swoim założeniu, ma oferować nabywcy uznaną na rynku jakość produktów Guay Guay po atrakcyjnej cenie. Jest to replika z korpusem plastikowym, a skrót C.Q.W. oznacza Close Quarter Weapon, co sugeruje zastosowanie repliki do walki na dystansach C.Q.B..
OPAKOWANIE
Nabywca otrzymuje replikę w pełnym opakowaniu tekturowym, w formie "walizki" z plastikowym uchwytem. Opakowanie nie jest skomplikowane graficznie, ale estetyczne i sprawia na pierwszy rzut oka dobre wrażenie. Wykonano je z jednowarstwowej tektury i miejscami na jej powierzchni tworzą się załamania, ale całość opakowania jest wytrzymała.
Utrzymane jest ono w kolorystyce lekko zgaszonej zieleni. Umieszczono na nim (na wierzchu i bokach) nazwę oraz logo producenta. O modelu i typie, znajdującej się w środku repliki, informuje kolorowa nalepka: GR16 C.Q.W. Rush Plastic.
W środku znajduje się plastikowa wypraska, w której wytłoczeniach, oprócz repliki znajdziemy: magazynek hi-cap, paczkę 1000 kulek 0.2 g o średnicy 5.95 mm, wycior, dwa kartoniki (informujące zdjęciami i tekstem, że opcjonalnie możemy nabyć z repliką akumulator i ładowarkę) oraz instrukcję.
Dołączona do zestawu kolorowa instrukcja, w języku angielskim, ma formę rozkładanej dwustronnej karty. Jest czytelna i estetycznie zaprojektowana. Za pomocą dokładnie opisanych zdjęć szczegółowo wyjaśniono zasady obsługi i konstrukcję repliki GR16 C.Q.W..
PIERWSZE WRAŻENIE
Wykonanie zewnętrzne repliki GR16 C.Q.W. Rush, firmy G&G, sprawia pozytywne pierwsze wrażenie. GR16 C.Q.W. jest raczej lekka i kompaktowa, ale nie jest to waga kojarząca się z zabawką. Jak na tak zwartą budowę, karabinek całkiem dobrze "czuje się" w rękach. Tworzywo jest dobrej jakości, jest to nylon. Z przodu korpusu widać linię łączenia, a w kilku miejscach można dostrzec drobne nadlewki, jednak ogólnie, jak na replikę w dużej mierze wykonaną z plastiku - GR16 Rush wygląda ciekawie i estetycznie.
Spasowanie karabinka jest ogólnie dobre. Przy silnym potrząsaniu repliką słychać wprawdzie "klekotanie", ale odpowiedzialna jest za nie głównie kolba - mająca lekki luz na prowadnicy, co jest częstym przypadkiem w replikach systemu M4.
WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Podstawowe parametry:
Długość: 688/785 mm. Waga: 2270 g. Długość lufy: 233 mm.
Pod względem wyglądu replika sprawia przyjemne wrażenie. Zastosowane przez producenta materiały nie budzą zastrzeżeń.
Replika ma kolor czarny, przy czym skomponowano razem różne odcienie czerni. Wykonane z tworzywa: korpus, chwyt pistoletowy, kolba oraz szyny RIS i część podstawy przeziernika mają odcień grafitowy. Prowadnica kolby, osłona spustu, ucho do zawieszenia, lufa z blokiem gazowym, urządzenie wylotowe, podstawa muszki flip up, górna część przeziernika, dźwignia przeładowania, bolt catch, zwalniacz magazynka i spust mają kolor czarny półmatowy.
Blaszka dustcover i przycisk dosyłacza mają ciemny kolor stalowo szary. Wykonano je ze stali. Przycisk dosyłacza pełni funkcję zwalniacza srężyny. Atrapa zamka ma kolor aluminium.
Ukryta pod szynami RIS część lufy zewnętrznej również jest stalowa.
Zewnętrznie replika wykonana jest głównie z tworzywa (korpus, szyny RIS, kolba, chwyt pistoletowy itp.). Korpus wykonano na przyzwoitym poziomie, jedyne do czego możnaby się przyczepić to niezbyt dokładne dopasowanie do siebie jego górnej i dolnej połowy. Z metalu wykonano prowadnicę kolby, lufę zewnętrzną, blok gazowy, urządzenie wylotowe, dźwignię przeładowania, podstawę muszki, przeziernik, ucho zawieszenia, mocowanie szyn RIS, spust, bolt catch i zwalniacz magazynka.
Przyrządy celownicze wykonano estetycznie. Podstawa muszki, typu flip up, stanowi część górnej szyny RIS.
Regulowany przeziernik. Pokrętła regulacyjne przesuwają się skokowo z lekkim "kliknięciem". Posiadają odwzorowane nastawy.
Osłona spustu.
Dźwignia przeładowania. Jej ciekawy design od razu zwraca uwagę.
Ucho zawieszenia. (Z przodu replika nie posiada ucha zawieszenia. Możliwe jest zastosowanie, z przodu, ucha montowanego na RIS, choć przy tak kompaktowej i lekkiej replice wystarczy zawieszenie jednopunktowe.)
Urządzenie wylotowe można odkręcić. Od spodu ustalono je małym imbusem.
Pod nim znajduje się klasyczny gwint 14 mm, do montażu tłumika dźwięku lub alternatywnego tłumika płomienia.
Selektor ognia posiada oznaczenia wytłoczone, ale niebarwione. Jest jedno - lewostronny. Dźwignia selektora przełącza się z delikatnie wyczuwalnym skokiem i "kliknięciem". Dźwignia selektora jest trochę większa niż najczęściej spotykane w replikach M4/M16.
Kolba repliki mieści akumulator dzielony. Stopka kolby wykonana jest z twardej gumy. Po wyjęciu, znajdującej się pod nią, zatyczki uzyskujemy dostęp do przedziału akumulatora. Luz na prowadnicy nie jest duży, nie ma wpływu na stabilność repliki podczas strzelania. Kolba regulowana jest na długość w znacznym zakresie, sześciopozycyjna, co ułatwia operowanie karabinkiem przy jego małych rozmiarach.
Chwyt pistoletowy posiada metalowe gwinty do śrub mocujących stopkę.
Szyny RIS wykonano z tworzywa. Ich połączenie z korpusem, na pierwszy rzut oka, ustalone jest za pomocą łącznika stabilizującego, który powinien zapobiegać przekręcaniu się frontu w stosunku do osi korpusu. Jednak nie pełni on takiej roli. W praktyce śruby elementu, który stanowi jeden odlew, są atrapami. Jest on dokręcony wewnętrznym pierścieniem, który do przykręcenia wymaga specjalnego klucza. W testowanej replice element ten nie był wystarczająco mocno dokręcony, co powodowało niewielkie luzy frontu RIS oraz lufy zewnętrznej - i wymagałoby dokręcenia.
OZNACZENIA
Replika GR16 C.Q.W. Rush G&G posiada oznaczenia firmy Guay Guay. Oznaczenia te umieszczone są po lewej stronie korpusu. Wykonano je kolorem białym - nie są wytłoczone w tworzywie, a jedynie naniesione farbą.
Na lewej stronie frontu RIS widać również wypukły napis G&G Armament. Szyny RIS mają naniesione oznaczenia numeryczne w kolorze białym.
Logo GG znajduje się także na boku przeziernika.
Pneumatic Blow Back
Replika GR16 C.Q.W. Rush jest AEGiem wyposażonym w system imitacji ruchu zamka: Pneumatic Blow Back. Blaszka imitująca zamek porusza się przy strzale. Ruch generowany jest poprzez wtłoczenie części powietrza do małego cylindra umieszczonego na grzbiecie gearbox'a, który następnie porusza atrapą zamka. Skok zamka nie jest duży, wynosi 10 mm. Sam "blow back" stanowi oczywiście interesujące urozmaicenie wizualne, jednak nie jest w żaden sposób fizycznie odczuwalny podczas strzelania.
MAGAZYNEK
Magazynek repliki to hi-cap, o pojemności 450 BB. Skorupa magazynka jest stalowa.
Na stopce umieszczono oznaczenia producenta repliki - firmy G&G.
Na boku znajduje się oznaczenie kalibru: 5.56 mm x 45.
Przy wsuwaniu do gniazda magazynek zatrzaskuje się z wyraźnym dźwiękiem. Magazynek włożony do gniazda ma luz na boki. Nie wpływa to na jakość podawania, gdyż luz nie jest duży, jednak przy silniejszym potrząsaniu repliką powoduje to "klekotanie" magazynka w gnieździe. Mimo to magazynek osadzony jest pewnie i podaje dobrze, bez zacięć i przerw.
ZASILANIE
Replika posiada wyjście z wtykiem typu Tamiya mini. Przystosowana jest do akumulatora typu dzielony stick. Można także zastosować LiPo.
REGULACJA HU
Reguacja hop-up dokonywana jest identycznie jak w większości replik M4/M16. Po odciągnięciu dźwigni przeładowania uzyskujemy dostęp do, widocznego w oknie wyrzutnika łusek, pokrętła. Obrót do tyłu powoduje luzowanie, a obrót do przodu - podkręcanie HU.
WYGLĄD REPLIKI CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJ
ROZKŁADANIE
Rozkładanie repliki jest identyczne jak w większości replik systemu M4.
W celu zdjęcia frontu odkręca się dwie śruby trzymające szyny RIS od góry i od dołu.
Lufa zewnętrzna składa się z dwóch części. Jedna część lufy dokręcona jest do górnego korpusu. Natomiast przednia część lufy stanowi całość z blokiem gazowym i dokręcona jest do frontu RIS.
Kable przebiegające przez prowadnicę należy rozłączyć w celu wyjęcia GB.
BUDOWA WEWNĘTRZNA
1. Gearbox
Gearbox sprawia z zewnątrz bardzo solidne wrażenie, jest ciężki i masywny. Jest to typ V.2 zmodyfikowany pod system PBB.
Po prawej stronie GB widoczny jest zespół zwalniacza antireversala.
Silnik nie posiada żadnych oznaczeń. Według danych producenta jest to jednostka 25000 rpm Hi-torque.
Aby rozebrać gearbox należy najpierw zdemontować moduł PBB. W tym celu zdejmujemy czarną blaszkę nasuniętą na grzbiecie szkieletu. Następnie usuwamy zabezpieczenie łączące moduł PBB z atrapą zamka.
Blaszkę imitującą zamek przesuwamy maksymalnie do tyłu, aż jej zaczepy trafią w wycięcia osłony modułu PBB.
Zdjęcie atrapy zamka nie jest łatwe, gdyż zaczepy są zawinięte - dają opór i konieczne jest umiejętne ich podważenie, tak aby niczego nie uszkodzić.
Zdejmujemy czarną osłonę modułu PBB. Następnie zdejmujemy, ruchem do góry, cylinder modułu PBB i możemy przejść do rozłożenia gearbox'a, tak jak każdego klasycznego V.2.
Gearbox rozłożony.
Łożyskowanie GB jest ślizgowe, 8mm.
Zębatki wykonane są ze stali, i spodkładkowane prawidłowo. Zębatka silnikowa ma 5 zębów przeciwpowrotnych.
Zastosowano sprężynę o niejednakowym skoku zwojów i szlifowanych czołach.
Prowadnica sprężyny jest stalowa, niełożyskowana.
Tłok jest standardowy, o solidnej konstrukcji, z pierwszym zębem metalowym. Głowica tłoka nie jest łożyskowana.
Cylinder mosiężny typu "0" jest nietypowy, ze względu na przystosowanie do systemu PBB. Posiada otwór do modułu PBB i wycięcie w tylnej części.
Zespół cylindra i tłoka wykazuje bardzo dobrą szczelność. Dysza jest bardzo szczelna mimo, iż nie jest dodatkowo uszczelniona.
2. Komora hop up i lufa wewnętrzna
Komora HU jest plastikowa, jednoczęściowa, wykonana na przyzwoitym poziomie. Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 233 mm. Jest to lufa aluminiowa.
STRZELANIE
Wrażenia ze strzelania są pozytywne, a kultura pracy mechanizmu repliki jest bez zarzutu. Replika strzela bez zacięć, pustych czy podwójnych strzałów. Szczególnie pozytywnie odebraliśmy dźwięk strzału, który jest przyjemny dla ucha. Ma tutaj wpływ także dźwięk atrapy zamka podczas pracy systemu PBB.
Replika ma niewielki rozrzut, co naszym zdaniem związane jest z długością lufy wewnętrznej i prawdopodobnie dałoby się zlikwidować poprzez zamontowanie wewnętrznej lufy precyzyjnej.
Na dystansach C.Q.B. replika jest bardzo celna, ale zasięg skuteczny i maksymalny ma również bardzo przyzwoity (jak na M4 dedykowane do C.Q.B.), może zatem sprawdzać się także w otwartym terenie - na średnich dystansach.
Spust nie jest twardy i nie męczy przy dłuższym strzelaniu. Ogólnie można stwierdzić, że z repliki strzela się przyjemnie i bez problemów.
TESTY
1. Pomiar fps i energii
Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0.2 g BB, użyto kulek marki Blaster. Zastosowano akumulator 7.4 V, typu LiPo.
Prędkość początkowa generowana przez testowaną replikę na 0.2 g BB wynosi 336 fps, a energia 1 J. (Wyniki podano jako uśrednienie serii pomiarów. Zastosowano chrono gen.2, firmy MadBull.)
Wagomiar fps m/s energia
0,2 g 336 102 1 J
2. Test celności i skupienia na dystansie 35 m oraz 20 m (C.Q.B.)
Test przeprowadzono używając tarczy sylwetkowej z centralnie umieszczonym celem formatu A4. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej 100 m. Strzały oddano w seriach po 10. Użyto kulek 0.2 g i 0.25 g marki Blaster.
(Biorąc pod uwagę, że replika generuje niezbyt wysoką prędkość początkową pocisku - sprawdziliśmy jak strzela również na lżejszych kulkach: 0.2 g.)
Dystans 35 m, BB: 0.2 g.
Uzyskano 8/10 trafień w sylwetkę, z czego 4/10 trafień w cel A4.
Dystans 35 m, BB: 0.25 g.
Uzyskano 10/10 trafień w sylwetkę, z czego 6/10 trafień w cel A4.
Dystans 20 m, BB: 0.25 g.
Uzyskano 10/10 trafień w sylwetkę, wszystkie w cel A4.
3. Pomiar ROF
Szybkostrzelność, mierzona na akumulatorze 7.4 V LiPo, wynosi 9.2 BB na sekundę, czyli 552 BB na minutę
4. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego
Zasięg skuteczny, przy którym większość oddanych strzałów nadal trafia w sylwetkę, wynosi 45 m.
Zasięg maksymalny wynosi 58 m. Na tym dystansie nadal możliwe było trafienie w sylwetkę, ale prawdopodobieństwo było już dużo niższe.
PODSUMOWANIE
Replika GR16 C.Q.W. Rush Plastic, produkcji Guay Guay, zewnętrznie prezentuje się dobrze i pod tym względem powinna zadowolić potencjalnego nabywcę. Wykonanie elementów wewnętrznych i działanie mechanizmu również plasują się na dobrym poziomie.
Wewnętrznie replika nie różni się od droższych modeli - mechanizm oferuje tę samą jakość i poziom wykonania.
Solidny gearbox, bardzo dobra kultura pracy w stocku, bardzo dobra celność na dystansach C.Q.B. i przyzwoita na dalszych dystansach - to wszystko sprawia, że budżetowa replika GR16 Rush może zainteresować wielu graczy szukających tańszej alternatywy dla modeli full metal.
Oczywiście w przypadku replik budżetowych na ich ostateczną atrakcyjność dla nabywcy wpływa również cena detaliczna. Jednak naszym zdaniem, mimo, że nie stanowi konkurencji dla modeli full metal, GR16 C.Q.W. Rush Plastic jest w kategorii replik budżetowych całkiem ciekawą propozycją.
Plusy:
- kultura pracy mechanizmu
- dobra jakość tworzywa
- estetyczne wykonanie
- płynna praca systemu PBB
- bardzo dobra szczelność zespołu tłok - cylinder
- zwalniacz sprężyny
Minusy:
- luz kolby na prowadnicy
- luz boczny magazynka w gnieździe
- nie dokręcony pierścień mocujący front i lufę
- niezbyt dokładne dopasowanie do siebie górnej i dolnej połowy korpusu
Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Guay Guay: