Dzięki uprzejmości firmy Gunfire wzięliśmy udział w spotkaniu z twórcą repliki M4 nowego systemu. Prezentacja repliki, produkcji firmy Airsoft Systems znanej z opracowania modułu elektronicznego ASCU, miała miejsce na terenie ekspozycji firmy Gunfire.
Vladimir Peev
Na wstępie należy podkreślić, że replika jest w całości projektem autorskim. Nie jest wzorowana na żadnym istniejącym systemie i objęta jest ochroną patentową. Twórca innowacyjnej repliki posiada trzy międzynarodowe patenty i udziela na swój produkt rocznej gwarancji miedzynarodowej.
Przypuszczenia, że system wzorowany jest na produktach ICSa są całkowicie mylne. Jedyna "wspólna" cecha nowego gearbox'a z GB ICS to fakt, że jest dwudzielny. Na tym podobieństwa się kończą.
Replikę opracowano tak, aby wyeliminować główne wady klasycznych modeli: elektronika zaprojektowana została pod kątem niewrażliwości na wysokie temperatury, a gearbox pod kątem niewrażliwości na niskie temperatury.
M4 Airsoft Systems charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem szczelności gearbox'a i korpusu. Wszystkie elementy, w tym klapkę dust cover, zaprojektowano i spasowano tak, że, zdaniem twórcy, nie tylko nie dostaje się do środka piasek, ale nawet pył czy kurz nie ma na to szans.
Replikę rozkłada się realistycznie, a dwudzielny GB umożliwia tuning, do określonej mocy, bez ingerencji w dolną część gearbox'a.
Elementy gerabox'a repliki wykonane są w standardzie gearboxa v.2, co oznacza możliwość up-grade'u na standardowych częściach. Jednak zastosowane wzmocnione części wewnętrzne pozwalają na tuning repliki do prawie 500fps poprzez samą wymianę sprężyny. Wymiana sprężyny jest szybka i wygodna, nie wymaga nawet wyjmowania górnej części GB z korpusu. Wystarczy kluczem imbusowym wykręcić blokadę, umieszczoną w tylnej ścianie górnej części GB, połączoną z prowadnicą sprężyny i wyjąć sprężynę.
Prowadnica kolby jest całkowicie pusta, co umożliwia pomieszczenie akumulatorów LiPo całkiem dużych rozmiarów. (Poinformowano nas, że element ten jest kompatybilny z wersjami GBB, a zatem możliwe jest stosowanie kolb od wersji palnej.) Elektronikę ulokowano, zamiast w prowadnicy kolby, w gearbox'ie.
Moduł elektroniczny, zawierający mosfet, umieszczono w dolnej części gearbox'a, przed zespołem zębatek. Jest to rozwinięcie znanego układu ASCU i ustawienia elektroniki oraz programowanie nastaw selektora ognia - są identyczne jak w ASCU.
Szkielet GB posiada bardzo grube ścianki, a konstrukcja frontu jego górnej części została specjalnie wzmocniona. Cała energia przenoszona jest na korpus bez uszczerbku dla gearbox'a. Według podanych informacji dwudzielny gearbox repliki jest czterokrotnie wytrzymalszy od standardowego V.2 i pęknięcie frontu jest właściwie niemożiwe.
Mechanizm spustowy nowej repliki odwzorowuje pracę mechaniczną układu spustowego z palnego odpowiednika (spust działa dwustopniowo: wyraźny punkt przeskoku i powrót do pierwotnego położenia).
Bolt Catch repliki funkcjonuje przy zmianie magazynka, bez odciągania dźwigni przeładowania. (Po wystrzeleniu ostatniej kulki z magazynka, karabinek przestaje strzelać.) Replika współpracuje ze standardowymi magazynkami do AEGów.
W replice poprawiono również podawanie kulek oraz zastosowano uszczelnienie pomiędzy dyszą, a gumką HU.
Pierwsza seria replik M4 Airsoft Systems będzie gotowa późnym latem bieżącego roku, jednak nie trafi jeszcze na rynek. Wszystkie egzemplarze, z dodatkiem 50 tysięcy BB, przekazane będą beta testerom i testowane do wiosny przyszłego roku. Uzyskane doświadczenia i wnioski posłużą wyeliminowaniu ewentualnych błędów projektu.
Premiera rynkowa będzie miała miejsce w 2013 roku. Docelowo w ofercie znajdą się różne modele M4 oraz kompletne korpusy górne z frontami, czyli system modularny. Przewidywana cena rynkowa ma wynieść w granicach 450EUR.