Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Akcja antymonopolowa przeciwko firmie CYBERGUN

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Airsoftowcy z Francji i niektórych innych krajów europejskich rozpoczęli protest przeciwko monopolistycznym praktykom firmy Cybergun.

 

 

 

 

 

 xCYBER.jpg

 

 

 

Działania Cyberguna doprowadziły bowiem do wrzenia w airsoftoym środowisku graczy francuskich, a także w kilku innych krajach europejskich. Protest dotyczy głównie zawyżania cen replik, szczególnie we Francji, gdzie ceny są bardzo wysokie, ponieważ nawet tańsze wersje replik airsoftowych podlegają prawom własnościowym firmy Cybergun. Poza tym, dzięki zastrzeżeniu wielu nazw i marek z rynku ASG - Cybergun ma możliwość wykańczania konkurencji handlowej i dąży do całkowitego zmonopolizowania rynku produktów airsoftowych.

Póki co, najsilniej dotknęło to Francuzów, ale Cybergun nie zamierza ograniczać swoich działań wyłącznie do Francji - tym bardziej, że, jak wiadomo, będąc właścicielem wielu znaków i praw do wyglądu replik - wywiera presję na producentów replik, uzależniając ich od siebie w ramach umów udzielania praw choćby do oznaczeń.

Cybergun jest właścicielem nie tylko znaków handlowych i praw udzielonych przez producentów broni palnej, ale również wielu popularnych nazw, marek i określeń z branży airsoftowej (które zastrzegł dla siebie na rynku francuskim i próbuje to robić na innych rynkach), takich jak Hop-Up, Blowback, Air soft, Marui, Western Arms, Marushin itp.". Patrząc na listę znaków towarowych należących do Cyberguna, odnosi się wrażenie, że Cybergun wynalazł airsoft.

Zarejestrowanie tak popularnych określeń jak choćby "hop-up" pozwala Cybergunowi, wykorzystując służby celne i inne urzędy, oskarżać konkurencję o nadużycie, oszustwo czy kradzież praw - choćby na takiej podstawie, że tego typu hasło/nazwa/określenie znajduje się na opakowaniu czy nawet zwykłej etykiecie. Nie mówiąc o tym, że firma zastrzegła sobie również marki niektórych azjatyckich producentów, jak choćby Marushin, Maruzen, Marui czy Western Arms. Innymi słowy - tylko Cybergun może rozprowadzać produkty tak oznakowane i dzięki temu ma możliwość dyktowania wygórowanych cen. 

Przykładowo cena plastikowej Cymy 028, kosztującej gdzie indziej 85-110USD - przez Cybergun ustalana jest na 170/211USD.

Na stronie Popularairsoft można znaleźć przykłady hasel, marek i nazw zastrzezonych przez Cybergun (klikając na tabelę z przykładami otwieramy PDF z całą listą).
Pytanie brzmi ile licencji Cybergun dostał od samych producentów w ramach "współpracy". Pomijając oczywiste bezsensy, jak przyznanie sobie praw np. do określenia "hop-up".  
 
Airsoftowcy z Francji i innych krajów europejskich tworzą PETYCJĘ w ramach protestu przeciw monopolowi Cyberguna i proszą o wsparcie wszystkich zainteresowanych zdrową konkurencją na rynku ASG oraz przeciwdziałaniem takim praktykom.
Na chwilę obecną petycję podpisało już 5000 osób.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

www.popularairsoft.com

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner