Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

"Kompania w natarciu" - ćwiczenia stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

W dniach 27-28.10.2012r. odbyło się, w Wodzisławiu Śląskim i okolicach, ćwiczenie „Kompania w natarciu w terenie zurbanizowanym”. Przedsięwzięcie o tyle ciekawe, że po raz pierwszy w historii naszego kraju, miejscem działań było... ścisłe centrum normalnego miasta, a nie wojskowy poligon.

 

Organizatorami ćwiczenia było stowarzyszenie Obrona Narodowa.pl – Ruch na rzecz Obrony Terytorialnej, oraz JS 2023 Wodzisław Śląski. To ważne o tyle, że niewojskowe podmioty były w stanie załatwić z władzami miasta pozwolenie na wykorzystanie wodzisławskiej starówki (łącznie z dużą częścią rynku), co wydaje się nieprawdopodobne. Tym bardziej, że w czasie ćwiczenia wykorzystywano dużą ilość pozoracji pirotechnicznej, ślepą amunicję itp. a samych uczestników po stronie nacierających i broniących było ponad 200.

 

„Kompania w natarciu w terenie zurbanizowanym” to już trzecie ćwiczenie kompanijne organizowane co roku przez ON.pl. W poprzednich latach była to odpowiednio – „Kompania w natarciu” oraz „Kompania w obronie”, oba opierające się o teren leśny/otwarty. Tym razem przyszedł czas na MOUT.

 

Pierwszy dzień, sobota, przeznaczony był na szkolenie, a raczej zgrywanie plutonów. Udział w imprezie brały bowiem jednostki strzeleckie z całego kraju oraz stowarzyszenia i grupy o charakterze proobronnym – prawdziwa mozaika ludzi i ekip. Na byłych terenach górniczych w Jastrzębiu Zdroju ćwiczono takie elementy jak poruszanie się drużyną/plutonem po terenie zurbanizowanym, natarcie na obiekt czy walkę w pomieszczeniach (CQB).

 

W niedzielę natomiast nastąpił kulminacyjny punkt – natarcie kompanii w ścisłym centrum Wodzisławia Śląskiego. Całość ćwiczenia sprawdzającego trwała około 2,5h i zakończona została apelem na rynku miasta. Dodatkową ciekawostką było wsparcie dowodzenia przez firmy z wojskowej branży teleinformatycznej.

 

Wielkie uznanie należy się organizatorom za podjęcie trudu przeprowadzenia takiego ćwiczenia. To nie tylko ogrom pracy przy przygotowaniu i w trakcie przedsięwzięcia, ale też przede wszystkim odpowiedzialność, gdyż 200 osób ze sprzętem, wpuszczonych w wąskie uliczki starego miasta, to wydawałoby się, idealny przepis na totalną demolkę, chociażby zaparkowanych samochodów. Okazało się jednak, iż nic takiego nie miało miejsca, co świadczy też o wysokim poziomie świadomości i odpowiedzialności uczestników.

 

Szersze podsumowanie na stronie stowarzyszenia ON.pl:http://www.obronanarodowa.pl/news/display/106/

Info o wsparciu dowodzenia wysokimi technologiami:http://www.obronanarodowa.pl/news/display/107/

Film z działań:https://vimeo.com/52631312

 

Autor: Procent

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner