Kolejna ciekawostka zza oceanu. Niedawno byliśmy świadkami decyzji Armii Amerykańskiej, którą później cofnięto, o zakazie stosowania magazynków polimerowych. Obecnie identyczny "ban" dotknął Marines. Amerykański Korpus Piechoty Morskiej zakazał stosowania magazynków polimerowych typu Magpul PMAG.
Kwestia polimerowych magazynków w USMC wynikła w momencie pojawienia się problemu z ich kompatybilnością, z wybranymi modelami broni. Konkretnie chodzi przede wszystkim o M27 IAR, firmy Heckler & Koch - wersję HK416 zmodyfikowaną według specyfikacji Korpusu Piechoty Morskiej. Pojawiły się raporty o problemach z właściwym podawaniem amunicji w M27, a także w takich modelach broni jak karabiny SA-80 czy FN SCAR-L.
Magazynki polimerowe PMAG działały dotąd dobrze z karabinami systemu AR, jak M4 i M16, w związku z czym armia zmieniła swoją politykę zakazu ich używania przez amerykańskich żołnierzy.
Oczywiście absurdalność zakazu nie wynika z przeciwdziałania ewentualnym zacięciom broni w sytuacjach bojowych - tutaj dowództwo USMC podjęło decyzję jak najbardziej właściwą.
Jednakże firma Magpul, w efekcie wynikłych problemów, opracowała i dostarczyła magazynki nowego typu (PMAG 30 GEN M3 5.56x45), które działają prawidłowo z M27 IAR i pozostałymi wymienionymi typami broni. Ale ponieważ jest tonowa wersja, która nie została przetestowana i nie dostałazgodyMARCORSYSCOM - zakazpozostajew mocy.
Pomimo, że magazynki PMAG 30 GEN M3 są kompatybilne z M27 IAR, mogą nie zostać zaakceptowane także z innego powodu. Podawany jest argument, iż nie jest możliwa bezbłędna identyfikacja wizualna, a tym samym rozróżnienie pomiędzy nowymi i starszymi PMAGami, ze względu na ich zewnętrzne podobieństwo. Może to stwarzać problemy dla Marines będących w walce, zwłaszcza przy współpracy z innymi niż USMC jednostkami wykorzystującymi magazynki polimerowe.
Zakaz ten może być chwilowy, dopóki USMC nie opracuje i nie wdroży wytycznych / procedur dotyczących badań i zamówień na magazynki polimerowe. Dopóki jednak Korpus nie zdecyduje, że Marines nie napotkają usterek i zacięć wykorzystując magazynki polimerowe w walce - zakaz ich używania zostanie utrzymany.
Źródło: