Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Kulki Dum Dum

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Tytułem wstępu

W dzisiejszym teście pragnę Wam zaprezentować wyrób, który powstał z pasji – dla pasji. Należy więc podkreślić fakt, że jego powstanie było ściśle powiązane z potrzebą pewnych graczy. Mianowicie wpadli oni na pomysł dystrybucji własnej amunicji na potrzeby własne oraz komercyjne. Dzięki temu postanowieniu możemy Wam zaprezentować produkt o dźwięcznej nazwie DUM DUM. Mimo pierwszego skojarzenia z amunicją, opakowanie od razu przynosi na myśl amerykańskie racje żywnościowe. Producent celowo zastosował taką szatę graficzną, twierdząc że zwiększą realizm rozgrywek. Jak mniemam ma tutaj znaczenie wypchanie kieszeni rekwizytem oraz jej dociążeniem. Pomysł ciekawy – jestem na tak. Przyjrzyjmy się jednak bliżej.

 

paczka-2.jpg

paczka-1.jpg

Opakowanie poza przyjemną dla oka szatą graficzną zdradza nam oferowane gramatury kulek:

- 0,20

- 0,23

- 0,25

- 0,28

- 0,30

Wszystkie wagi amunicji pakowane są po 1 kg.

 

Czas więc na testy praktyczne

W celu odniesienia do innych prezentowanych przez nas testów przyjąłem za cel kartkę formatu A4 na dystansie 25m. Z tą różnicą że strzały zostały przeprowadzone w terenie zamkniętym.

 

1.jpg

Z zastosowaniem trójnogu służącego do wizowania broni strzeleckiej:

 

2.jpg

Miało to na celu wyeliminowanie czynnika ludzkiego, które w ostatnich testach drażniło co niektórych czytelników.

Unieruchamiając replikę to za mało by test był miarodajny. Postanowiłem zatem „zwizozować” przyrządy celownicze za pomocą przyrządu wykorzystywanego przy karabinach wykorzystujących amunicję bojową:

 

3.jpg4.jpg5.jpg

Repliki zostały przestrzelane w celu ustawienia optymalnego podkręcenia systemu hup up. W tym wypadku staraliśmy się wyeliminować ten czynnik jako znaczący – stąd praktycznie zerowe jego ustawienie niezależnie od wagi kulek.  Po wystrzeleniu niezliczonej ilości pocisków uznaliśmy, że można przystąpić do testów.

Na pierwszy ogień poszła replika o kiedyś standardowej mocy 300 fps, mianowicie M4 TopTech z standardową lufą.

 

6.jpg

Do celu każdorazowo było oddawanych dziesięć strzałów.

Chciałbym przypomnieć że przed oddaniem strzałów, za każdym razem replika była przestrzeliwana zgodnie z laserem. Całe szczęście M4 pozwala na swobodne odpięcie magazynka bez znacznych przesunięć.

Na pierwszy rzut poszły kuleczki DUM DUM o wadze 0,25 g należy tutaj zwrócić uwagę na bardzo przyzwoite skupienie. Pomijając jeden pocisk, który uciekł gdzieś na prawo wszystkie układały się bardzo blisko środka.

Tak, wiemy że oddaliśmy w tym wypadku 11 strzałów ;)

 

7.jpg

Następnie użyliśmy moich ulubionych MadBull Precision grade 0,25 g

 

8.jpg

Jak widać po tym wyniku – już nie są moimi ulubionymi. Nie dość że rozrzut jest na tym dystansie nie do zaakceptowania to 3 strzały poszły poza tarczę.

 

Kolejne były uwielbiane przez wszystkich G&G 0,25 g

 

9.jpg

Skupienie nie najgorsze, gdyby nie fakt, że tutaj również 3 pociski wyleciały w kosmos. Testy były przeprowadzane na tych kulkach parokrotnie – w każdym przypadku wynik był zbliżony.

 

Stare, ale jare Guardery 0,25g

 

10.jpgJak da się zauważyć na kartce jest zaznaczony enigmatyczny „X”. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, iż wszystkie testy były przeprowadzone na magazynku midcap firmy Ares. Niestety Guardery odmawiały współpracy z tymi magazynkami. Na ratunek przyszedł Mid firmy Tokyo Marui – na którym dokończyliśmy strzelanie.

 

Goldfire 0,25

 

11.jpg

Wynik zbliżony do MadBull'i

Następną repliką wykorzystaną do testu była replika Beryla o mocy 400fps wykonana przez Aresa

 

12.jpg

W przypadku strzelania z tej repliki przestrzeliwanie było bardziej męczące ze względu na każdorazowe wizowanie. Niestety przy odłączaniu magazynka replikę trzeba było odkręcić z stojaka. Co niosło za sobą walkę z laserem przed oddaniem strzałów z różnych kulek.

 

DUM DUM 0,28g

 

13.jpg

Patrząc na wynik można stwierdzić tylko jedno – rewelacja.

 

MadBull 025g

 

14.jpg

Niestety to nie był jednorazowy wybryk – kilkukrotnie powtarzaliśmy strzelanie; wynik za każdym razem był podobny.

 

Guarder 0,25g

15.jpg

W przypadku magazynków MidCap Aresa do Beryla zacięcia nie miały miejsca. Pomijając dwa pociski, które uciekły w niewiadomym kierunku, skupienie jest nadzwyczaj zadowalające.

 

G&G 0,25

16.jpg

W przypadku mocniejszej repliki z dłuższą lufą GG wypadają znakomicie.

 

GoldFire 0,25

17.jpg

Jak na kulki, które nie są aż tak popularne wśród graczy – wynik przyzwoity.

Mamy już wgląd na wyniki w porównaniu z innymi przodującymi producentami amunicji airsoftowej. Można więc śmiało stwierdzić, że 0,25'ki wypadły zaskakująco dobrze. Jak się ma to do reszty proponowanej nam amunicji?

  

DUM DUM 0,28g

18.jpg

Bardzo dobre skupienie, przypominam że hop up nie był kręcony – ustawienie jest takie samo jak w przypadku używania 0,25'tek.

 

DUM DUM 0,23g

19.jpg

Szczerze powiedziawszy ten wynik zaskoczył mnie najbardziej – nie dość że wszystkie strzały były w cel, to skupienie również przyzwoite.

 

DUM DUM 0,20g

20.jpg

Przyznać się muszę, że w przypadku tej wagi koniecznym było obniżenie linii celowania. Ta waga mimo skręcenia hop up'a na zero były kręcone bardzo wysoko. Należy jednak zaznaczyć że skupienie jest dobre.

Wróćmy jednak do naszej M4 o mniejszej mocy.

 

DUM DUM 0,20g

21.jpg

Niestety w przypadku krótszej lufy wynik nie jest już tak dobry, jak w przypadku Beryla.

 

DUM DUM 0,23g

22.jpg

Pomijając dziwnych zniosów w prawą stronę te kulki leciały chyba najlepiej na tej replice.

 

DUM DUM 0,28g

23.jpg

Skupienie godne uwagi, jako ciekawostkę można uznać że wszystkie pociski przechodziły przez tarczę bez najmniejszego problemu.

Podsumowanie strzelania w warunkach zamkniętych: wyniki strzelań na amunicji przez nich dostarczonej są rewelacyjne. Wszystkie wagi wypadły bardzo przyzwoicie co zresztą widać na załączonych wyżej tarczach.

 

Strzelanie w plenerze

Chcąc sprawdzić jak się DUM DUMy sprawują w akcji, zabrałem je na jeden z scenariuszy. Po kilku godzinach wymiany kompozytu mogę śmiało stwierdzić, że dostarczona do nas partia była jedną z najlepszych kulek z jakich dotychczas strzelałem. Powtarzalność strzałów na dalszych dystansach potrafiła zaskoczyć posiadaczy najlepszych luf precyzyjnych.

Standardowym jest wśród airsoftowców spotkania na parkingu i rozładowanie magazynków poprzez wystrzelenie załadowanej amunicji. Była to więc doskonała okazja na porównanie dotychczas używanych kulek do DUM DUM, które rozdałem losowo wśród graczy. Nie będę rozpisywał replik ani kulek, jednak mogę śmiało powiedzieć, że wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni.

 

Podsumowanie

Dostarczoną nam partię oceniam bez wahania na ocenę celującą:

+ Cena jaką proponuje producent jest bardzo konkurencyjna względem uznanych już marek

+ Strzelanie w warunkach zamkniętych na mocne pięć

+ Strzelanie w plenerze celująco

 

Podziękowania dla Jumb'a za pomoc techniczną podczas strzelania.

Strona producenta: www.dum-dum.pl

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner