Jak co roku, także i tym razem, przedstawiciele portalu WMASG odwiedzili targi IWA Outdoor & Classic, które odbyły się na początku marca w Norymberdze.
Trzeba przyznać, że ekspozycje firm z branży ASG zdecydowanie "urosły", w porównaniu z latami poprzednimi, i można było znaleźć sporo ciekawostek i nowości.
Naszą relację zaczynamy od ekspozycji firmy RedWolf Airsoft - zdecydowanie najbardziej kosmopolitycznej - gdzie obok siebie prezentowano rozmaite marki i repliki airsoftowe, jak również ciekawe gadżety mające wzbogacić nasze hobby.
Podobnie jak w poprzednich latach, prezentowane repliki uszeregowane były według marek producentów lub podzielone na serie tematyczne (np. repliki WWII, repliki PTW itp.).
Na wstępie przedstawiciel RedWolfa zapoznał nas z nową usługą oferowaną przez firmę, którą jest barwienie części replik techniką CERAKOTE. Póki co - oferowane są zamki do pistoletów barwione tą techniką (firma CERAKOTE wystawiała się również osobno).
Flagowym pistoletem RWA jest obecnie zdecydowanie model Nighthawk. Na IWA zaprezentowano kolejne wersje tego pistoletu: Nighthawk Covert OPS z tłumikiem dźwięku oraz Nighthawk Stainless Steel. Wersja wytłumiona ma być dostępna w cenie 250 USD.
Nighthawk Stainless Steel ma wagę mniejszą od wersji stalowej, która wynosi 1200 g. Dostępne będą również inne wersje kolorystyczne: oliwkowa, "tytanowa" oraz coyote brown, który jest ulubionym kolorem Airsoft Surgeon. Obecnie RWA planuje wykonanie nowego pistoletu podobnego do Nighthawka.
Wystawca zaprezentował swoją wersję repliki karabinu maszynowego M1919 - v. 2. Druga wersja repliki M1919 RWA jest poprawiona w stosunku do poprzedniej, posiada więcej części wykonanych ze stali. Podczas strzelania z repliki odnosi się wrażenie jakby taśma z nabojami faktycznie się przesuwała. W zestawie z karabinem znajduje się pudełko na amunicję wraz z taśmą nabojową.
Kolejna replika marki RWA, którą firma obecnie promuje, to pistolet maszynowy KG9, o prędkości początkowej pocisku rzędu 350-360 fps. Replika posiada oznaczenia jak w oryginale. Dolna część body wykonana została identycznie jak w starym modelu sprzed lat, produkowanym przez firmę Maruzen.
W replice wykorzystano części wewnętrzne marki Systema (komora HU, lufa wewnętrzna). HU repliki działa bardzo dobrze. Muszka i szczerbinka w KG9 nie są regulowane. Akumulator umieszczony jest we front gripie. Kolor podstawowego modelu to czarny, ale dostępne są customy w wersji srebrnej i złotej.
Wśród replik broni długiej nie zabrakło strzelb.
Jednym z karabinów wzbudzających największe zainteresowanie okazał się Rare Arms XR25. Replika gas blow back z systemem shell ejection. Karabin korzysta z 15 naboi w jednym magazynku, każdy z nich mieści jedną kulkę. W komplecie znajdują się 3 naboje, reszta do dokupienia. W późniejszym okresie RWA oferować będzie także zestawy z dwoma pełnymi magazynkami (30 sztuk naboi) w komplecie.
Replikę zasila nabój CO2, znajdujący się w gripie, obok miejsce na imbus (do wykręcenia naboju). Karabin generuje prędkość początkową pocisku rzędu 340 fps. Odrzut porównywany jest z GHK GBB M4.
Inną ciekawostką była ładowarka do magazynków M12 Side Winder (prototyp), nakręcana za pomocą korbki, którą opracowała firma Odin Innovations. Producentem jest firma Zshot, a RedWolf Airsoft wyłącznym dystrybutorem tego produktu.
Pojemność łądowarki wynosi około 650 BB, a sugerowana cena w granicach 80 USD. Wytrzymałość ładowarki sprawdzono do tej pory na 500 000 BB. Mid cap ładowany jest w 3s (10 BB na obrót korbki). Ładowarka ma format magazynka 2xM4, żeby mieściła się w ładownicy. Planowany jest także adapter dopychający sprężynę, aby żeby kulki nie grzechotały.
W ofercie znalazły się oczywiście repliki typu PTW, zarówno produkcji japońskiej, jak i amerykańskiej. W tym nowa wersja korpusu i GB Systemy na rok 2015.
W zakresie oporządzenia i umundurowania wystawca prezentował mundury LBX Taipan Camouflage oraz produkty S&S Precision – plate carrier i kaburę na pas, o obniżonym położeniu.
Firma S&S Precision założona została przez dwóch Navy Seals. W produktach wykorzystywany jest materiał autorski oraz kydex. Oporządzenie nie chłonie wody, posiada własny system modularny. Cena plate carriera wynosi około 600 USD.
Ciekawym gadżetem, jeśli można tak określić coś równie dużego, jest Sentry Gun Turret, produkcji Bel Tec. To już druga, mniejsza wersja "wieżyczki" w stosunku do zaprezentowanej w zeszłym roku.
Zdalnie sterowana "wieżyczka" może znacznie urozmaicić grę airsoftową. Waży 4,5 kg i umożliwia prowadzenie ognia w zakresie 360 stopni. Urządzenie sterujące posiada kolorowy wyświetlacz z licznikiem BB. Umożliwia sterowanie kierunkiem, zmianę trybu ognia itp.
Oczywiście w ramach ekspozycji nie zabrakło jednej z ulubionych replik RWA - Socom Gear Barret. Karabin typu gas blow back / shell ejection, zasilany jest CO2 i wykorzystuje airsoftową amunicję kalibru 8 mm.
Również ciekawym gadżetem okazał się Detonator, urządzenie o rozmiarach magazynka M4, stanowiące hukową minę - pułapkę.
Efekt osiągany jest za pomocą naboju hukowego 6mm lub 9mm. Detonacja następuje przez nacisk spustu lub zdalnie.
Wystawca prezentował również kilka ciekawych zawieszeń do broni, w tym, opracowane w latach 2011/2012, używane w armii rosyjskiej. Zawieszenie testowane było w skrajnie niskich temperaturach, nadaje się do różnych typów broni długiej. Zawieszenie ma kosztować 55 USD i dostępne jest w kilku wersjach kolorystycznych: czarnej, oliwkowej, WT i coyote brown (test na łamach WMASG wkrótce).
Na koniec naszej wizyty, na stoisku RedWolf Airsoft, Tim zaprezentował nam karabin snajperski Ares MSR, pięknie wykonany, charakteryzujący się lekkim i krótkim przeładowaniem model bolt action. Jest to gazowa replika karabinu snajperskiego SAKO TRG-42, wykonana z aluminium 6063 i nylonu. Waga: 5400 g. Magazynki o pojemności 23 BB. Zasilanie: green gaz, opcjonalnie CO2.
Kolejną ekspozycją z IWA 2015, którą zaprezentujemy, jest stoisko firmy I Chih Shivan. Niedawno kanał Discovery wyemitował film o ICS i procesie produkcji replik AEG, w ramach serii o najlepszych producentach z Taiwanu. Nie dziwi zatem logo Discovery, które znalazło się w wystroju ekspozycji firmy ICS.
Oczywiście w ramach prezentowanego asortymentu znalazły się wszystkie znane nam już wcześniej repliki tego producenta, z linii M4, Galil, AK, jak również granatniki rewolwerowe i akcesoria.
Wśród kontynuowanych serii produktowych szczególną uwagę zwaracają modele serii CXP.
Z serii CXP pochodzi również jedna z głównych nowości ICSa na rok 2015 - replika CXP HOG - High Occupancy handGuard (ICS-271). Jest to karabin systemu electric blow back z, charakterystycznym dla producenta, dwudzielnym gearbox'em. Karabin posiada anodyzowany front grip. Przyrządy celownicze typu flip up składają się i rozkładają bardzo wygodnie. Replika ma metalową komorę HU.
Zwalniacz sprężyny, z pozycji napiętej do spoczynkowej, w CXP HOG połączony jest z selektorem. Sprężyna zwalniana jest w momencie przełożenia dźwigni selektora ognia w pozycję safe. Magazynek repliki umożliwia podgląd ilości kulek. Karabin wyposażono w kolbę typu Multi Tactical Retractable Stock (MTR). Karabin dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i piaskowej oraz w dwóch wersjach wyprowadzenia okablowania - na tył lub na front. W stocku replika generuje prędkość początkową pocisku rzędu 395 fps.
Kolejną flagową nowością marki ICS są karabiny licencjonowane przez czeskiego producenta wersji palnej: PAR Mk3. Podobnie jak HOG, także repliki z serii PAR posiadają system symulacji typu electric blow back, dwudzielny GB i metalową komorę HopUp. Osłona spustu została powiększona dla wygodniejszej obsługi karabinu w rękawiczkach.
Repliki serii PAR standardowo wyposażane są w magazynki o pojemności 300 BB i generują prędkość początkową pocisku rzędu 395 fps.
Trzecia nowość ICS to CXP-APE. Karabin posiada te same cechy co większość obecnie produkowanych AEGów ICSa: EBB i dwudzielny GB.
Górny korpus karabinu jest jednoczęściowy, wykonany z aluminium. Replika ma front typu KeyMod z trzema szynami w komplecie. Rączka przeładowania jest obustronna, a magazynek może być zwalniany w trojaki sposób: przyciskami obustronnymi oraz dodatkowym szybkim zwalniaczem. Szybki montaż zawieszenia typu QD / "wciśnij kropek". Sześciopozycyjna kolba jest składana i posiada regulację "podbródka" (5 stopni).
Replikę można było także obejrzeć rozłożoną na główne elementy.
Na koniec piękna replika AEG, która w ramach ekspozycji firmy ICS wzbudzała niezmiennie spore zainteresowanie: M1 Garand z serii jubileuszowej.
Jest to replika upamiętniająca 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, wykonana przez producenta w limitowanej serii kolekcjonerskiej 500 sztuk.
Elementy metalowe karabinu wykonano z aluminium oraz Zn-Al. Łoże jest drewniane. Jest to replika wykorzystująca amunicję airsoftową kalibru 8 mm.
Jedną z ciekawszych ekspozycji, gromadzącą w jednym miejscu airsoftowe produkty wielu marek, było stanowisko polskiej firmy Gunfire. Wystawca zaprezentował repliki, akcesoria i części znanych marek, jak choćby LCT, Specna Arms, Cybergun oraz produkty własnej marki GFC.
W bieżącym roku, już po raz piąty, firma Gunfire została laureatem plebiscytu Popular Airsoft, co umieściło naszych rodaków w gronie Hall of Fame (pięć razy zwycięstwo w danej kategorii).
Wśród replik marki Specna Arms można było znaleźć nowe, poprawione wersje znanych już modeli jak również nowości.
Na szczególną uwagę zasługuje, wprowadzoy w replikach Specna Arms, nowy system szybkiej wymiany sprężyny, gdzie zastosowano odkręcaną prowadnicę kolby. Wymiana sprężyny zajmuje w tym przypadku mniej niż 30 sekund. Sprawdziliśmy i to prawda!
Na stoisku znalazły się repliki WSS różnych producentów.
Jedynie firma G&G zastosowała w tym modelu niecentralnie umieszczoną lufę.
Nasze zainteresowanie wzbudziły także, prezentowane przez Gunfire, repliki produkcji LCT Airsoft. Jak widać LCT przygotowało replikę Bizona. Korpus PP-19 wykonano ze stali.
Tuż obok wyeksponowano replikę Zastawy M70 AB2.
Zdecydowanie najciekawiej prezentował się, wyposażony w GB V.3, SR-3M. Chyba najnowszy produkt z arsenału "rosyjskich" replik LCT, na pewno wcześniej nie produkowany seryjnie przez żadną firmę z branży ASG.
Nowe wersje replik marki E&L, jak choćby AIMS, sąsiadowały z nowosćią tego producenta: E&L M4 SopMod II.
E&L M4 SopMod II jest pierwszą repliką typu gas blow back w ofercie tego producenta. Front i korpus repliki wykonano na maszynach CNC. Zasilanie: green gaz lub CO2.
W ofercie Gunfire znalazł się również mundur Rasputin. Cena takiego munduru wyniesie około 300-350 PLN.
Rasputin Item jest producentem, dostarczającym graczom ASG wysokiej jakości wyposażenie taktyczne, uszyte tylko i wyłącznie z oryginalnych materiałów i w oryginalnych kamuflażach - Pencott™ Greenzone™ i Badlands™ od Hyde Definition oraz cała rodzina nowych wzorów spod znaku Multicam: Tropic™, Arid™, Black™. W ofercie Rasputin Item znajdują się mundury typu combat, a także oporządzenie - kamizelki taktyczne i plecaki. Firma Gunfire będzie oficjalnym dystrybutorem tej marki w Polsce.
Kolejna marka, której repliki prezentowała firma Gunfire - Force Core. Od razu zwróciała naszą uwagę replika Beretty Spectre, rzadkość na airsoftowym rynku. Force Core SMG wyposażono w GB V.3. Akumulator mieści się w chwycie pionowym.
Nie mniej ciekawie prezentowały się inne repliki Force Core, w tym FC-022, wyposażona we wzmocniony GB, z tłokiem o stalowych zwężonych zębach i stalowymi zębatkami. Karabin wyposażono w dwudzielną lufę zewnętrzną umożliwiającą szybkie odręcanie dla uzyskania wersji CQB.
W ofercie Gunfire nie zabrakło oczywiście propozycji replik broni krótkiej. Najbardziej wyróżniał się wizualnie - zdobiony pistolet produkcji WE.
KWC wyprodukowało, brandowany przez firmę Cybergun, model 1911 Airborn Edition. Jest to limitowana edycja 500 sztuk. Powłoka powierzchni metalu wykonana została tak, aby jak najlepiej przypominać fosforanowanie pierwowzoru z okresu II Wojny Światowej. Pistolet ma mocny blow back i generuje prękość początkową pocisku w zakresie 360-380 fps.
Z kolei inny rebrand Cyberguna to wyprodukowana przez KWA replika FN FNX .45. Dostępna tutaj w piaskowej wersji kolorystycznej.
Na tym tle dość oryginalnie wypada "maluch" produkcji SRU Precision, wykonany na bazie PX4 Wei-Tech, czyli Union SR-4S. Ten kompaktowy custom zdecydowanie nie jest repliką na każdą kieszeń, ale za to wykonany jest na najwyższym poziomie jakościowym. Posiada mosiężną lufę zewnętrzną z grawerunkiem, prezyzyjną lufę wewnętrzną, zamek wykonany z twardo anodowanego aluminium 6061 T6 na maszynach CNC i szkielet z wysokiej jakości polimeru. Muszka i szczerbinka oznaczone są fotoluminescencyjnymi panelami, które ułatwiają celowanie w warunkach słabego oświetlenia. W komplecie magazynki na 20 i 25 kulek.
Nowością jest strzelba PPS 870. Posiada system shell ejection, zasilana jest green gazem lub CO2. Jedna łuska mieści 4 BB. Strzelba generuje prędkość początkową pocisków w zakresie 450-500 fps.
Wśród prezentowanych częśi i akcesoriów zaprezentowano produkty Retroarms. Aluminiowe szkielety GB i inne części, jak metalowa komora HU.
Na koniec smaczek, który może urozmaicić grę o charakterze historycznym: Bazooka. Replika wyrzutni wykorzystuje standardowe granaty ASG 40 mm.
Na tym kończymy pierwszą część naszego sprawozdania i zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi fotorelacjami z targów IWA, które pojawią się niebawem.