Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Weekend Zwiadowców VI

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Redakcja WMASG.pl dziękuje autorowi za nadesłanie artykułu.

W dniach 04 do 06 grudnia 2015 na terenie powiatów Międzyrzeckiego i Sulęcińskiego odbyła się szósta edycja szkolenia organizacji proobronnych pn. Weekend Zwiadowców. Szkolenie zorganizował Lubuski Pluton OT wraz z żołnierzami 1 kompanii piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ).

Jak zawsze tak i tym razem szkolenie dotyczyło działań zwiadowców jednak w tym roku zadania ochotników połączono z zadaniami zawodowców, co na zakończenie przyniosło wymierny i pozytywny efekt. Tematem było „Współdziałanie grup rozpoznawczych OT z wojskami operacyjnymi w trakcie przygotowania oraz realizacji operacji typu „Cordon and Search (C&S)”. 

 

Weekend Zwiadowców VI - odprawa

Pierwszy dzień upłynął na szkoleniu teoretycznym realizowanym na terenie CKZiU w Międzyrzeczu w trakcie którego uczestnicy zapoznali się z zasadami prowadzenia operacji wojskowych typu C&S, następnie we wczesnych godzinach porannych w sobotę dokonano przegrupowania na teren OSPWL Wędrzyn gdzie rozpoczęły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem KTO Rosomak oraz etatowego uzbrojenia pododdziału piechoty.

 

Weekend Zwiadowców VI - nocna zmiana

 

Weekend Zwiadowców VI - rosomak

Weekend Zwiadowców VI - rosomak

Kulminacją jak co roku było ćwiczenie taktyczne trwające 24 godziny. W jego trakcie zwiadowcy mieli za zadanie przeniknąć w rejon obiektu rozpoznania gdzie w trakcie prowadzonej obserwacji musieli pozyskać jak najwięcej informacji o przeciwniku oraz przekazać je na stanowisko dowodzenia. Informacje rozpoznawcze były podstawą do przygotowania przez dowódcę kompanii planu operacji na terenie miejscowości Nowy Mur. Całość działań zakończyła się całkowitym opanowaniem obiektu oraz zatrzymaniem lub zneutralizowaniem sił przeciwnika.

 

Weekend Zwiadowców VI - Nowy Mur

Weekend Zwiadowców VI - Nowy Mur

Weekend Zwiadowców VI - Rosomak w Nowym Murze

Weekend Zwiadowców VI - Nowy MurWeekend Zwiadowców VI - Nowy Mur i Rosomak na pozycji

Było to pierwsze ćwiczenie podczas którego pododdział zawodowy w pełni polegał na pracy pododdziału paramilitarnego (grupy rozpoznawcze) z jednoczesnym wykluczeniem jakiejkolwiek umowności.

 

Weekend Zwiadowców VI - Nowy Mur i Rosomak

Weekend Zwiadowców VI - Nowy Mur

Weekend Zwiadowców VI - Nowy Mur

Jak zawsze tak i tym razem skorzystaliśmy ze wsparcia organizacyjnego, którego udzieliły firmy SpecShop oraz Gunfire zaopatrując ćwiczących w pakiety startowe oraz oświetlenie chemiczne, swoją cegiełkę dołożyła również Polowa Drużyna Sokoła z Leszna użyczając swojego sprzętu łączności.

Jacek "Recon" Klimanek

Więcej zdjęć pod adresem: https://picasaweb.google.com/103493524739968963235/WeekendZwiadowcowVI?authkey=Gv1sRgCPDU4oukiKPtTw&feat=directlink

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner