Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Prezentacja PTW i wykład w Rudzie Śląskiej

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.


Wes Doss na co dzień zajmuje się prowadzeniem własnej szkoły - Khyber Interactive Associates, LLC, mieszczącej się w stanie Arizona (USA) i dysponuje wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu airsoftu i replik PTW podczas treningu. W trakcie pokazu starał się przedstawić zebranym walory tego typu treningu do szkolenia typu „Force on force” dla jednostek mundurowych.


W trakcie wykładu, który głównie zajął pierwszy dzień poznaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie treningów służb mundurowych w USA, a także przerażające statystyki wypadków w trakcie tych treningów z użyciem broni palnej i innych systemów niż airsoft (paintbal, Simunition FX). W Stanach podczas treningów średnio rocznie ginie dwóch funkcjonariuszy.

 

 

Śmierć, to wysoka cena za realistyczny trening. Jak można było obejrzeć w trakcie multimedialnej prezentacji, przypadki utraty życia podczas szkoleń są różne: od źle zabezpieczonej broni, do pomyłek polegających na dostaniu się ostrego naboju do pojemnika ze ślepą amunicją. Bez wątpienia realistyczny trening pozwala na dokładniejszą symulację pola walki gdzie każda decyzja wpływa na jej przebieg i może decydować o utracie zdrowia a nawet życia funkcjonariuszy. Dlatego też airsoft jest tak bardzo ceniony ze względu na jego bezpieczeństwo przy zachowaniu odpowiedniego realizmu w trakcie treningu „Force on force”.


Uczestnicy wykładu otrzymali też dawkę podstawowych informacji dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia terenu, ochrony osobistej itp. Jako, że w większości byli to uczestnicy rozgrywek airsoftowych czy treningów, były to zasady ogólnie znane, lecz zawsze warto odświeżyć informacje dotyczące bezpieczeństwa.


Podczas wykładu zapoznaliśmy się również z wieloma aspektami dotyczącymi filozofii treningu. Doktorat z psychologii pozwolił Wes’owi dokładnie przestudiować zachowania towarzyszące podczas krytycznych sytuacji.

 

 

W przerwach 5 godzinnego wykładu uczestnicy mogli się także zapoznać z zaprezentowanym przez ASG Shop i Formację Śląsk wyposażeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON. W przedstawionej kolekcji można było zobaczyć, jak i również przymierzyć obecnie wykorzystywane kamizelki (IBA, CIRAS, MCAV), systemy noktowizyjne (PVS-7, PVS-14), kolimatory AIMPOINT, celowniki optyczne TRIJICORN oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

 

 


 

 

Podsumowując wykład składał się z poniższych części:
- Prezentacja karabinka SYSTEMA PTW w wersji M4 oraz M16
- Wykład na temat możliwości wykorzystania PTW podczas treningu
- Pokaz multimedialny
- Pokaz na otwartym terenie w byłej jednostce rakietowej WP (wzgórze Sośnia Góra w Mikołowie)
- Pokaz wyposażenia Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON

 


Tuż przed samym pokazem na prośbę szkoły policji oraz jednostki realizacyjnej, plan pokazu został zmodyfikowany tak, aby dopasować go do ich napiętego harmonogramu. Niestety nieobecność zainteresowanych na wykładzie teoretycznym oraz brak znajomości karabinku M4 spowodowała, że jednostka zrezygnowała z praktycznego treningu. Policjanci wyrazili natomiast chęć zapoznania się z modelem MP5 PTW, który niebawem będzie dostępny.

 


Dzień drugi upłynął w całości na szkoleniu w plenerze. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Nie na co dzień ma się do czynienia z profesjonalnym instruktorem.

 


Przeszkolenie skupiło się głównie na treningu CQB (close quarters battle), czyli taktyce czarnej. Z racji zainteresowań, uczestnicy pewne informacje już posiadali, jednak była to bez wątpienia niesamowita możliwość ich potwierdzenia, konfrontacji, ze zgoła inną szkołą – szkoleniu sił specjalnych USA.

 


Przetrenowano prawie wszystkie aspekty dynamicznego wejścia do pomieszczeń, ich oczyszczenia z wrogich jednostek, odbicia zakładników, bezpiecznego wycofania się. Podczas treningu była możliwość wykorzystania środków pozoracji, co pozytywnie wpłynęło na realizm samego szkolenia i pozwoliło przeżyć ten dreszczyk emocji towarzyszący tego typu działaniom.

 Wszystkie pytania i niuanse były natychmiast przez Wesa weryfikowane. Lista pytań ze strony uczestników była długa, jednak na każde z nich uzyskali wyczerpującą i fachową odpowiedź.

 


Po zakończeniu treningu była możliwość ponownego omówienia, na papierze, wszystkich aspektów czarnej taktyki - było to dla uczestniczących miłym zaskoczeniem. Aby nie zapomnieć i dalej móc kontynuować szkolenie Wes Doss przekazał konspekt w postaci płyty CD.

 

 

O wydarzeniu piszemy dopiero teraz, gdyż czekaliśmy na otrzymanie materiałów prasowych. Dziękujemy sklepowi ASG Shop za zaproszenie oraz pomoc w stworzeniu tego sprawozdania.

 

Zdjęcia: Marzan

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner