Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Kombinezon Yeti DWS

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

 

Wstęp

 

Na początku komplety te były wydawane tylko żołnierzom jednostek specjalnych oraz wyjeżdżającym na szkolenia w niskich temperaturach, które zazwyczaj odbywały się w Norwegii. Z biegiem lat zostały one również wdrożone na wyposażenie żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych podczas zimowych zmian. Tam właśnie pierwszy raz miałem okazję skorzystać z tego kompletu.

Jako żołnierz 12 zmiany PKW Afganistan miałem okazję eksploatować ten komplet w temperaturach poniżej 20 stopni Celsjusza. Sięgając do wspomnień związanych z tym ubiorem, mogę rzec tylko jedno - działa. W zasadzie stwierdzę po wojskowemu: ratował tyłek. Niestety w niektórych sytuacjach, takich jak jazda na gunnerce, czy przy otwartym włazie na Rosomaku zestaw polaru z Kurtką Ochronną nie sprawdzał się. Niska temperatura w połączeniu z naporem zimnego powietrza podczas wysokich prędkości patrolu dawała w kość. Sytuacja całe szczęście zmieniła się po dorwaniu kompletu puchowego Yeti. Od tego momentu jazda stała się troszkę bardziej przyjemniejsza. Myślę, że to wystarczy jako odpowiednia rekomendacja tego ubioru.

 

Zestaw

 

Yeti%20DWS-1.jpg

Całość składa się z paru elementów:

<ul> <li>Ogrodniczek puchowych;</li> <li>Kurtki puchowej;</li> <li>Rękawiczek puchowych;</li> <li>Kompletu worków kompresyjnych.</li> </ul>

 

Yeti%20DWS-3.jpg

Jak widać kombinezon jest obustronny: z zewnątrz zielony, natomiast wewnątrz biały. Strona zielona jest bardziej wodoodporna i mniej podatna na zabrudzenia.

 

Yeti%20DWS-4.jpg

 

Materiały

 

Komplet wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że pierwotnie był oferowany tylko jednostkom podległym Dowództwu Wojsk Specjalnych. Mamy tu zatem nici poliamidowe, zamki YKK oraz puch kaczo-gęsi (700 cui).

 

Yeti%20DWS-2.jpg

 

Prezentacja

 

Yeti%20DWS-6.jpg

Yeti%20DWS-11.jpg

 

Kurtka

 

Prostota wykonania nie wyklucza zmyślnej konstrukcji. Posiada ona regulację w pasie oraz na krańcu w celu ściągnięcia jej bliżej ciała. Dolny ściągacz oczywiście przyda się, aby zminimalizować możliwość dostania się zimnego powietrza od spodu. Rękawy zabezpieczono za pomocą gumowego ściągacza stałego - nieregulowanego.

 

Yeti%20DWS-7.jpg

Yeti%20DWS-16.jpg

Regulacje znajdują się po obu stronach kurtki: zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej.

 

Yeti%20DWS-19.jpg

Kaptur również posiada możliwość ściągnięcia za pomocą gum okrągłych. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na możliwość odpięcia go od kurtki.

 

Yeti%20DWS-17.jpg

Możliwość zapięcia kaptura pod szyją zdecydowanie przydaje się podczas uporczywych wichur lub śnieżyc. Widać również wyprofilowanie daszka, które poprawia użytkowanie całości.

 

Yeti%20DWS-18.jpg

Kaptur można wyregulować tak, by nie opadał na oczy co jest niezmiernie przydatną opcją.

 

Yeti%20DWS-10.jpg

Pojemne kieszenie zapinane są na zamek błyskawiczny YKK. Zwróćmy zatem uwagę na to, że wszystkie zamki są dodatkowo zakryte patkami na rzep.

 

Yeti%20DWS-8.jpg

Yeti%20DWS-9.jpg

 

Spodnie

 

Dokładniej wypadałoby powiedzieć rybaczki. Posiadają regulowane szelki w celu dopasowania ich podniesienia. Wykonane są z tego samego materiału co reszta zestawu. 

 

Yeti%20DWS-12.jpg

Nogawki posiadają ściągacze gumowe jak i również możliwość rozpięcia. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku gdy chcemy się ich z siebie szybko pozbyć, bądź je założyć. Dzięki suwakowi rozpinanemu tak wysoko, zdjęcie rybaczek z założonymi butami nie stwarza większych problemów. Oczywiście całość została przykryta patką zapinaną na rzep.

 

Yeti%20DWS-15.jpg

Bardzo pojemne kieszenie boczne przydadzą się do przenoszenia podręcznych przedmiotów. Tak jak wszystkie zapinane są na zamek suwakowy oraz przykryte patkami zapinanymi na rzep.

Dlaczego rybaczki? Ponieważ tył wychodzi bardzo wysoko aż nad poziom nerek co znacznie poprawia komfort użytkowy przy ekstremalnie niskich temperaturach.

 

Rękawiczki

 

Yeti%20DWS-20.jpg

Niektórych wprawiają w zdumienie, gdyż są trzy-palczaste. Konstrukcja ta zapewnia maksymalne utrzymanie temperatury dłoni, które jak wiadomo (tak samo jak stopy), kostnieją pierwsze przy niskich temperaturach. Jednak nadal dają możliwość operowania bronią.

 

Yeti%20DWS-21.jpg

Dodatkowo w miejscach narażonych na przetarcia zostały wzmocnione trwalszym materiałem.

 

Podsumowanie

 

Czy ten komplet jest wart polecenia? Oczywiście że jest! Mimo iż dostępne są już nowsze i bardziej rozwinięte technologicznie konstrukcje, to ten zestaw nadal będzie się sprawdzał w ekstremalnych warunkach. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że ich cywilny odpowiednik kosztuje ponad 2 tysiące złotych to upolowanie takiego zestawu na portalach aukcyjnych będzie czystą gratką.

 

Notka końcowa

Prezentowany na zdjęciach komplet był prawie nowy, natomiast użytkowany w Afganistanie zdałem.
Podziękowania dla modela: Baku

 

Przydatne linki

UmundurowanieDział na forum WMASG poświęcony różnym typom umundurowania i wszelkimi pytaniom z nim związanymi.

Yeti - Oficjalna strona producenta. 

Kombinezon ćwiczebny 16/DWSTest kombinezonu ćwiczebnego 16/DWS, czyli dla specjalsów.

Spodnie UF PRO P-40 All-terrainTest nowych spodni od UF PRO do wielorakiego zastsowania. 

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner