Na samym początku dobra wiadomość - my, airsoftowcy jesteśmy (póki co) bezpieczni. O replikach ASG dyrektywa mówi następująco:
"Dyrektywa 91/477/EWG nie ma zastosowania do innych rzeczy, takich jak urządzenia do airsoftu, które nie odpowiadają definicji broni palnej i w związku z tym nie są regulowane wspomnianą dyrektywą"
"Przedmioty, które mają wygląd broni palnej („replika”), lecz zostały wytworzone w sposób uniemożliwiający ich przerobienie tak, aby miotały śrut, kulę lub pocisk w wyniku działania palnego materiału miotającego, nie powinny być objęte zakresem stosowania dyrektywy 91/477/EWG."
Miłośnicy broni palnej mogą jednak w dokumencie znaleźć kilka niepokojących zapisów takich jak:
"Broń palna zaprojektowana do celów wojskowych, na przykład AK47 i M16, której wyposażenie umożliwia działanie w oparciu o przełącznik trybu prowadzenia ognia, w przypadku gdy może być ona ręcznie przełączana między trybem samoczynnym i samopowtarzalnym, powinna być sklasyfikowana w kategorii A broni palnej, a tym samym zakazana do użytku cywilnego. Jeśli zostanie przerobiona na samopowtarzalną broń palną, powinna być sklasyfikowana w kategorii A pkt 6"
"Niektóre rodzaje samopowtarzalnej broni palnej mogą być z łatwością przerabiane na samoczynną broń palną, co stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Nawet bez takiego przerobienianiektóre rodzaje samopowtarzalnej broni palnej mogłyby być bardzo niebezpieczne, z uwagi na liczbę nabojów, jaką są w stanie pomieścić. Dlatego samopowtarzalna broń palna ze stałym mechanizmem ładującym umożliwiającym wystrzelenie wielu nabojów, a także samopowtarzalna broń palna w połączeniu z odłączalnym mechanizmem ładującym mogąca pomieścić wiele nabojów powinny być zakazane do użytku cywilnego. Sama możliwość dołączania mechanizmu ładującego o pojemności ponad 10 nabojów dla długiej broni palnej i 20 nabojów dla krótkiej broni palnej nie przesądza o konieczności sklasyfikowania broni palnej w określonej kategorii."
"Państwa członkowskie zapewniają, aby pozwolenie na nabycie oraz pozwolenie na posiadanie broni palnej sklasyfikowanej w kategorii B zostało cofnięte, jeżeli stwierdzono, że osoba, której wydano pozwolenie, znajduje się w posiadaniu mechanizmu ładującego, który można dołączyć do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, który to mechanizm: a) może pomieścić ponad 20 nabojów; lub b) w przypadku długiej broni palnej - może pomieścić ponad 10 nabojów, chyba że osobie tej wydano pozwolenie na podstawie art. 6 lub pozwolenie, które zostało potwierdzone, odnowione lub przedłużone na podstawie art. 7 ust. 4a"
Tłumaczenie dyrektywy na język polski możecie znaleźć tutaj. Do implementacji zapisów zostało 15 miesięcy.
Oczywiście całe wydarzenie nie zostało zignorowane przez środowisko broni palnej, które utworzyło petycję przeciwko powyższej dyrektywie.
To jednak nie koniec. Na 3 kwietnia zaplanowany jest marsz wobec kryminalizacji posiadaczy broni Dyrektywą UE, który będzie miał miejsce w Warszawie pod Radą Ministrów. Wydarzenie na Facebooku dostępne jest pod tym linkiem.
Zobacz również:
Komisja Europejska – notatka prasowa
UE - kolejne plany mające na celu ograniczyć dostęp do broni palnej
Dyrektywa 91/477 - STANOWISKO RZĄDU RP
Źródło: