Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Nuprol Delta Freedom Fighter

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Nuprol Delta Freedom Fighter 

Freedom Fighter

Wiadomym jest, że Nuprol to producent związany z Wei Tech, a repliki tej marki przynajmniej w pierwszej generacji były modelami bardzo udanymi, wyposażone stockowo w wiele dobrych jakościowo podzespołów. Po Freedom Fighterze, spodziewamy się więc wiele. Czy będzie to poprawione WE, niosące nową jakość w rodzinie niespotykanych i oryginalnych replik z rodziny AR 15? Przekonamy się w poniższym tekście.

 

Nuprol Freedom Fighter Overal view

 

Opakowanie

Replikę otrzymujemy w efektownie wyglądającym kartonowym pudle, który jest bardzo miłym, a często pomijanym przez pozostałych producentów dodatkiem. Całość opakowania jest wykonana estetycznie i bogata w kolorowe ilustracje przedstawiające nasz produkt wraz z opisem. Od razu widać, że Nurpol położył duży nacisk na pierwsze wrażenie klienta, a te jak na razie jest bardzo pozytywne. Żebyśmy nie mieli wątpliwości subtelnie dodany logotyp Dominate The Field, przypomina nam, że posiadamy replikę z górnej półki. Wnętrze kartonu zostało wyścielone wytłoczką z pianki, w której ciasno umieszczono poszczególne elementy. Zestaw w środku prezentuje się standardowo: replika, magazynek, wycior, części zamienne, broszura producenta.

 

IMG_6062.jpg

Wykonanie zewnętrzne

Po wydobyciu repliki z kartonu pierwsze wrażenia są mieszane. W naszym egzemplarzu front repliki i lufa zewnętrzna chybotały się na boki. Tego typu defekty nie powinny mieć miejsca w karabinku tej klasy. Poradzić sobie można z tym dokręcając pierścień stabilizujący, do którego mamy dostęp po rozkręceniu frontu. Na plus zaliczamy natomiast bardzo dobrze spasowaną kolbę i jakość części, malowanie i odlewy nie budzą żadnych strzeżeń.

 

Nuprol Freedom Fighter Overal view

Nuprol Freedom Fighter compact replica

Korpus

Korpus repliki to klasyczny AR 15 bez żadnych modyfikacji, tak chętnie teraz stosowanych przez innych producentów. Malowanie i użyte części przypominają korpusy stosowane w WE, niemniej jego jakość wydaje się być lepsza, nie stwierdziliśmy też znanego z Weitecha odchodzenia farby z niektórych elementów, to duży plus. Korpus nie posiada praktycznie żadnych oznaczeń, oprócz umieszczonych w centralnej części logotypów z nazwą firmy, modelem i jego numerem fabrycznym oraz oznaczeniem cal. 6mm. Elementy takie jak selektor, zwalniacz magazynka, boltcatch, piny, klapka wyrzutnika łusek, zatrzask suwadła, przycisk dosyłacza wykonane zostały ze stali w miłym dla oka szarym kolorze, który odznacza się od reszty korpusu. Piny dodatkowo zostały wyposażone w ograniczniki, które powodują, że elementy te nie wychodzą całkowicie z korpusu, minimalizuje to ich przypadkowe zgubienie. W zestawie producent dołącza zapasowy zestaw pinów. Replika posiada działający boltcatch.

 

Nuprol Freedom Fighter fire selector

Nuprol Freedom Fighter bolt catchNuprol Delta Freedom Fighter

 

 

Front

Najciekawszym elementem repliki jest jej front. Ultrakrótkie szyny w konfiguracji gdzie lufa z urządzeniem wylotowym kończy się dokładnie w tym samym miejscu co szyny. Zwiększa to poręczność i wygląda bardzo futurystycznie, wielbiciele tego typu replik będą więc zachwyceni. Front posiada gniazdo na zawieszenie typu "wciśnij kropek". Urządzenie wylotowe inspirowane konstrukcjami firmy Noveske, dzięki niemu Freedom Fighter brzmi bardzo agresywnie, co w przypadku CQB i niektórych gier leśnych daje dodatkową przewagę. Elementy frontu repliki wykonano z duża starannością i dbałością o szczegóły.

 

 

Nuprol Freedom Fighter RIS Rails

Nuprol Freedom Fighter RIS Rails Nuprol Delta Freedom Fighter

Wcześniej wspomniane luzy na froncie wiążą się z dość specyficzna konstrukcją. Aby zlikwidować luzy należy dokręcić pierścień stabilizujący. Żeby się do niego dostać musimy rozkręcić front odkręcając 8 śrub znajdujących się po bokach i rozdzielić front na połowę. Dzięki temu używając specjalnego klucza (bez niego też powinno się to udać) mamy dostęp do wcześniej wspomnianego pierścienia, który dokręcamy.

  

IMG_2952.jpg

Kolba

Składana znana nam z konstrukcji Schmeisser AR15 S4F Tactical PDW to jeden z lepszych elementów zewnętrznych tej repliki. Jej spasowanie nie pozostawia wiele do życzenia, każda pozycja blokuje się z wyraźnym kliknięciem mechanizmu (5 możliwych nastaw), a jej rozłożenie z pozycji złożonej do bojowej to jeden ruch. Żeby złożyć kolbę należy wcisnąć przycisk znajdujący się pod prowadnicą kolby, aby rozłożyć wystarczy pociągnąć za stopkę kolby, niestety przez to potrafi się sama przypadkowo rozłożyć do pozycji maksymalnie wysuniętej. Inżynierowie Nuprola sprytnie wygospodarowali miejsce na małą baterię typu 1200Mah, więc obejdziemy się bez imitacji puszek AN PEQ. Stopka wykonana jest z metalu, nie jest gumowana, prowadnice wykonane są z metalu, więc nie powinniśmy mieć obaw o wytrzymałość tego elementu. Warto zwrócić uwagę na to, że prowadnica jest delikatnie posmarowana, co pozytywnie wpływa na płynność jej działania i brak silnego tarcia, czy też oporów podczas zmian jej poszczególnych pozycji. Po jej złożeniu do minimalnej nastawy otrzymujemy replikę tak kompaktową, że można by ją traktować jako broń boczną (np. dla strzelców wyborowych). Freedom Fighter jest wręcz stworzony do działań CQB. Pomimo niekonwencjonalnej budowy, składanie się do strzału i ogólna mechanika nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

 

Nuprol Freedom Fighter Collapsible buttstock

Nuprol Freedom Fighter Collapsible buttstock

 

Selektor

Dźwignia selektora ognia została wykonana ze stali. Możliwe są standardowe 3 nastawy:
- safe,
- semi,
- auto.

 

Nuprol Freedom Fighter body details

Sam selektor działa bardzo płynnie i z wyraźnym kliknięciem przy wyborze nastawy – jeden z lepszych jaki do tej pory testowałem.

 

Przyrządy celownicze

Przyrządy wykonane są z metalu. Szczerbinka to model znany z klasycznego M4, natomiast muszka wraz z chwytem przednim tworzą znak rozpoznawczy Freedom Fightera. Oba elementy malowane są proszkowo, bardzo odporne na zarysowania. Cechuje je duża staranność w wykonaniu. Muszkę i szczerbinkę można montować i demontować z szyny RIS przy pomocy pokrętła.

 

Nuprol Freedom Fighter rear sight

 

Lufa zewnętrzna i tłumik płomienia

Lufa została wykonana ze stopu aluminium oraz pomalowana proszkowo na czarno, wieńczy ją potężne urządzenie wylotowe, ze srebrnymi detalami. Nie posiadający żadnych oznaczeń. Wykonanie nie budzi większych zastrzeżeń, poza wcześniej wspomnianymi luzami.

 

Nuprol Freedom Fighter Amplifier

 

Magazynek

Klasyczny Hi-cap wykonany ze stali o powiększonej pojemności. Wykonany poprawnie z dbałością o detale. Magazynki WE były jednymi z lepszych modeli na rynku, w tej materii w produkcie Nuprola nic się nie zmienia.

 

Wnętrze repliki

Rozkładanie

Rozkładanie repliki na główne podzespoły jest bardzo proste. Replika została zbudowana w oparciu o znany system TM.

Rozpoczynamy od wysunięcia przedniego pinu trzymającego górną i dolną część body w jednym kawałku. Radzimy zwrócić uwagę na to, aby wystający pin nie zahaczył o otwartą klapkę wyrzutnika łusek, następnie górną cześć body delikatnie wysuwamy w przód, pomagając sobie poprzez kilkukrotne pociągnięcie za suwadło - replika rozłożona jest na 2 części. Aby dostać się do gearboxa odkręcamy stopkę chwytu pistoletowego, wyciągamy silnik a następnie odkręcamy śruby znajdujące się pod nim w chwycie - demontujemy go. Skupiamy się teraz na kolbie, wykręcamy tubus z miejscem na baterie, odkręcamy śrubę znajdująca się wewnątrz - demontujemy kolbę. Wracamy do body, wybijamy pina nad spustem - wyciągamy gearbox z obudowy i rozpoczynamy jego demontaż. Pamiętajcie przy rozbieraniu GB, aby wyciągnąć sprężynę główną podczas jego otwierania, zapobiegnie to wystrzeleniu jej w momencie, gdy cylinder przestanie mieć oparcie na drugiej połówce.

 

Nuprol Freedom Fighter Disassembly by Leatherman

 

Zespół lufy i komory

KomoraHop- Up jest zgodna ze standardem TM. Wykonana jest z czarnego poliwęglanu z czerwonymi pokrętłami.

 

Nuprol Freedom Fighter Hop up chamber

W naszym egzemplarzu wystąpił problem z podawaniem kulek. Naszym zdaniem problemem jest zbyt długa dysza. Problem udało nam się rozwiązać nakładając o-ring na kołnierz komory HU wchodzący do gerboxa, zapożyczony w naszym przypadku z komory od Lonexa (bez problemu do dostania w sklepach z uszczelkami/narzędziami).

 

IMG_2875.jpg

IMG_2874.jpg

Dystanser ma postać standardowego gumowego wałka.

Lufa wewnętrzna wykonana ze stali, o długości 200 mm oraz oraz jak podaje producent o średnicy 6.03 mm. Nie jest sfazowana od strony wylotu.

Gumka hop-up nie wyróżnia się niczym szczególnym – to typowy model stosowany w stockowych replikach – gumowy, o średniej twardości.

 

Nuprol Freedom Fighter Pneumatics

Gearbox

Gearbox w wersji drugiej wykonany został z dobrej jakości materiałów i pomalowany na czarno. Posiada wyżłobienia w przedniej części przy cylindrze, które mają za zadanie rozkładać energię kinetyczną, a tym samym w pewnym stopniu zapobiegać jego pękaniu. Można więc powiedzieć, że replika wyposażona jest we wzmocniony GB. Niestety, Nuprol nie zastosował żadnych innych nowinek technicznych, a także zrezygnował ze znanego np. z WE zwalniania sprężyny w pozycji SAFE. Wyposażył natomiast replikę w system szybkiej wymiany sprężyny w warunkach warsztatowych.

 

Nuprol Freedom Fighter Gearbox

Silnik – typu długiego z czerwonym tyłem i zębatką typu D. Magnesy silnika nie wzbudzają zbyt dużego zaufania, są bardzo słabe – ledwo przyciągają mały klucz ampułowy. W replice tej klasy spodziewalibyśmy się jednak komponentów gwarantujących lepsze osiągi.

 

Nuprol Freedom Fighter motor

Okablowanie – miedziane, sztywne, w izolacji z PCV, zakończone typowym wtykiem mini-Tamiya. Brak bezpiecznika. Kostka stykowa jest typu mikro styk w plastikowej obudowie. Kable poprowadzone do kolby są długości uniemożliwiającej ich przełożenie np. na front.

 

Nuprol Freedom Fighter wires

Nuprol Freedom Fighter wires

 

Szkieletgearboxa wykonany jest ze standardowego stopu aluminium i cynku i pomalowany na czarno. Wyróżnia się dobrym spasowaniem i wykonaniem. Nigdzie nie zauważyliśmy nadlewek bądź niedolewek materiału. Szkielet skręcony został śrubami krzyżakowymi. Z tyłu szkieletu znajdziemy otwór na dwu skrzydełkową prowadnicę dostosowaną do wyjmowania jej wraz ze sprężyną bez potrzeby rozkładania gearboxa. Niestety system ten w dalszym ciągu wymaga wyciągnięcia gearboxa z obudowy.

 

Nuprol Freedom Fighter spring guide

Nuprol Freedom Fighter Gearbox frame

Łożyska w testowanej replice są typu ślizgowego, o średnicy 7mm. Osadzono je stabilnie w szkielecie – nie wypadają samoistnie.

Prowadnicasprężyny jest niestandardowa - umożliwia szybki demontaż i wymianę sprężyny. Wyposażono ją w 2 skrzydełka oraz gwint w tylnej części, który służy do przykręcenia śruby stabilizujące gearbox. Prowadnice demontujemy przy pomocy klucza ampułowego. Prowadnica nie jest łożyskowana, klasyfikuje ją więc to do szybkiej wymiany w przypadku chęci tuningu naszej repliki.

 

Nuprol Freedom Fighter spring guide

Sprężyna wykonana została ze stali i posiada jednolity zwój. Generuje ona w replice prędkość wylotową wynoszącą około 350 fps.

Zatrzaskprzeciwpowrotny (antireversal) wykonano ze stali.

 

Nuprol Freedom Fighter antireversal

Przerywacz jest metalowy.

Zębatki  to zestaw o standardowym przełożeniu, wykonane ze stali. Wykonane są bez zastrzeżeń. Można by delikatnie przyczepić się do ich podkładowania, niemniej wszystkie koła kręcą się bez większych oporów.

 

Nuprol Freedom Fighter gears

Nuprol Freedom Fighter gears

Podkładkowanie kół zębatych jest przeciętne. Nie są to jednak znaczące błędy – koła i tak kręcą się bez znaczącego oporu. Opóźniacz popychacza wykonano z tworzywa w kolorze czerwonym

Popychacz wykonano z czarnego tworzywa sztucznego. Nie sprawia ono wrażenia wybitnie wytrzymałego, choć powinno spełniać swoją rolę.

 

Nuprol Freedom Fighter popychacz

Cylindertyp 3 – wydaje się być optymalnym rozwiązaniem do zastosowanej długości lufy (200mm). Wykonany jest z mosiądzu, w środku cechuje się gładką powierzchnią.

 

Nuprol Freedom Fighter cylinder

Głowicacylindra jest standardowa – wykonana z plastiku i mosiądzu, z jedną uszczelką. Zastosowano standardową długość prowadnicy dyszy. Głowica dobrze siedzi cylindrze i trzyma szczelność.

 

Nuprol Freedom Fighter cylinder head

Nuprol Freedom Fighter cylinder head

Dysza jest standardowa – plastikowa, o długości 21mm. Posiada uszczelnienie.

 

Nuprol Freedom Fighter nozzle

Tłok wykonano z tego samego czerwonego tworzywa, co resztę elementów. Posiada pełną stalową szczękę. Element ten wykonano z dbałością o szczegóły i jest to jedna z najlepszych części wewnętrznych.

 

Nuprol Freedom Fighter piston

Głowicatłoka to model kierunkowy, wentylowany. Element  jest wyposażony w łożyskowanie.

 

Nuprol Freedom Fighter piston head

Zespół pneumatyczny został nasmarowany w zadowalający sposób. Ilość smaru jest wręcz idealna. Szczelność układu oceniamy na dobry, nie uświadczymy tu tzw. efektu strzykawki. Wszystkie elementy wnętrza repliki są wykonane z należytą starannością bez nadlewek, z materiałów wysokiej jakości. Przy odrobinie umiejętności nawet na stokowych częściach, można stworzyć replikę o wysokiej kulturze pracy i niezłych osiągach.

 

Nuprol Freedom Fighter Pneumatics

Podsumowanie

Tworzenie replik z serii Nuprol trwało 3 lata, efektem tych prac jest seria bardzo oryginalnych i nieprzeciętnych karabinków z rodziny AR 15. Wielbicielom futurystycznych replik Freedom Fighter bardzo przypadnie do gustu. W polu sprawdza się świetnie, kulki lecą prosto i powtarzalnie. Jego kompaktowość, możliwość szybkiej zmiany rozmiaru to świetny wybór dla ceniących mobilna grę graczy, a także szerokie spektrum możliwości w środowisku CQB. Jakość użytych części jest bardzo dobra. Wewnątrz i na zewnątrz repliki znajdziemy topowe części wykonane z bardzo dobrych materiałów. Przy odrobinie umiejętności manualnych bądź wizycie u serwisanta, można z repliki wyciągnąć niezłe osiągi. Niestety czuć pewien niedosyt, że Nuprol nie poszedł ścieżką wyznaczoną przez repliki Wei Tech. Zamiast tego skupił się na walorach estetycznych takich jak pudełko, czy jednolity ostry czerwony kolor części wewnętrznych, a więc tak naprawdę elementów niewidocznych na polu gry. Zawód potęgują w naszym egzemplarzu chyboczące się z początku na boki front i lufa, oraz problemy z podawaniem kulek. W replice tej klasy i za tą cenę, jest to zwyczajnie niedopuszczalne.

 

Nuprol Freedom Fighter PromoNuprol Delta Freedom Fighter

 

Nuprol Delta Freedom Fighter

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner