Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Ubranie żołnierza British Army - System Soldier '95

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.
Mundury w kamuflażu DPM (Disruptive Pattern Material) to coraz popularniejszy sposób maskowania wśród braci airsoftowej. Te występujące w Polsce najczęściej pochodzą z Wielkiej Brytanii. Ponieważ roślinność i ukształtowanie terenu jest dosyć podobna w naszym kraju, DPM spełnia swoje zdanie bardzo dobrze w wielu miejscach naszych zabaw. Niekiedy jest nawet genialny: 


 
DPM-1.jpg
 
DPM-2.jpg 
 
Choć niektórzy uważają go za zbyt ciemny. Brytyjscy żołnierze są dobrzy w tym, co robią i na pewno w jakimś stopniu jest to zasługa tego właśnie kamuflażu. 

 

W takim razie: w co się ubiera brytyjski żołnierz?

 
Jest mały problem z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie. Polega na tym, że MoD (Brytyjskie Ministerstwo Obrony) w zasadzie nie wycofało oficjalnie z użytku żadnego z wielu systemów ubioru używanych dotychczas. 
Oto spis wszystkich występujących od czasów II wojny światowej:
 
* Pattern 60, 68, 84/85, 94;
* Combat Soldier (CS) 95, 2000 i 2005;
 
Jak widać jest tego sporo, ale mało tego - niepisanym porozumieniem dopuszcza do użytku nie tylko rzeczy fasowane (issued), ale i niekontraktowe wyroby, pod warunkiem utrzymania kolorystyki (oliwka, czarny), bądź kamuflażu (DPM, Desert DPM). A jest tego sporo. Na dodatek, aby utrzymać wysoki standard i sprostać wymaganiom pola walki, odzież jest modernizowana niemal na bieżąco. 
W Polsce najbardziej dostępnym na rynku, a co za tym idzie najpopularniejszym, jest system Combat Soldier 95. 
Na nim właśnie się skoncentrujemy. 


 
Oto składniki tego systemu w maskowaniu DPM tzw. leśnym, wersja dla naszej strefy klimatycznej (bez elementów typowo zimowych):
 
 1DPM.jpg
 
1. SKÓRA (Skin): dobrze dopasowana, wodoodporna, bez kieszeni, wrażliwa na przecięcia, zadrapania i ekstremalne warunki pogodowe.
 
2. PODKOSZULKA (Vest Olive Green (T' Shirt)): bawełniana, lekka, dobra na lato. 

 
3. SZORTY (Undershorts ver. thermal): poliestrowe, dopasowane i b. wygodne. Odprowadzają nadmiar potu od skóry, nie powodują obtarć. 



 
 2aDPM.jpg
 
4. SKARPETY (Socks): wzmocnione i ocieplone na podeszwach, 6 m-cy gwarancji.
 
5. KOSZULKA (Norwegian „Norgie” Shirt): materiał znany jako frote, doskonale ociepla i chroni przed wiatrem.
 
 3DPM.jpg




6. BERET (Beret): podstawowe nakrycie głowy. Różnokolorowy. Wraz z odznaką (Regimental Badge) czasem również z piórkiem (Hackle) wskazuje na przydział służbowy.
 
7. LEKKI MUNDUR POLOWY, koszula i spodnie (Ligthweight Combat Suit, Shirt and Trousers): nieco grubszy niż tropikalny, z dużymi kieszeniami i guzikami na taśmach (tzw. „kanadyjskimi”). Spodnie założone na buty zamocowane specjalnymi gumkami (Twisters). 

 
8. PAS (Working Belt): oliwkowy, regulowany z charakterystyczną sprzączką. 


 4DPM.jpg
 
9. BUTY BOJOWE (Combat Assault Boots): skórzane, olejoodporne, fasowane z przeciwprzebiciowymi wkładkami, wyposażone w system szybkiego sznurowania. Roll’s Royce wśród butów wojskowych. 

 
10. OCIEPLACZ (Fleece Liner): sweter polarowy, zapinany na ekspres, z dużymi, zapinanymi kieszeniami. Otwór na kciuk w mankiecie do docieplania dłoni. Pierwsza wersja była w DPM, obecnie fasowane są zielone.
 
 5DPM.jpg




11. KAPELUSZ (Boonie Hat): część polowego ubioru maskującego. Z małym rondem: BUSH HAT. Często pomniejszonym przez żołnierzy samodzielnie. 

 
12. KURTKA POLOWA (Jacked Field): materiał Rip-Stop, częściowo wodoodporny. Kołnierz ze stójką (Storm Collar), duże kieszenie na guziki oraz dwie niezwykle pojemne kieszenie na piersi zamykane na ekspresy. Kołnierz przystosowany do przypięcia kaptura(Hood CW Field Jacket), bez pagonów naramiennych. Oznaczenia stopni zakładane z przodu. 

 
13. STUPTUTY (Gaitors): ochraniacze marszowe. Mocny materiał typu cordura z membraną. Zapobiegają rozerwaniu, zamoczeniu i zabrudzeniu spodni pod kolanami oraz dostawaniu się błota i kamieni do butów. Na zdjęciu wersja LONG. Mniejsza wersja ma stalowe linki z gumowymi zapięciami, obejmującymi stopy jako zabezpieczeniem przed przesunięciem do góry. 


 
 6aDPM.jpg
 

14. SZALOKOMINIARKA (Headover): po złożeniu w specjalny sposób służy jako czapka. 

 
15. RĘKAWICE Mk2 (Combat Gloves Mk2): miękka, wytrzymała skóra, ocieplane od środka. Ściągacze w nadgarstku. Bardzo komfortowe, choć grube. 

 
16. KURTKA I SPODNIE WODOODPORNE (Liner and Overtrousers MVP): membrana typu „Goretex”. Bez kieszeni. Nowsze wersje je posiadają. 




 
Cały system Soldier 95 jest typową konstrukcją ubioru na cebulkę. Pozwala na wygodne działanie w warunkach zimowych, choć na większe mrozy (linia Extreme Cold Weather) należy go uzupełnić o podpinki kurtki i spodni, zimowy podkoszulek z długim rękawem (Vest W U/W), czapkę „uszatkę” tzw. falklandzką oraz rękawice zimowe wraz z membranowymi nakładkami. Całości z powodzeniem używam w turystycznych wyprawach i na dłuższych wypadach AS. Zestaw jest obszerny, wygodny i nie ogranicza ruchów nawet w komplecie. Aktualnie jest zastępowany przez wyroby z lepszych tkanin i nieco poprawianych wzorów. 


 
O ile ceny koszuli i spodni są bardzo przystępne, o tyle każdy zakup następnego elementu umundurowania lub wyposażenia będzie coraz kosztowniejszy. Ta sytuacja ostatnio na szczęście się zmienia. Mamy coraz więcej dostawców sprzedających na giełdach internetowych brytyjskie gadżety wprost z magazynów. 


 
Mieszkańcy wysp nie byliby sobą, gdyby nie opracowali swojego, specyficznego sposobu oznaczania wymiarów ciuchów. 
I tak koszule posiadają dwucyfrowe oznaczenie na metce np: 180/112, gdzie 
180 to wzrost, a 112 to obwód klatki piersiowej pod pachami. 
Spodnie zaś trzycyfrowe np: 85/90/110 - 
85 to długość nogawki mierzona od kroku do kostki, 90 to obwód pasa, 110 to obwód bioder. 
Należy pamiętać, że rozmiary koszul i kurtek są nieco zaniżone po to, aby zmieściły się pod nie wszystkie docieplacze bez specjalnego opinania ciała, a nogawki mogły być opięte na kostce z luzem. 


 
Pełny spis umundurowania wchodzącego w skład CS95 znajdziecie w 
The Defence Supply Chain Manual JSP 336 (3rd Edition) Volume 12 PART 3 Pamphlet 5 Section 4 Combat Soldier 95 (CS 95).
 
Wszystkie części garderoby zaprezentowane na zdjęciach są fasowane w Armii Brytyjskiej i pochodzą ze zbioru autora. 
 
 
Model: Jacek Sidi 

Konsultacje: Użytkownicy forum royalmarines.pl a w szczególności : Mer, Duncan McLain, Jurgen. 

Całość zainspirowana plakatem reklamowym MoD. 

Specjalne podziękowania dla Robala (12 prawie pasuje) i Xie za pomocną dłoń w debiucie.
 

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner