Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Poradnik - rodzaje magazynków

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Ten tekst trudno nazwać poradnikiem. Jest on raczej przedstawieniem różnych rodzajów magazynków używanych w naszym hobby, kierowanym tylko i wyłącznie do osób świeżych, dla których nazwy hi-cap, mid-cap czy low-cap mogą wydawać się nieco tajemnicze. Pragnąłbym zaznaczyć, że duża część tego tekstu była już od pewnego czasu dostępna na forum w dziale dla osób początkujących (w temacie "Poradnik Maniaka"). Zostały tu wprowadzone tylko kosmetyczne zmiany, dodane kilka informacji, a tekst urozmaicony został kilkoma, bardzo ogólnymi fotografiami.

 

Jakie rodzaje magazynków do replik możemy wyróżnić? Czym się charakteryzują?

 

a) Hi-Cap - magazynki o dużej pojemności. Są najczęściej dodawanymi magazynkami do replik elektrycznych. W magazynkach tego typu kulki wsypuje się do specjalnej komory, a następnie kręcąc zębatką znajdującą się w dolnej części magazynka - przemieszcza się je do wąskiej komory odpowiedzialnej za podawanie kulek do repliki.

Zazwyczaj po pełnym "nakręceniu" magazynka (charakteryzującym się pojawianiem się większego oporu podczas kręcenia zębatką) - użytkownik jest w stanie wystrzelić kilkadziesiąt kulek, po czym ponownie musi kręcić zębatką (ilość kulek wystrzeliwana w ten sposób może się różnić w zależności od magazynka). Oczywiście - magazynek można "dokręcić" w każdym momencie, np. po wystrzeleniu kilku kulek. W magazynkach tego typu nie da się wystrzelić wszystkich kulek - zostaje ich zazwyczaj kilkanaście w komorze podajnika, niekiedy więcej. W niektórych magazynkach koniec kulek sygnalizowany jest charakterystycznym, mechanicznym dźwiękiem.

Hi-Capy raczej nie należą do cenionych w środowiskach graczy stawiających duży nacisk na realizm. Ze względu na dużą pojemność - gracze ich używający nie muszą martwić się częstym zmienianiem magazynków. Magazynki tego typu mają też tendencję do "grzechotania", co jest spowodowane obecnością kulek leżących luzem w komorze wsypowej.

Najczęściej spotykana pojemność magazynków typu Hi-Cap w popularnych replikach, to około 200-500 kulek.

 

3.JPG

b) Mid-Cap - magazynki o średniej pojemności. W magazynkach tego typu kulki wstrzykuje się do komory podajnika za pomocą szybkoładowarki do kulek (speedloader). Ładowanie magazynków bez tego przyrządu jest możliwe, lecz uciążliwe. Swoją pojemność magazynki zawdzięczają dwurzędowemu ułożeniu kulek.

Magazynek załadować można dowolną liczbą kulek, nieprzekraczającą maksymalnej pojemności. W magazynkach tych po wystrzeleniu przeważnie zostaje niewielka liczba kulek. Jest możliwe wystrzelenie całej pojemności magazynka jedną serią.

Mid-Capy cieszą się uznaniem większości graczy, ponieważ umożliwiają wystrzelenie dużej liczby kulek, nie wymagają podkręcania oraz nie szeleszczą przy przenoszeniu. Często są używane przez osoby stawiające na realizm. Wadą magazynków tego typu jest to, że zwykle współpracują dobrze wyłącznie z kulkami dobrej jakości. W przypadku użycia kulek gorszej jakości może nagminnie dochodzić do zacięć w magazynkach, co niekiedy uniemożliwia normalne użytkowanie repliki.

Magazynki typu Mid-Cap mają bardzo zróżnicowaną pojemność, jednak zazwyczaj spotyka się w popularnych replikach magazynki mieszczące 50-150 kulek.


2min.JPG

c) Low-Cap - magazynki o małej pojemności. W magazynkach tego typu kulki wstrzykuje się do komory podajnika za pomocą szybkoładowarki do kulek (speedloader). Ładowanie magazynków bez tego przyrządu jest możliwe, lecz uciążliwe. W przeciwieństwie do magazynków typu Mid-Cap - w Low-Capach kulki ułożone są w jednym rzędzie, co ma swoje odbicie w pojemności magazynków.

Magazynek załadować można dowolną liczbą kulek, nieprzekraczającą maksymalnej pojemności. W magazynkach tych po wystrzeleniu przeważnie zostaje niewielka liczba kulek. Jest możliwe wystrzelenie całej pojemności magazynka jedną serią.

Low-Capy nie szeleszczą, nie wymagają podkręcania i przeważnie dobrze współpracują nawet z kulkami gorszej jakości. Ich wadą jest stosunkowo mała pojemność, która ucieszy jednak zwolenników realizmu.

Magazynki typu Low-Cap mają bardzo zróżnicowaną pojemność, jednak zazwyczaj spotyka się w popularnych replikach magazynki mieszczące 30-80 kulek.


1.JPG

d) Real-Cap - magazynki o pojemności zgodnej z pojemnością magazynków dla danej broni ostrej. W magazynkach tego typu kulki wstrzykuje się do komory podajnika za pomocą szybkoładowarki do kulek (speedloader). Ładowanie magazynków bez tego przyrządu jest możliwe, lecz uciążliwe. Podobnie jak w magazynkach typu Low-Cap - kulki umieszczone są w jednorzędowej komorze podajnika.

Magazynek załadować można dowolną liczbą kulek, nieprzekraczającą maksymalnej pojemności. W magazynkach tych po wystrzeleniu przeważnie zostaje niewielka liczba kulek. Jest możliwe wystrzelenie całej pojemności magazynka jedną serią.

Real-Capy nie szeleszczą, nie wymagają podkręcania i przeważnie dobrze współpracują nawet z kulkami gorszej jakości. Ich wadą jest mała pojemność, która będzie dużym atutem dla zwolenników realizmu.

Magazynki typu Real-Cap mają bardzo zróżnicowaną pojemność, jednak zazwyczaj spotyka się w popularnych replikach magazynki mieszczące 20-30 kulek.


15.JPG

e) Box/Drum - magazynki o bardzo dużej pojemności, najczęściej używane w replikach broni wsparcia. W magazynkach tego typu kulki wsypuje się do specjalnej komory, z której pobierane są do komory podajnika.

Magazynki tego typu działają na bardzo zbliżonej zasadzie do Hi-Capów, jednakże niektóre magazynki oferują inne sposoby "podkręcania", takie jak sterowanie dźwiękiem (mechanizm podający kulki do komory podajnika włącza się w momencie zarejestrowania dźwięku pracującej repliki), czy specjalnym przyciskiem (którego wciśnięcie powoduje uruchomienie mechanizmu).

Ze względu na dużą pojemność - gracze używający magazynków typu Box/Drum nie muszą martwić się ich częstym zmienianiem. Podobnie jak Hi-Capy, magazynki te mają tendencję do "grzechotania", co jest spowodowane obecnością kulek leżących luzem w komorze wsypowej.

Magazynki typu Box/Drum mają bardzo dużą, lecz zróżnicowaną pojemność. Najczęściej spotyka się magazynki mieszczące 1000-5000 kulek.

 

zdjrmbox.JPG

Inne typy magazynków.

 

Wszystkie wyżej wymienione typy magazynków są głównie spotykane w długich replikach elektrycznych.


5.JPG

Większość magazynków do pistoletów korzysta z takich samych rozwiązań jak magazynki typu Real/Low/Mid-Cap z tym wyjątkiem, że zazwyczaj nie ma problemów z wystrzeleniem wszystkich kulek. Niekiedy (najczęściej w pistoletach sprężynowych) spotyka się magazynki łączące w sobie rozwiązania magazynków wsypowych oraz magazynków typu Hi-Cap. Mają one dwie komory (wsypową i podajnika). Po wystrzeleniu kulek z komory podajnika należy ręcznie odciągnąć sprężynę i korzystając z otworu między komorami - przesypać kulki potrząsając magazynkiem.


7.JPG

8.JPG

W magazynkach od replik gazowych może, lecz nie musi znajdować się zbiornik na Greengas, albo miejsce na kapsułę CO2. Magazynki z długich replik gazowych działają zazwyczaj identycznie jak te z krótkich replik gazowych (Real/Low/Mid-capy podające wszystkie kulki).


9.JPG

10.JPG

6.JPG

W niektórych replikach można stosować wymiennie magazynki na Greengas i na CO2.


11.JPG

W tańszych replikach sprężynowych, niektórych gazowych i w części replik elektrycznych z plastikowym mechanizmem gearbox występują magazynki wsypowe. Użytkownik ma dostęp jedynie do komory wsypowej, a stamtąd kulki za sprawą grawitacji lądują w komorze podajnika. Magazynki tego typu mają dużą pojemność i cały szereg wad. Raczej powinno się unikać replik, w których mechanizm podawania kulek działa na tej zasadzie.

Większość długich replik sprężynowych ma standardowy, pudełkowy magazynek działający na zasadach znanych z magazynków Real/Low/Mid/Hi-Cap.


12.JPG

W niektórych replikach rolę magazynka pełnią łuski. Rozwiązanie to jest znakomite dla osób stawiających wyłącznie na realizm (np. rekonstruktorzy), jednak w realiach strzelanek - jest to bardzo niewygodne. Zarówno z powodu możliwości oddania zazwyczaj tylko jednego strzału z jednej łuski, jak i z tego powodu, że część replik robionych jest w systemie 'Shell Ejecting', który po wystrzeleniu kulki wyrzuca pustą łuskę na zewnątrz repliki.


14.JPG

Innym rodzajem magazynków w formie łusek są te stosowane przykładowo w niektórych replikach strzelb sprężynowych. Wygląd łuski jest im nadany wyłącznie dla zachowania klimatu, a same magazynki nie różnią się w działaniu od zwykłych magazynków pudełkowych typu mid-cap.


4.JPG

Użytkowanie magazynków - wskazówki.

 

Niekiedy pojawiają się pytania, czy normalne jest, że po wyjęciu magazynka z repliki wypada kilka kulek - jest to w pełni normalne zjawisko w zdecydowanej większości replik, głównie elektrycznych.

Wszystkie rodzaje magazynków łączy jedna, wspólna i bardzo ważna cecha. Po skończeniu strzelania powinno się opróżniać magazynki z kulek znajdujących się w komorze podajnika (zarówno w magazynkach w pełni naładowanych, jak i tych niemal pustych). Niestosowanie się do tego może spowodować problemy z podawaniem kulek do repliki, a w skrajnych przypadkach całkowitą niezdatność do użytku danego magazynka.

Kolejną sprawą, którą należałoby poruszyć jest czyszczenie i konserwacja magazynków. Na ogół dobrze użytkowane magazynki nie wymagają czyszczenia. Czasami zdarzyć się jednak może, że dostanie się do nich brud, piasek, itp., co może sprawić magazynkowi kłopot w podawaniu kulek. Wówczas można pokusić się o wyczyszczenie magazynka, jednak należy robić to z głową - jeśli smar lub inne substancje tego typu dostaną się do systemu hop-up, to jest możliwe, że odnotujemy spadek jakości jego działania (kulki nie będą podkręcane). Po pewnym czasie sytuacja wróci do normy, ale zanim to się stanie - gracz z pewnością będzie się irytował widząc osiągi swojej repliki. Jeśli chodzi o teorię - na forum spotkać można się z różnymi opiniami dotyczącymi pożyteczności czyszczenia i konserwacji magazynków. Niektórzy smarują magazynki, inni nie. Osobiście nie robię tego i problemów z magazynkami nie mam, chyba że używam słabych jakościowo kulek, albo zdarzy mi się na długi czas zostawić naładowany magazynek.

Zacięcia magazynków. Spowodowane mogą być różnymi rzeczami. O ile czasami może nie obejść się bez konieczności rozebrania magazynka, o tyle w wielu wypadkach pomaga zwykłe, mocne (ale z wyczuciem) stukanie magazynkiem, choćby i o kolano.

Magpulle, to określenie stosowane dla uchwytów do magazynków, które można przyczepić do ich spodu. Niektóre z nich sprawdzają się dobrze z magazynkami wszystkich rodzajów, inne mogą utrudniać obsługę hi-capów. Magpulle ułatwiają i przyspieszają wyjmowanie magazynków z ładownic. Jest to jedna z części, które zrobić można domowymi metodami, by uniknąć kosztów.

Na koniec słówko o szybkoładowarkach. Noszą wiele nazw (szybkoładowarka, speedloader, BB loader, ładowarka, strzykawka, itp.), wszystkie odnoszą się jednak do niewielkich rozmiarów, wykonanych z tworzywa urządzeń, służących do szybkiego napełniania magazynków. Działają na bardzo prostej zasadzie - pod wpływem grawitacji kulki spadają do komory, która zakończona jest podajnikiem. Użytkownik wciskając przycisk (podobnie jak w przypadku strzykawek) każdorazowo ładuje do magazynka 2-4 kulki. Najbardziej pospolite szybkoładowarki mieszczą około 100 kulek, choć spotkać można się z różnymi ich wersjami (jak choćby szybkoładowarka stylizowana na magazynek od rodziny AR-15). Odnośnie posiadania szybkoładowarki - w pełni prawdziwa okazuje się tutaj zasada "lepiej nosić niż się prosić". Zwłaszcza, że szybkoładowarka to przedmiot, którego po pożyczeniu często zapominamy oddać/odzyskać.


13.JPG

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner