Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Spieszanie piechoty z pojazdu

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.


 Jedną z najważniejszych cech dzisiejszego pola walki jest mobilność. Utrzymanie jej na wysokim poziomie ma znaczący wpływ na osiągnięcie wyznaczonych celów. Zadania charakteryzujące się takim dynamizmem są często przydzielane piechocie zmotoryzowanej i zmechanizowanej.

W tym artykule przedstawimy jedno z głównych zagadnień dotyczące takich struktur, czyli jak należy spieszać piechotę z pojazdu w wariancie wymuszonym.  

Informacje ogólne

1.1. Istnieją dwa rodzaje spieszania z pojazdu:

  • wymuszone
    - w kontakcie ogniowym z przeciwnikiem
  • planowane
    - bez kontaktu ogniowego

1.2. Jeżeli nie zostały podane instrukcje dotyczące sposobu raportowania (np. o kontaktach), standardem jest, że droga i kierunek w którym poruszał się pojazd wyznacza godzinę "12". Meldunki należy składać głośno, ze względu na warkot silników czy prowadzony ogień, w formie:

  • wróg / przyjaciel
  • godzina
  • dystans
  • ilość

 

1.3. Kluczowe jest stałe utrzymywanie kontaktu radiowego przez oddział znajdujący się w przedziale desantowym oraz spieszającą się piechotę z dowódcą pojazdu.

1.4. Normalnym zjawiskiem jest chwila dezorientacji po spieszeniu się z pojazdu opancerzonego, przede wszystkim z powodu braku możliwości pełnej obserwacji otoczenia w czasie jazdy. Dlatego ważne jest opanowanie i przestrzeganie procedury desantu z elementami ubezpieczenia.

1.5. Dowódca drużyny przed rozpoczęciem działań nadaje każdemu żołnierzowi mu podległemu numer, w oparciu o który będzie działał w trakcie wyładunku i załadunku. W przypadku strat, na najbliższym postoju, dowódca ma obowiązek zreorganizować sekcje i nadać numery od nowa.

 

Zasady postępowania przy załadunku desantu

2.1. Dowódca Konwoju wybiera punkt w którym ma nastąpić załadunek piechoty do pojazdu, tzw. Punkt Załadunkowy (PZ), podaje koordynaty PZ obsłudze pojazdów oraz desantowi i wyznacza czas spotkania.

2.2. W PZ piechota dokonuje załadunku zgodnie z odpowiednią procedurą.

2.3. Dowódca konwoju sprawdza stan załadunku, po jego zakończeniu ustala kierunek i kolejność poruszania się konwoju.

2.4. Dowódcy sekcji / plutonu składają raport do sztabu któremu podlegają.

 

Zasady bezpieczeństwa podczas transportu

3.1. Piechota zajmując miejsca powinna mieć zabezpieczoną broń, co powinno być sprawdzone przez dowódcę.

3.2. Siadając w pojeździe żołnierz ustawia zabezpieczony karabin między nogami, opierając kolbę o podłogę, lufę mając skierowaną ku górze.

3.3. Jeżeli istnieje taka możliwość należy zapiąć pasy bezpieczeństwa.

3.4. Jeżeli znajdujemy się w pojeździe opancerzonym, powinniśmy mieć założony hełm, zabezpieczając się w ten sposób przed przypadkowymi urazami głowy.

 

Procedura załadunku na pojazd

4.1. Podejście do pojazdu (obrona okrężna w pobliżu włazu).

4.2. Komenda do załadunku powinna brzmieć: "ZAŁADUNEK, 1 i 2 na pozycje ubezpieczeniowe". Zajęcie pozycji ubezpieczenia musi zostać potwierdzone.

4.3. Dowódca wydaje komendę podając ostatnie numery o rozpoczęciu załadunku, np: "6 i 5 do załadunku". Wyznaczeni podbiegają do pojazdu i otwierają drzwi, wsiadają do środka w kolejności swoich numerów głośno je podając. Należy zaznaczyć, że dąży się do tego, że po spieszeniu dowódca ma znaleźć się w środku formacji. Oznacza to, że do pojazdu wchodzi jako drugi, z przedostatnim numerem (w przypadku desantu na poziomie sekcji/drużyny).

4.4. Pozostała część sekcji / drużyny przystępuje do załadunku w odpowiedniej kolejności, też to zgłaszając poprzez głośne podanie swojego numeru. Ostatni wsiadający krzyczy: "Ostatni!" - na ten sygnał 1 i 2 wzajemnie się osłaniając wsiadają do pojazdu i zamykają drzwi.

4.5. Dowódca desantu daje kierowcy sygnał: "Załadowani, można ruszać!" (reszta drużyny powinna do końca załadunku zachować ciszę dla łatwiejszego przepływu komend). Pojazd dopiero wtedy może ruszyć i działać dalej zgodnie z komendami swojego dowódcy (czy też dowódcy konwoju).

 

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

Procedura załadunku na pojazd

 

 

Procedura spieszenia piechoty

5.1. Dowódca Konwoju wybiera punkt w którym na nastąpić wyładunek z pojazdu, tzw. Punkt Wyładunkowy (PW).

5.2. Dowódca Konwoju wydaje rozkaz do spieszenia piechoty w PW. W przypadku śmierci dowódcy konwoju, komenda przechodzi na następnego po linii dowodzenia:

  • Daje ostrzeżenie o czasie w jakim odbędzie się wyładunek w postaci np:
    "Przygotowanie do desantu czas 1 minuta!".
  • Wskazuje jaką broń ma zabrać oddział np: "Bez wyrzutni ziemia-powietrze, wszystkie KM'y" itp.
  • Wydaje rozkazy dla każdego podległego mu pojazdowi działając w oparciu o kryptonimy lub numery pojazdów, wskazuje miejsce wyładunku np: "CHARLIE2, desant godzina 2, 100 metrów, po zacienionej stronie wzgórza."

 

5.3. Dowódcy drużyn i sekcji przekazują ostrzeżenie o wyładunku i ich czasie oraz przekazują ostatnie rozkazy podległym sobie żołnierzom, instruując ich w jaki sposób będzie przeprowadzany desant: na LEWO / PRAWO czy w TYŁ ( jeżeli dowódca nie wydał innego polecenia przyjmujemy, że wykonuje się desant w TYŁ).

5.4. Kierowca podjeżdża pojazdem do wskazanego punktu wyładunkowego i ustawia pojazd w taki sposób (pod kątem lub całkowicie bokiem w stronę przeciwnika), który zapewnia elementowi spieszanemu jak największą zasłonę.

5.5. Strzelec pokładowy będący częścią załogi pojazdu lub wyznaczeni ludzie z transportowanej sekcji w międzyczasie prowadzą obserwację przedpola i w razie konieczności otwierają ogień wspierający.

5.6. Kierowca zatrzymuje pojazd.

5.7. Dowódca drużyny daje rozkaz do spieszenia piechoty poprzez komendę: "Uwaga: Desant w TYŁ - DESANT, DESANT , DESANT!" Wysiadamy dopiero na trzecie słowo DESANT.

5.8. Zespoły ogniowe wysiadają z transportera działając według procedury desantu. Następnie sekcje łączą się w drużyny i przystępują do wykonywania powierzonego im zadania.

5.9. Pojazdy po spieszeniu piechoty utrzymują osłonięta pozycję i prowadzą obserwację przedpola, wspierając piechotę ogniem z broni pokładowej.

5.10. Dowódcy sekcji / plutonu składają raport do sztabu któremu podlegają.

5.11. Wszyscy żołnierze oddziału obserwują przedpole w celu wykrycia nieprzyjaciela i czekają na rozkazy.

5.12. Dowódcy drużyn i sekcji korygują pozycje zajmowane przez swoich żołnierzy (jeżeli zachodzi taka konieczność).

 

Desant w TYŁ

6.1. Procedura desantowania, którą realizuje się w przypadku braku możliwości ustawienia się pojazdu burtą w kierunku przeciwnika lub w przypadku jego uszkodzenia.

6.2. 1 i 2 zajmują stanowiska do ubezpieczenia. Ważne, żeby pierwsza dwójka zajęła pozycję w taki sposób, żeby nie eksponować swoją sylwetką poza obrys pojazdu.

6.3. Kolejni żołnierze wyskakując z pojazdu uzupełniają obronę okrężną. Ostatnia osoba jest odpowiedzialna za zamknięcie włazu desantowego.

 

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

Desant w TYŁ

 

 

Desant na LEWO/PRAWO

7.1. Procedura desantowania, realizowana po odpowiednim usytuowaniu pojazdu bokiem w stronę przeciwnika. Desant ma wtedy dużo miejsca na schowanie się za pancerzem.

7.2. 1 otwiera właz i zajmuje pozycję ubezpieczeniową w kierunku przeciwnika.

7.3. 2 wyskakuje z pojazdu i przyjmuje pozycję ubezpieczeniową w kierunku odwrotnym do przeciwnika, ustawiając się tak, żeby było miejsce między nim a pojazdem.

7.4. Pozostała część desantu zajmuje pozycje wzdłuż burty pojazdu, 3 zajmuje pozycję strzelecką na samym przodzie.

7.5. Ostatnia osoba z desantu zamyka właz krzycząc: "Ostatni!" i dołącza do pozostałych.

7.6. Na komendę dowódcy 1 dołącza.

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

Desant na LEWO/PRAWO

 

 

Desant FRONT

8.1. Procedura desantowania przy kontakcie z tyłu.

8.2. Pierwsza dwójka wyskakuje i zajmuje pozycje strzeleckie.

8.3. Druga dwójka przebiega wzdłuż burt pojazdu i zajmuje pozycje ubezpieczeniowe tak, żeby między nimi a burtą była przestrzeń umożliwiająca przebiegnięcie pozostałym członkom sekcji/drużyny.

8.4. Ostatni zamyka właz i dołącza na przód pojazdu.

8.5. Pierwsza dwójka dołącza i uzupełnia obronę okrężną.

 

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

Desant FRONT

 

Desant z pojazdu nieopancerzonego(bez tylnego włazu)

9.1. Procedura desantowania co do której trzeba zastosować odpowiednie rozmieszczenie ekwipunku w pojeździe, umożliwiające przejście przez wnętrze pojazdu z jednej na drugą stronę, aby wykorzystać burtę pojazdu jako osłonę.

9.2. Pierwsza dwójka zajmuje pozycje skrajnie z przodu i z tyłu pojazdu.

9.3. Druga dwójka przechodzi przez wnętrze pojazdu i uzupełnia obronę okrężną.

9.4. Strzelec broni pokładowej ewakuuje się z pojazdu tylko w przypadku ostrzału z granatników ppanc.

 

Desant z pojazdu nieopancerzonego(bez tylnego włazu)

Desant z pojazdu nieopancerzonego(bez tylnego włazu)

Desant z pojazdu nieopancerzonego(bez tylnego włazu)

Desant z pojazdu nieopancerzonego(bez tylnego włazu)

 

Opracowali: FIA Agapow , FIA Skoczek, FIA ufoman

 

 

 

 

Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości:
FIA
FIA
źródło: http://fia.com.pl

 

Komentarze

W.Zajcev
22-10-2012 @ 20:27
No nareszcie artykuł z którego coś można się dowiedzieć a nie tylko jakiś info które nic nie wnosi do tematu, chociaż akurat to mi potrzebne jak kula u nogi ;-)
adrock91
26-11-2015 @ 22:40
my się ze SKOTa desantowaliśmy na rozgrywce. a teraz będzie z tico xD
kazik14
22-10-2012 @ 20:53
bardo fajny artykuł, może mało przydatny w większości rozgrywek ASG ale z drugiej strony to fajna ciekawostka :) wielki plus dla autora.
Dassault
30-10-2012 @ 12:08
vincenzo
22-10-2012 @ 21:25
czepiałbym się co do kierowania lufy w górę. facet który ma broń między nogami skierowaną w górę może: zasnąć i nadziać swoją głowę na lufę lub po prostu przypadkowo wypalić. a podczas patrolu zdarza się zasnąć... troche to samobójcze.
lego432
22-10-2012 @ 21:33
przecież pisze że broń musi być zabezpieczona.
Djfilet
22-10-2012 @ 22:28
Jest napisane -,-
Warlord Shadow
23-10-2012 @ 16:22
Nie wolno mieć wprowadzonego naboju do komory nabojowej. Robi się to po nawiązaniu kontaktu z przeciwnikiem lub bezpośrednio przed planowanym otwarciem ognia.
lego432
22-10-2012 @ 21:33
przecież pisze że broń musi być zabezpieczona.
vincenzo
22-10-2012 @ 21:37
lego432- to że broń musi być zabezpieczona nie znaczy że: ktoś mógł o tym zapomnieć, albo przypadkowo jej odbezpieczyć- o takich sytuacjach juz słyszałem. A nawet się z tym zetknąłem.
qba223
23-10-2012 @ 15:24
takie są realia i procedury stosowane w WP, tak mówi instrukcja i tak to się odbywa
qba223
23-10-2012 @ 15:24
takie są realia i procedury stosowane w WP, tak mówi instrukcja i tak to się odbywa
Udineze
25-10-2012 @ 16:58
Moim subiektywnym zdaniem, transport z bronią skierowaną w dół jest dość niewygodny.
Jeśli by jednak się kłócić to jak ktoś zapomni zabezpieczyć broń to nawet skierowanie jej w dół może być ryzykowne rykoszety i te sprawy... jak bym już miał zapomnieć zabezpieczyć broń to wolę się sam postrzelić a nie narażać kolegów z drużyny.
Udineze
25-10-2012 @ 16:58
Moim subiektywnym zdaniem, transport z bronią skierowaną w dół jest dość niewygodny.
Jeśli by jednak się kłócić to jak ktoś zapomni zabezpieczyć broń to nawet skierowanie jej w dół może być ryzykowne rykoszety i te sprawy... jak bym już miał zapomnieć zabezpieczyć broń to wolę się sam postrzelić a nie narażać kolegów z drużyny.
miller44
22-10-2012 @ 21:57
Ciekawy artykuł. Przydatny.
Brakuje mi tylko procedury5/25.

Szczerze mówiąc nie spotkałem się z przewożeniem broni lufą skierowaną do góry. Praktycznie zawsze bywała skierowana wylotem w dół.
Czy można otrzymać na PW informacje dotyczące źródła?
vincenzo
22-10-2012 @ 22:01
fakt, też mi tego brakowało, no ale w asg nie każdy musi to wiedzieć :)
Cappuccio
22-10-2012 @ 22:14
A z ciekawości, bo widzę, że dysponujecie taką wiedzą, jak wygląda w praktyce transport broni lufą w dół ? Bo chyba nie postawiona na lufie ?
miller44
23-10-2012 @ 06:52
@Vincenzo - ale to nie jest artykuł dla zwykłego maniaka ASG. 90% nigdy tego nie zastosuje. Ale dla milsimowca już to będzie ciekawe. Przecież zdarzają się sytuacje zakładania improwizowanych ładunków nawet w czasie gier airsoftowych (patrz choćby 48H).


@Capuccio - w praktyce wygląda to różnie. Nie ma jakiś normatyw jak to ma wyglądać. Po prostu miało być lufą w dół i już. Jak warunki pozwalały (czyli czysta podłoga jak np. w śmigłach) to przeważnie była postawiona na lufie. A jak na podłodze błoto (bwp, kto) to wtedy przeważnie wisiała na pasie nośnym lufą skierowaną w dół albo oparta o but.
Mendi
23-10-2012 @ 10:46
stąd metalowe czubki w nowych butach? tak... profilaktycznie?
szmerglu
01-12-2012 @ 17:55
Witaj Miller44
Zgadzam sie z Tobą - zawsze ale to zawsze broń jest kierowana wylotem lufy ku dołu. Co do opierania przewodu lufy o ziemie to zgodnie z opinią Millera. Dodam jedynie że wóz musiałby być nieźle zasyfiony by ilość brudu miała znaczące znaczenie na zanieczyszczenie przewodu lufy poprzez oparcie broni o ziemie.
Co do obrazków przedstawiających schemat wsiadania/wysiadania to wygląda znajomo :)
vincenzo
22-10-2012 @ 22:01
fakt, też mi tego brakowało, no ale w asg nie każdy musi to wiedzieć :)
Cappuccio
22-10-2012 @ 22:14
A z ciekawości, bo widzę, że dysponujecie taką wiedzą, jak wygląda w praktyce transport broni lufą w dół ? Bo chyba nie postawiona na lufie ?
Akwarium
22-10-2012 @ 22:16
oj gdyby na Woli Wodynskiej w SKOCie tak wygladaly desanty zamisat radosnego jezdzenia:D
Schwarz_Charakter
23-10-2012 @ 17:14
To rozsyłaj ludziom link, niech poczytają i się zainteresują. Wyobrażasz sobie przeszkolenie w 15 minut 150 osób? Samemu trzeba kombinować ;)
Djfilet
22-10-2012 @ 22:28
Jest napisane -,-
miller44
23-10-2012 @ 06:52
@Vincenzo - ale to nie jest artykuł dla zwykłego maniaka ASG. 90% nigdy tego nie zastosuje. Ale dla milsimowca już to będzie ciekawe. Przecież zdarzają się sytuacje zakładania improwizowanych ładunków nawet w czasie gier airsoftowych (patrz choćby 48H).


@Capuccio - w praktyce wygląda to różnie. Nie ma jakiś normatyw jak to ma wyglądać. Po prostu miało być lufą w dół i już. Jak warunki pozwalały (czyli czysta podłoga jak np. w śmigłach) to przeważnie była postawiona na lufie. A jak na podłodze błoto (bwp, kto) to wtedy przeważnie wisiała na pasie nośnym lufą skierowaną w dół albo oparta o but.
krugerheini
23-10-2012 @ 07:32
"Spieszanie piechoty".
Odjazd.
Mrpiotras
23-10-2012 @ 09:09
http://www.zwiad.iq.pl/download/uzycie_pojazdu_4_1.pdf

Co do milsimów dawno jest o tym artykuł, dziwi mnie dlaczego? zamiast korzystać z gotowych wymyśla ktoś po swojemu. I udowadnia że tak ma być.
miller44
23-10-2012 @ 11:04
Jednak te dwa artykuły się różnią. Ten drug przejrzałem pobieżnie i piersze co mi się rzuciło w oczy to sporadyczne wykorzystywanie pojazdu jako osłony.
Pierwszy artykuł jest dla żołnierzy, drugi dla operatorów ;-)
ghost18b
23-10-2012 @ 09:26
Poza tym w nowszych poradach dotyczących tematu piszą, że przy każdym spieszaniu niewymuszonym należy wykonać 5/25.
Poradnik spoko, ale mało praktyczny, bo nie często jest okazja działać z pojazdami opancerzonymi w ASG. Wersja podana przez Mrpiotrasa o wiele bardziej praktyczna w ASG.
Mrpiotras
23-10-2012 @ 10:18
Co do bezpieczeństwa brakuje:
- nie kładziemy się na linii kół, nie zajmujemy tam miejsca.
- nie szukamy schronu pod pojazdem.

Co prawda jest ładnie zarysowane jak powinno to wyglądać, ale w praktyce często teren nam to utrudnia. Warto o tym wspomnieć i pamiętać artykuł ogólnie dobry dla osób o charakterze paramilitarnym, proobronnym.
Mendi
23-10-2012 @ 10:46
stąd metalowe czubki w nowych butach? tak... profilaktycznie?
miller44
23-10-2012 @ 11:04
Jednak te dwa artykuły się różnią. Ten drug przejrzałem pobieżnie i piersze co mi się rzuciło w oczy to sporadyczne wykorzystywanie pojazdu jako osłony.
Pierwszy artykuł jest dla żołnierzy, drugi dla operatorów ;-)
qba223
23-10-2012 @ 15:24
takie są realia i procedury stosowane w WP, tak mówi instrukcja i tak to się odbywa
Milekh
23-10-2012 @ 15:36
Dobry poradnik - przejrzyście i zrozumiale.

W asg nawet "Golf" jest kulo, bombo i rakieto odporny więc i tak te manewry się przydadzą :)
Warlord Shadow
23-10-2012 @ 16:22
Nie wolno mieć wprowadzonego naboju do komory nabojowej. Robi się to po nawiązaniu kontaktu z przeciwnikiem lub bezpośrednio przed planowanym otwarciem ognia.
Schwarz_Charakter
23-10-2012 @ 17:12
Bardzo, bardzo dziękuję za ten artykuł. W Woli Wodyńskiej dysponujemy SKOTem i teraz mam gdzie odsyłać ludzi, żeby poczytali jak go używać.
Mrpiotras
23-10-2012 @ 18:26
Wydaje mi się że powinno być na odwrót.
Schwarz_Charakter
23-10-2012 @ 22:01
Teoretycznie masz rację, ale praktyka pokazuje inaczej. Ludzie przyjeżdżając na imprezę w liczbie 150 osób średnio, musieliby pół dnia zamiast na grę przeznaczyć na naukę powyższego, aby każdy miał okazję przećwiczyć. Zazwyczaj chcą już grać 10 minut po rozpoczęciu odprawy. Takie życie. A tu przynajmniej jakiś dowódca teamu ambitny może znaleźć podpowiedź jak pojazd efektywnie wykorzystać.
Schwarz_Charakter
23-10-2012 @ 17:14
To rozsyłaj ludziom link, niech poczytają i się zainteresują. Wyobrażasz sobie przeszkolenie w 15 minut 150 osób? Samemu trzeba kombinować ;)
snajper-s5
23-10-2012 @ 18:17
Po co wam cywilom takie informacje przeciesz żaden cywil w czasie W nie bedzie spieszany w desancie .
Zacznicje zbierac informacje jak dziala partyzantka bo to wam zostanie i dodam ze nie jest to jakaś złosliwośc tylko szok że takie informacje zachwycają cywili ,
Pozdrawiam!
14100715
23-10-2012 @ 18:55
Zawsze lepiej mieć jakąś wiedzę, choćby szczątkową.
Cappuccio
23-10-2012 @ 19:20
Artykuły na WMASG nie są zamieszczane w celu szkolenia na wypadek wojny.
W.Zajcev
24-10-2012 @ 00:41
W czasie W może nie ale podczas większego zlotu czemu nie.
Mrpiotras
23-10-2012 @ 18:26
Wydaje mi się że powinno być na odwrót.
14100715
23-10-2012 @ 18:55
Zawsze lepiej mieć jakąś wiedzę, choćby szczątkową.
Cappuccio
23-10-2012 @ 19:20
Artykuły na WMASG nie są zamieszczane w celu szkolenia na wypadek wojny.
Schwarz_Charakter
23-10-2012 @ 22:01
Teoretycznie masz rację, ale praktyka pokazuje inaczej. Ludzie przyjeżdżając na imprezę w liczbie 150 osób średnio, musieliby pół dnia zamiast na grę przeznaczyć na naukę powyższego, aby każdy miał okazję przećwiczyć. Zazwyczaj chcą już grać 10 minut po rozpoczęciu odprawy. Takie życie. A tu przynajmniej jakiś dowódca teamu ambitny może znaleźć podpowiedź jak pojazd efektywnie wykorzystać.
W.Zajcev
24-10-2012 @ 00:41
W czasie W może nie ale podczas większego zlotu czemu nie.
snajper-s5
24-10-2012 @ 10:12
Pewnie przynajmniej mozna miło spędzić czas pozdrawiam!
crazykiti
24-10-2012 @ 23:13
Co do punktu 8 Desant FRONT. Czy to w realiach ASG, czy w działaniach strikte militarnych, taka procedura nie powinna mieć miejsca. Są ku temu dwa proste powody (mówiąc tu oczywiście o BWP, KTO):
1. Pancerz z tyłu jest dużo słabszy i pojazd zbyt długo pozostawałby pod ogniem przeciwnika.
2. Wyjście z obu wozów znajduje się z tyłu, co przy celowaniu w praktycznie jeden punkt pozwala nawet jednemu strzelcowi na wybicie ponad polowy drużyny.

Reasumując. W takiej sytuacji pojazd powinien ustawić się przynajmniej bokiem do przeciwnika, jeśli nie jest w stanie szybko nawrócić lub też nie ma na to miejsca.
Chochla
14-12-2012 @ 19:15
A co w sytuacji kiedy pojazd jest uszkodzony lub nie ma możliwości manewrowania? Poprosisz przeciwnika, żeby się przeniósł na bok lub front?
St Mat
25-10-2012 @ 12:13
Super artykuł! Przyda się i to bardzo ;)
Udineze
25-10-2012 @ 16:58
Moim subiektywnym zdaniem, transport z bronią skierowaną w dół jest dość niewygodny.
Jeśli by jednak się kłócić to jak ktoś zapomni zabezpieczyć broń to nawet skierowanie jej w dół może być ryzykowne rykoszety i te sprawy... jak bym już miał zapomnieć zabezpieczyć broń to wolę się sam postrzelić a nie narażać kolegów z drużyny.
Grey
26-10-2012 @ 11:57
Na Combat Alert 2012 przed grą pluton zmechanizowany (zwany na grze Marines) przeszedł takie szkolenie - zresztą oparte na tym właśnie artykule bo przeprowadzone przez instruktora z FIA. Czyli na zlocie się DA!

Takie artykuły potencjalnie zwiększają obszar możliwej symulacji / zabawy. Wbrew pozorom samo odegranie takiej procedury (nawet koślawe) podczas strzelanki na 'bojowo' daje mnóstwo frajdy i satysfakcji, jeśli wyjdzie. A o to chodzi w airsofcie - o frajdę.
Dassault
30-10-2012 @ 12:08
ARNI88
30-10-2012 @ 22:27
Ale dobrze wytłumaczone w opisie. Można wiele się dowiedzieć.
szmerglu
01-12-2012 @ 17:55
Witaj Miller44
Zgadzam sie z Tobą - zawsze ale to zawsze broń jest kierowana wylotem lufy ku dołu. Co do opierania przewodu lufy o ziemie to zgodnie z opinią Millera. Dodam jedynie że wóz musiałby być nieźle zasyfiony by ilość brudu miała znaczące znaczenie na zanieczyszczenie przewodu lufy poprzez oparcie broni o ziemie.
Co do obrazków przedstawiających schemat wsiadania/wysiadania to wygląda znajomo :)
Chochla
14-12-2012 @ 19:15
A co w sytuacji kiedy pojazd jest uszkodzony lub nie ma możliwości manewrowania? Poprosisz przeciwnika, żeby się przeniósł na bok lub front?
KamilovskyyyXOXO
12-01-2013 @ 18:56
dobrze gada, polać mu :)
xDaMiAnx
22-02-2013 @ 23:04
Niesamowity stek bzdur. Mam pytanie na czym panowie wzorowaliście się pisząc ten fantastyczny wywód....poradnik dowódców plutonu, czy plan szklenia pododdziałów zmechanizowanych z uwaga 1964r. Bo czytając to oczywisty jest fakt, że zero w tym realizmu i doświadczenia. Może na placu ASG.
adrock91
26-11-2015 @ 22:40
my się ze SKOTa desantowaliśmy na rozgrywce. a teraz będzie z tico xD
DamieN
16-06-2017 @ 19:57
Lepsza taka wiedza niż żadna

NAJNOWSZE

Loading...