Repliki full metal AEG, marki Action Sport Games AS, z nowej serii produktów PROline:
Defender RISz oznaczeniami firmy Lewis Machine & Tool Co. oraz M15A4 Carbinez oznaczeniami Armalite Inc..
TYTUŁEM WSTĘPU
Repliki prezentujemy łącznie, w ramach tego samego artykułu, ze względu na łączące je podobieństwa oraz fakt, że w ofercie duńskiej firmy Action Sport Games AS należą one do tej samej nowej serii - w ramach linii profesjonalnej (PROline). Wszystkie cechy replik sprawdzone zostały w obu modelach, a co za tym idzie - informacje podane w tekście dotyczą obu modeli, chyba, że opisujemy cechę charakterystyczną dla danej repliki (wówczas jest wyraźnie podane, której z nich to dotyczy).
Cechą charakterystyczną nowej serii AEGów Action Sport Games jest pełna kompatybilność gearbox'a z częściami tuningowymi marki Ultimate. Pełna zgodność z częściami Ultimate ma w tym przypadku gwarantować łatwość tuningu i bezawaryjną pracę gearbox'a po jego dokonaniu. Ma ona również eliminować możliwość niedopasowania elementów, w przypadku stosowania części tuningowych różnych producentów, a tym samym ryzyko niewłaściwego funkcjonowania. Repliki nowej serii reklamowane są jako wykonane na najwyższym poziomie jakości i posiadające wzmocnione części wewnętrzne. Przekonajmy się jak to wygląda w rzeczywistości. Zapraszamy do lektury recenzji.
OPAKOWANIE
Opakowanie repliki stanowi tradycyjne pudło kartonowe, ze spodem i pokrywą wykonanymi z grubej, podwójnie złożonej, tektury. Funkcję marketingowo - informacyjną spełnia bardzo dobrze. Pokrywa opakowania utrzymana jest w znanej, charakterystycznej dla firmy ASG AS, kolorystyce. Spód ma kolor czarny. Całość wywiera bardzo pozytywne wrażenie estetyczne.
W opakowaniu, obok karabinu i magazynka, znajdziemy także instrukcję oraz wycior. Model Defender RIS posiada w komplecie chwyt pionowy. W środku pudła znajduje się także tekturowa wkładka, dodatkowo unieruchamiająca replikę. W jej wycięcia wlożono instrukcję. Na powierzchni wkładki umieszczono informację dotyczącą producenta wersji palnej - w przypadku M15A4: firmy Armalite Inc. oraz w przypadku Defendera: firmy Lewis Machine & Tool Co..
Sama replika i magazynek unieruchomione są opaskami zapinanymi na rzep. Ogólnie zabezpieczenie i unieruchomienie repliki można ocenić jako dobre i wystarczające, jednak producent mógłby pomyśleć o jakiejś formie wzmocnienia pudła w punktach umiejscowienia opasek. Najwyraźniej bowiem siły działające na nie są zbyt duże - jedna z opasek była wyrwana z tektury. Opaski przechodzą jedynie przez wycięcie w jednej z warstw tektury i, przy wadze repliki typu full metal, takie rozwiązanie wydaje się nie do końca pewne.
Czytelna instrukcja zawiera podstawowe informacje oraz zasady użytkowania repliki i obsługi karabinka. Czynności pokazane są na szczegółowych, dokładnie opisanych rycinach. Kolorystyka i design instrukcji są identyczne jak w przypadku innych replik PROline ASG AS.
PIERWSZE WRAŻENIE
Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Obie repliki prezentują się estetycznie i realistycznie, w rękach czuje się ich wagę.
Spasowanie elementów jest ogólnie bardzo dobre, nic nie jest luźne ani nie wydaje niepotrzebnych dźwięków. Kolby również nie mają nadmiernego luzu na prowadnicach, co w przypadku replik z rodziny M4 należy zapisać na plus. Jedynym mankamentem jaki tu dostrzegliśmy, po wyjęciu z pudła, był niewielki luz frontu. Jest to odczuwalne w przypadku modelu Defender, gdy, trzymając za chwyt pionowy, można poruszyć frontem RIS na boki. Jest to efekt minimalny, front nie "kolebie się", jednak nie można powiedzieć, że jest całkowicie nieruchomy. (Dotyczy to wyłącznie frontu - lufa osadzona jest stabilnie i nie rusza się.)
WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Podstawowe parametry replik.
M15A4 Carbine: długość - 785/880 mm, waga - 3030 g.
Defender RIS: długość - 785/880 mm, waga - 3065 g.
Metalowe elementy i korpusy replik mają kolor czarny, matowy.
Większość metalowych elementów replik wykonano ze stopu aluminium.
Części wykonane ze stali mają jaśniejszy, szary kolor. Elementy stalowe wskazane są na zdjęciach za pomocą małych magnesów.
Atrapę zamka i klapkę wyrzutnika wykonano prawidłowo. Dust cover wykonany jest z blachy stalowej. Również atrapa zamka wykonana jest ze stali, oksydowanej. Klapka wyrzutnika zatrzaskuje się prawidłowo i nie ma tendencji do samoczynnego otwierania się.
Oba modele posiadają demontowalną rączkę transportową.
Po jej zdjęciu można korzystać z grzbietowej szyny korpusu, w celu zastosowania innego celownika mechanicznego bądź optyki.
Dźwignia selektora ognia porusza się płynnie, przy ruchu słyszymy delikatne kliknięcie. Oznaczenia selektora nie są barwione.
Dźwignia przeładowania, po odciągnięciu, pozostawia atrapę zamka zablokowaną w tylnym położeniu. Ułatwia to regulację HU. Replika posiada działający zwalniacz zamka. Jego wciśnięcie (trzeba to zrobić dość mocno) powoduje zwolnienie atrapy zamka i zamknięcie dostępu do regulacji HU.
Tłumik płomienia nakręcony jest na gwint 14 mm "-".
Wygląd luf zewnętrznych.
Muszka i przeziernik.
Z tworzywa wykonano chwyt pistoletowy, chwyt pionowy (w replice Defender), chwyt przedni (w replice M15A4) oraz kolbę, wszystkie w kolorze czarnym. Elementy wykonano estetycznie. Zastosowano tworzywo bardzo dobrej jakości - w przypadku obu modeli jest to nylon.
Prowadnice kolb obu replik nakręcone są na gwint dolnej części korpusu. Ułatwia to ich demontaż i eliminuje obecność śruby (trzymającej kolbę/prowadnicę), która w innych modelach replik M4 wchodzi w GB.
OZNACZENIA
Repliki posiadają indywidualny numer seryjny. Model Defender RIS ma oznaczenia firmy Lewis Machine & Tool Co.:
Oznaczenia szyn RIS:
Model M15A4 ma oznaczenia firmy Armalite Inc.:
MAGAZYNEK
Będący na wyposażeniu repliki magazynek typu hi-cap, o pojemności 360 BB, posiada skorupę wykonaną ze stali, w kolorze czarnym. Jest on dłuższy niż magazynki replik M4 najczęściej spotykane - podobny pod tym względem do np. magazynków ICS.
Magazynek lekko wchodzi w gniazdo, a zwolniony wyjmuje się łatwo. Podaje prawidłowo. Niestety magazynek ma dość spory luz po włożeniu do gniazda. Nie wpływa to specjalnie na komfort użytkowania repliki, ale może trochę irytować.
Cechą charakterystyczną magazynka jest inny, niż w tradycyjnych hi-capach, system podkręcania. Nie ma tu znanego nam pokrętła, widocznego w wycięciu stopki. Magazynki obu replik posiadają stopki uchylne (zamykające się pewnie, "na wcisk"). Po odchyleniu stopki uzyskujemy dostęp do linki, której pociągnięcie podkręca kulki.
Estetycznie takie rozwiązanie "podkręcania" magazynka jest bardzo dobre - po włożeniu do gniazda w ogóle nie można się zorientować, że to hi-cap.
I choć sama czynność "podkręcania" wydaje się tu wydłużona - żeby pociągnąć za linkę trzeba każdorazowo otworzyć klapkę stopki, gdyż nie ma bezpośredniego dostępu, jak w przypadku pokrętła - w rzeczywistości jest lepiej niż przy stosowaniu pokrętła, a przyjęte rozwiązanie jest naszym zdaniem bardzo udane.
Wystarczy bowiem jednorazowe "podkręcenie" żeby wystrzelić cały magazynek, jak na hi-cap - rewelacja. Cała czynność polega na kilkukrotnym pociągnięciu za linkę, aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku (przeskakującego zabezpieczenia) - sygnalizującego pełne "podkręcenie". Później możemy już tylko zamknąć klapkę stopki i zapomnieć o "podkręcaniu", aż do całkowitego opróżnienia hi-capa.
ZASILANIE
Replika M15A4 przystosowana jest do współpracy z akumulatorami mieszczącymi się w chwycie przednim, obok lufy. Replika Defender RIS ma okablowanie wyprowadzone na tył. W obu przypadkach zastosowano wtyki typu Tamiya.
ROZKŁADANIE
Repliki rozkłada się standardowo. Wybicie przedniego pina umożliwia rozdzielenie replik na dwie części. Piny wykonano bardzo dobrze i nie mają tendencji do poluzowania się czy wypadania.
WYGLĄD REPLIKI CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJ
Na przykładzie modelu Defender RIS.
BUDOWA WEWNĘTRZNA
Wewnętrzne elementy repliki wykonane są bardzo estetycznie.
1. Gearbox.
GB jest mocny, masywny. Sprawia solidne wrażenie. Jest to standardowy GB V.2, marki Ultimate. Nazwa producenta widoczna jest na szkielecie.
Gearbox jest dobrze spasowany.
Silnik repliki mógłby być trochę lepszy, magnesy nie są neodymowe.
Dysza jest uszczelniona. Idealnie trzyma ciśnienie.
8mm łożyskowanie. Nie rozbieraliśmy łożysk, jednak wyglądają na zbudowane z dwóch tulejek - ślizgowe.
Stalowe zębatki sprawiają solidne wrażenie. Zębatka silnikowa z pięcioma zębami przeciw powrotnymi, zębatka środkowa zamiast podkładek posiada sprężynkę.
Sprężyna o niejednakowym skoku zwojów. Prowadnica sprężyny jest plastikowa.
Cylinder typu "1". Tłok jest wzmocniony, z czterema zębami stalowymi i prowadzeniami o zmniejszonym oporze. Wentylowana głowica tłoka posiada łożysko w formie plastikowej tulejki ślizgowej. Szczelność układu tłok /cylinder jest bardzo dobra.
2. Lufa wewnętrzna i komora HU.
Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 362 mm. Komora hop-up jest wykonana z tworzywa. Gumka czarna, nie jest silikonowa.
WRAŻENIA ZE STRZELANIA
Repliki charakteryzują się bardzo wysoką kulturą pracy GB, a dźwięk strzału jest przyjemny dla użytkownika. System hop-up nie ma tendencji do rozregulowania się podczas strzelania i cały czas działa poprawnie. Strzelanie jest przyjemną zabawą - wystarczy jednorazowe podkręcenie, żeby wystrzelić cały hi-cap.
Stockowo repliki strzelają dobrze - mimo, że warunki były dość surowe (temperatura -3 stopnie Celsjusza i porywy wiatru) nie mieliśmy problemu z trafianiem w sylwetkę na dość sporym dystansie. Skupienie również było porównywalne z innymi replikami typu proline. Wartości prędkości początkowej pocisków plasowały się na zbliżonym poziomie.
TESTY
1. Pomiar fps i energii.
Uzyskane wyniki są prawie identyczne, co dobrze świadczy o mechanizmach obu replik. (Odpowiednio: 379,5 fps oraz 379,2 fps dla średniej prędkości początkowej. Pomiary w seriach również wykazywały w miarę wyrównany poziom.)
Defender RIS
Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na kulkach 0.2 g BB. Użyto kulek marki Aim Top. Średnia prędkość początkowa, generowana przez replikę, na 0.2 g BB wynosi 379 fps, a energia 1,3 J.
Wartości prędkości początkowej i energii z 10 kolejnych pomiarów.
fps | m/s | J | |
1 | 380.3 | 115.9 | 1.31 |
2 | 379.4 | 115.7 | 1.31 |
3 | 381.1 | 116.2 | 1.35 |
4 | 380.3 | 115.9 | 1.31 |
5 | 379.4 | 115.7 | 1.31 |
6 | 378.6 | 115.4 | 1.31 |
7 | 377.8 | 115.2 | 1.31 |
8 | 380.3 | 115.9 | 1.31 |
9 | 378.6 | 115.4 | 1.31 |
10 | 379.4 | 115.7 | 1.31 |
M15A4 Carbine
Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na kulkach 0.2 g BB. Użyto kulek marki Aim Top. Średnia prędkość początkowa, generowana przez replikę, na 0.2 g BB wynosi 379 fps, a energia 1,3 J.
Wartości prędkości początkowej i energii z 10 kolejnych pomiarów.
fps | m/s | J | |
1 | 378.6 | 115.4 | 1.31 |
2 | 381.1 | 116.2 | 1.35 |
3 | 381.1 | 116.2 | 1.35 |
4 | 381.1 | 116.2 | 1.35 |
5 | 379.4 | 115.7 | 1.31 |
6 | 379.4 | 115.7 | 1.31 |
7 | 374.6 | 114.2 | 1.3 |
8 | 377.8 | 115.2 | 1.31 |
9 | 378.6 | 115.4 | 1.31 |
10 | 380.3 | 115.9 | 1.31 |
2. Wartość ROF.
Akumulator 7,4 V 25 C:
Defender RIS 13,2 BB na sekundę (792 BB na minutę).
M15A4 Carbine 13,4 BB na sekundę (804 BB na minutę).
3. Test celności i skupienia na dystansach 30 m oraz 40 m.
Test przeprowadzono używając tarczy formatu A4, umieszczonej na tle sylwetki. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach po 10. Użyto BB 0.25 g, marki Aim Top.
Obie repliki uzyskały praktycznie identyczne wyniki (różniące się jednym trafieniem). Zaprezentowane poniżej przykładowe trafienia uzyskano strzelając z repliki Defender RIS.
Na dystansie 30 m uzyskano 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 8/10 zmieściło się w formacie A4.
Na dystansie 40 m uzyskano 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 zmieściło się w formacie A4.
4. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.
W tym przypadku uzyskane odległości były dla obu replik identyczne. Zasięg skuteczny replik, przy którym większość oddanych strzałów nadal bez problemu trafia w sylwetkę, wynosi w granicach 50 m.
Zasięg maksymalny replik, czyli donośność, wynosi 60 m.
PODSUMOWANIE
Repliki LMT Defender RIS oraz Armalite M15A4 Carbine, marki ASG AS, prezentują się bardzo dobrze i wywarły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Wygląd zewnętrzny obu modeli jest atrakcyjny, a jakości wykonania nie da się wiele zarzucić. Licencjonowane oznaczenia oraz indywidualny numer seryjny dodatkowo podnoszą ich wartość estetyczną i realizm wyglądu.
Jak każdy produkt, także te repliki mają drobne mankamenty, jak choćby luz magazynka w gnieździe, jednak szukanie minusów byłoby w tym wypadku działaniem trochę "na siłę".
Repliki, jak na stock w granicach 380 fps, strzelają bardzo dobrze, system HU również działa bez zarzutu. Kultura pracy mechanizmu nie pozostawia nic do życzenia. Jakość wzmocnionych elementów wewnętrznych, podatność na tuning, spasowanie gearbox'a - to kolejne plusy na liście cech opisanych modeli.
Naszym zdaniem nowa seria replik oferowanych przez firmę Action Sport Games AS jest udana. Karabiny wykonane są solidnie i można je polecić graczom, zarówno początkującym jak i zaawansowanym, poszukującym ciekawej propozycji z serii PROline M4, o dobrym stosunku jakości do ceny.
Plusy:
+ full metal
+ estetyczne wykonanie zewnętrzne i wewnętrzne
+ dobre spasowanie elementów zewnętrznych
+ dobre spasowanie elementów gearbox'a
+ bardzo dobra jakość elementów gearbox'a
+ gearbox i części wewnetrzne - wzmocnione
+ bardzo dobra szczelność układu tłok / cylinder
+ licencjonowane oznaczenia
+ indywidualne numery seryjne
Minusy:
- lekki luz frontu
- luz magazynka w gnieździe
- umieszczenie na replice napisów niezgodnych z pierwowzorem
Repliki testowaliśmy dzięki uprzejmości duńskiej firmy Action Sport Games AS: