Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Pluton Lekkiej Piechoty w napadzie

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Coraz częściej ekipy airsoftowe współpracują z jednostkami wojskowymi lub jednostkami Związku Strzeleckiego Strzelec OSW, w ramach wspólnego doskonalenia umiejętności podczas warsztatów, szkoleń czy działań poligonowych. Poniżej prezentujemy relację z takich właśnie Warsztatów Lekkiej Piechoty.

 

 

Pluton Lekkiej Piechoty w napadzie

17-18-19 maja 2013 roku na terenie byłego poligonu w Kożuchowie odbyły się taktyczne warsztaty poligonowe JS3006 Nowa Sól przy współpracy z 1 LDOT (Lubuska Drużyna Obrony Terytorialnej) Żagań. W zajęciach wzięli również udział goście z ASG Szakal Team w Żaganiu oraz Kakutogi Dojo Emil Waszak. W ćwiczeniach łącznie ćwiczyło około 30 osób. Głównym celem szkoleniowym poligonu było opanowanie materiału pozwalającego plutonowi lekkiej piechoty dokonać napadu na posterunek przeciwnika. Był to również pierwszy duży sprawdzian dla JS3006 w zakresie zdolności organizacyjnych i sprawności logistycznej jednostki.

 

Sprawozdanie

 

Piątek 17.05.2013 rok:

Pierwsza grupa strzelców przyjechała na poligon już o godzinie 8:00 rano w celu przygotowania poligonu do przyjęcia sprzętu. Prace przygotowawcze trwały do godziny 17tej. Do godziny 18tej na poligonie był już pełny stan osobowy JS3006 oraz dojechali goście z ASG Szakal Team z Żagania, wystawiono warty. Około godziny 20tej na inspekcje oraz omówienie pierwszego dnia szkoleniowego poligonu przyjechał dowódca JS3006 Nowa Sól st. chor. ZS Lesław Urbanowski, na odprawie postawiono zadania i dograno szczegóły. O godzinie 24:00 ogłoszono ‘’capstrzyk’’. W nocy aż do pobudki obozu oraz ogniska pilnowały dwuosobowe warty.

 

Sobota 18.05.2013 rok:

Dzień rozpoczął się 6:30 rano od pobudki, zaprawy porannej, toalety oraz śniadania. O godzinie 7:00 na poligon przyjechał dowódca JS3006 oraz 1 LDOT. Do godziny 7:45 umundurowano gości z Kakutogi Dojo Emil Waszak. O godzinie 8:00 odbył się uroczysty apel, po apelu wyznaczono czas na przygotowanie do zajęć, z magazyny wydano broń (ćwiczebną) oraz wyposażenie, podzielono stan osobowy na dwie grupy nauczania. Do godziny 14:30 realizowano zajęcia z następujących zagadnień: zasady korespondencji radiowej, maskowanie, postawy strzeleckie, czołganie, znaki patrolowe, zasady zachowania w szyku, szyki, rolowanie, przemieszczenie skokami, marsz ubezpieczony. Na obiad dowieziono grochówkę z wkładką, z opinii uczestników możemy spokojnie ocenić ją na 5+. Po obiedzie podzielono pluton na drużyny wyznaczono dowódców, radzików oraz szperaczy. Po krótkiej przerwie na pasie taktycznym rozpoczęła się druga cześć zajęć która trwała do godziny 19:00. W trakcie jej trwania całym plutonem ćwiczono marsz ubezpieczony szyki, bramki, atak skokami, reakcje na kontakt oraz łączność. O godzinie 19:30 rozpoczęto kolację oraz i przygotowania do zajęć nocnych które rozpoczęły się o 22:00 i trwały do 2:00 w nocy. Po kolacji koledzy z Kakutogi Dojo Emil Waszak przeprowadzili zajęcia z Krav Maga. W nocnych zajęciach ćwiczono poprzednio nabyte umiejętności oraz dodatkowo obserwację wyznaczonych punktów.

 

Niedziela 19.05.2013:

Na spanie nie było dużo czasu, pobudkę ogłoszono o godzinie 5:30. Przeprowadzono zaprawę, toaletę poranna oraz śniadanie. O godzinie 7:00 odbyła się odprawa plutonu i zapoznanie z zadaniem (gra wojenna) do wykonania było zorganizowanie i przeprowadzenie napadu na posterunek przeciwnika. Wyznaczonym osobą wydano pirotechniczne środki pozoracji pola walki. Zadanie rozpoczęło się o godzinie 8:00. Pluton zorganizował bazę przejściową, wyznaczył punkt wyjścia/zejścia, rozpoznał teren, wystawił ubezpieczenie i przygotował atak. Grupa szturmowa dokonała szybkiego ataku około godziny 11:30. Punkt został zdobyty, zniszczono radiostację przejęto dokumentację, po ataku pluton szybko opuścił teren działania i wycofał się do wyznaczonej strefy. O godzinie 13:00 obył się apel podsumowujący zajęcia poligonowe. Po apelu rozpoczęto zwijanie obozu. O godzinie 18:00 ostatni strzelec opuścił poligon.

 

Obóz

Miejsce obozowiska zorganizowano na terenie byłej komendy poligonu. Cały sprzęt potrzebny do organizacji zajęć i sztab poligonu zorganizowano w namiocie wojskowym typu NS, stołówkę z kuchnią gazową przygotowano w drugim namiocie tego samego typu. Uczestnicy mieli do dyspozycji, wodę, kawę i herbatę. W ramach zabezpieczenia sanitarnego zamówiono toaletę przenośną o wystawiono prowizoryczną umywalnie w której można było się umyć po zajęciach. W obozowisku przygotowano również agregat prądotwórczy oraz oświetlenie.

 

Zakończenie

Mały Kurs Piechoty miał na celu zorganizowanie ćwiczenia taktycznego całym plutonem, które miały skonfrontować system szkolenia JS3006 z systemem stosowanym w 1LDOT. W trakcie trwania kursu wyszło wiele rzeczy które trzeba zmodyfikować oraz uprościć. Wpłynie to pozytywnie na dalsze szkolenie w JS3006, która od września unifikuje się z założeniami działania Plutonu Lekkiej Piechoty. W celu poprawy jakości kolejnych wspólnych szkoleń i manewrów podjęto decyzje o stworzeniu wspólnych SOP-ów w pierwszej kolejności z łączności, systemu dowodzenia oraz znaków dowodzenia. Jest to kolejny krok na drodze do konsolidacji lubuskiego środowiska skupiającego się wokoło idei obrony terytorialnej. Cieszy nas również fakt iż lubuskie środowisko airsoftowe wyraża chęć do udziału w szkoleniach OT i są grupy które od zabawy przechodzą do działaniu w tym kierunku. Manewry były też zwieńczeniem całorocznych przygotowań w zakresie pozyskiwania sprzętu oraz wykorzystania porozumień podpisanych przez jednostkę. Mamy nadzieję iż to szklenie zapoczątkuję serię szkoleń OT w oparciu o JS3006 przy współpracy z lokalnym środowiskiem a w szczególności ze stowarzyszeniem Obrona Narodowa.pl w skład którego w chodzi 1LDOT.

 

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy: 

1. Urząd Miasta Nowa Sól / Starostwo Powiatowe Nowa Sól: za wypożyczenie sprzętu do zabezpieczenia logistycznego poligonu
2. Urząd Miasta Kożuchów: za zgodę na organizację manewrów na terenie należącym do miasta
3. Nadleśnictwo w Nowej Soli: za zgodę na organizację manewrów na terenie należącym do Lasów Państwowych.
4. Proboszcz kościoła na Pleszówku: za wypożyczenie ławek i stołów
5. 1 Drużyna Obrony Terytorialnej: za pomoc merytoryczną w przygotowaniu zajęć oraz przeprowadzeniu gry wojennej

 

Autor treści: st. strz. ZS Arkadiusz Śliwiński
Autor zdjęć: st. strz. ZS Arkadiusz Śliwiński

 

 

 

 

 

Źródło:

www.js3006.mil.pl

Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner