Trwa ładowanie

Twoja przeglądarka jest przestarzała. Niektóre funkcjonalności mogą nie działać poprawnie. Zalecamy aktualizajcę lub zmianę przeglądarki na nowszą.

Replika ASR103 (M4) firmy Accuracy Pneumatics Shooting

This article comes from an older version of the portal and its display (especially images) may deviate from current standards.

Karabinek M4 RIS (CQB) firmy Accuracy Pneumatics Shooting, z Hong Kongu, oznaczony jako ASR103. Typ: electric blow back.



OPAKOWANIE


Repliki firmy Accuracy Pneumatics Shooting zapakowane są w solidne opakowania, wykonane z grubego kartonu. Pokrywa pudła ma design z przewagą koloru czerwonego i czarnego. Dominującym elementem graficznym jest duże godło producenta.

 

Opakowania replik są z zewnątrz jednakowe, a o tym jaka replika znajduje się w środku - dowiadujemy się z nalepki na pokrywie.

 

Na boku pokrywy opakowania producent umieścił ostrzeżenie, z którym powinien się zapoznać każdy, kto planuje zakup repliki airsoftowej.

 

Zabezpieczenie repliki oraz dołączonych do niej akcesoriów jest prawidłowe. Kartonowa wstawka wewnątrz pudła dobrze unieruchamia replikę. Nie ma mowy o przemieszczaniu się karabinka czy akcesoriów. Akcesoria zapakowano do osobnego pudełka. Całość przykryta jest dodatkowo prostokątem tektury.

 

W opakowaniu, oprócz repliki znajduje się instrukcja, magazynek, wycior, akumulator dzielony - na ogniwach typu stick i prosta ładowarka (firma oferująca repliki APS na naszym rynku dołączyła również, dodatkowo, akumulator dzielony Firefox, który przy zakupie repliki oferuje w opcji). W pudełku z akcesoriami znajduje się również mała paczka kuleczek 6 mm BB marki APS. Brak natomiast kluczyka do pionowej regulacji ustawienia muszki.

 

Czarno-biała instrukcja użytkowania, w języku angielskim, jest dość dokładnie ilustrowana rysunkami prezentującymi etapy obsługi repliki. Zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące zakupionego karabinka oraz wizerunki całej serii replik z rodziny M4, produkowanych przez Accuracy Pneumatics Shooting.

 


PIERWSZE WRAŻENIE


Niestety, w przypadku tej repliki, pierwsze wrażenie nie powala na kolana. Pewien wpływ na postrzeganie ma tutaj, niewątpliwie, nietypowa kolorystyka - zwłaszcza korpusu repliki. Również jakość wykończenia niektórych elementów repliki pozostawia wiele do życzenia. ASR103 przypomina produkty A.C.M., czyli no name z Chin kontynentalnych. Karabinek jest jednak dobrze wyważony i nieźle spasowany - wszystko jest dobrze dokręcone - jedyne "odgłosy" jakie wydaje replika, przy poruszaniu nią, to typowe dla emek lekkie klekotanie kolby czy zaczepu zawieszenia.

 

Dźwignia selektora nie ma żadnych luzów, działa bardzo dobrze - przesuwa się płynnie, ani za lekko, ani zbyt ciężko - z lekkim kliknięciem przy kolejnych nastawach.

 


WYGLĄD ZEWNĘTRZNY


Podstawowe parametry repliki:


długość           675/760 mm

waga              2830 g

długość lufy     300 mm   



Metalowe elementy repliki mają kolor czarny. Korpus jest lekko błyszczący, półmatowy. Kolor body, choć czarny, wpada w odcienie fioletu i brązu.

 

Na korpusie doklejono stalowe atrapy pinów.

 

Chwyt przedni RIS nie rusza się i jest solidnie wykonany. Jedynie pokrycie powierzchni mogłoby być ładniejsze. Ściera się ono dość łatwo. Faktura powierzchni jest ziarnista. Front RIS, w kolorze czarnym matowym, ma odcień grafitowy.

 

Co nas zadziwiło: front RIS ma dość sporą, nie spotykaną przez nas wcześniej średnicę (sprawia ona wrażenie nazbyt dużej). W efekcie jego górna szyna jest położona wyżej niż grzbietowa szyna korpusu.

 

Odciągnięcie delta ring umożliwia zdjęcie dolnej części frontu RIS i łatwy dostęp do gniazda akumulatora w celu jego podłączenia lub wymiany.

 

Przedni uchwyt zawieszenia jest dość luźny, ale piny, mocujące go, trzymają pewnie.

 

Z tworzywa wykonano chwyt pistoletowy oraz sześcio pozycyjną kolbę - jedno i drugie w kolorze ciemno szarym.

 

Chwyt pistoletowy ma kształt charakterystyczny dla modelu Tango Down. Plastik chwytu pistoletowego łatwo ulega zarysowaniom i również dość łatwo strzępi się na krawędziach. Chwyt jest wygodny. Lekko porowata faktura powierzchni ułatwia trzymanie.

 

Kolba posiada gumową stopkę.

 

Kolba sprawia wrażenie wykonanej z innego tworzywa niż chwyt pistoletowy. Posiada schowek na zapasowe baterie (np. do oświetlenia taktycznego), do którego dostęp uzyskujemy po uchyleniu gumowej stopki. Schowek jest uszczelniony gumową uszczelką, ale zatrzask klapki działa niepewnie i trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie klapki.

 

Z prawej strony kolby znajduje się krótka szyna RIS, która pozwala na wykorzystanie uchwytu zawieszenia typu QD lub montaż poduszki policzkowej.

 

 

Prowadnica kolby jest odlana razem z pierścieniem dociskowym.

 

ASR103 jest repliką typu full metal. Zastosowanie stali jest w niej minimalne. Stalowe jest urządzenie wylotowe, skorupa magazynka oraz wszystkie śruby i piny.

 

Tłumik płomienia ma nierówną powierzchnię. Naszym zdaniem jakość stalowego odlewu jest niska. Jest to goły odlew, którego najwyraźniej nie poddano obróbce i w efekcie jego powierzchnia jest bardzo porowata (tłumik płomienia nakręcony jest na gwint 14 mm, prawoskrętny).

 

Wykonanie przyrządów celowniczych stoi niestety na dość niskim poziomie. Mają one kolor identyczny jak body karabinka.

 

Osłona (flip up) muszki ma zbyt duży luz. Nie wpływa to wprawdzie na jakość strzelania, ale naszym zdaniem nie powinno tak być.

 

Szczerbina, nie ma wyczuwalnego przeskoku przy rozkładaniu i składaniu, powoduje to, że łatwo (i czasem przypadkowo) składa się.

 

Szczerbina regulowana jest w poziomie.

 

Osłona spustu prezentuje się ciekawie i estetycznie. Kolor ma inny niż korpus: podobny do plastiku (ciemny odcień szarości).

 

Osłona zamka (dust cover) jest dość masywna. Nie ma tendencji do samoczynnego otwierania się, jak to czasem bywa w replikach M4.

 

Blaszka atrapy zamka wykonana jest z dość grubej blachy, pokrytej jasno szarą farbą - w kolorze identycznym co magazynek.

 

Replika posiada funkcjonujący bolt catch. Wciśnięcie dolnej części przycisku zwalniacza zamka, podczas odciągania rączki przeładowania, pozwala na zablokowanie atrapy zamka w tylnym położeniu - co stanowi duży plus i ułatwia znacznie dostęp do komory hop up, a tym samym regulację HU.

 

Przy czym rączka przeładowania nie wraca samoczynnie na swoje miejsce. Ma jednak tendencję do przesuwania się w stronę korpusu, co może powodować przypadkowe zwolnienie atrapy zamka. Wciśnięcie przycisku zwalniacza zamka lub zwolnienie rączki przeładowania powoduje ponowne zamknięcie komory zamkowej.

 


MAGAZYNEK


Będący na wyposażeniu repliki magazynek typu hi cap, o pojemności 300 BB, wykonano ze stali (skorupa) i tworzywa, w kolorze jasno szarym (tworzywo czarne).

 

Magazynek wprawdzie trzyma się w gnieździe, ale ma spory luz na boki, co powoduje lekkie "telepanie" przy bardziej gwałtownym poruszaniu repliką. Jednak nie grozi mu przypadkowe wypięcie, a zwalniany - łatwo wychodzi z gniazda. Magazynek podaje bez problemów. Nie zanotowaliśmy żadnych zacięć, czy kłopotów z podkręcaniem.

 

Inne magazynki pasujące do repliki (i podające prawidłowo):

 

hi cap M4/M16 długi, o pojemności 450 BB, metal, ICS

 

hi cap M4/M16 krótki, o pojemności 190 BB, metal, A&K

 

low capM4/M16, tworzywo, P&J

 

ad.jpg


mid capM4/M16, tworzywo, MAG


ad1.jpg

mid capM4/M16, metal, MAG

Magazynek podaje, ale nie do końca prawidłowo, zdarzają się puste strzały.


OZNACZENIA


Replika nie posiada licencjonowanych oznaczeń. Poza oznaczeniami nastaw selektora ognia, na korpusie repliki - z lewej strony - umieszczono godło producenta, oznaczenie kalibru oraz numer seryjny. Naniesiono je laserowo.



ZASILANIE


Replika zasilana jest akumulatorem dzielonym, wykonanym na ogniwach typu stick. W komplecie z repliką znajduje się akumulator dzielony NiMh 9.6 V o pojemności 800 mAh. Do testu otrzymalismy dodatkowo akumulator dzielony NiMh Firefox 8.4 V, o pojemności 1500 mAh. Karabinek posiada okablowanie wyprowadzone na front, tak więc akumulator mieści się obok lufy - wewnątrz frontu RIS. Lufa zewnętrzna ma niedużą średnicę, w związku z czym miejsca pod szynami jest całkiem sporo. Oczywiście w takim przypadku w grę wchodzą jedynie akumulatory formatu mini, dzielone lub LiPo.

 

WYGLĄD REPLIKI CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJ

 

PICT0263.JPG


ROZKŁADANIE

 

Rozkładanie repliki rozpoczynamy od zdjęcia dolnej części RISa i odłączenia okablowania.

 

PICT0213.JPG

Dalej rozkładanie przebiega analogicznie jak w innych emkach. Wybijamy piny.

Piny łączące korpus siedzą pewnie, a do ich wybicia trzeba przyłożyć odpowiednią siłę. Gwarantuje to, że nie grozi nam ich przypadkowe zgubienie (główne piny korpusu zabezpieczone są gumowymi oringami).

 

PICT0216.JPG

PICT0255.JPG

Kolejne czynności to: zdjęcie chwytu pistoletowego, odłączenie kabli silnikowych, wyjęcie silnika, wyjęcie zatrzasku magazynka, wybicie dwóch pinów trzymających gearbox (jeden powyżej spustu i drugi - tylny). Następnie zdejmujemy kolbę i odkręcamy śrubę imbusową trzymającą prowadnicę kolby. Ze względu na to, że bolt catch jest (w określonym zakresie) funkcjonujący - musimy go zdemontować w celu wyjęcia gearbox'a.

 

PICT0218.JPGPICT0220.JPG


BUDOWA WEWNĘTRZNA


1.Gearbox.

Gearbox jest niestandardowy, zmodyfikowany pod kątem systemu electric blow back. Jego charakterystyczną cechą wizualną jest zielony kolor tworzywa, z którego wykonano wszystkie wewnętrzne elementy plastikowe. W górnej części gearbox'a znajduje się moduł systemu EBB. Na pierwszy rzut oka moduł EBB sprawiał wrażenie wykonanego solidnie, gdyż część mechanizmu odpowiedzialna za poruszanie atrapy zamka wykonana jest z blaszki stalowej.

 

PICT0223.JPG

PICT0224.JPG

Na fotografii poniżej widać zatrzask, odpowiedzialny za blokowanie atrapy zamka w tylnym położeniu.

 

PICT0228.JPG
Zębatki są stalowe, standardowe. Pierwsza zębatka posiada 5 zębów przeciw powrotnych. Natomiast spodkładkowanie pierwszej zębatki było zbyt ciasne i wymagało poprawienia.

 

PICT0230.JPG

PICT0242.JPGPICT0252.JPG

Cylider jest również wykonany ze stali. Dysza wykonana jest z metalu, uszczelniona. Szczelność zespołu tłoka i cylindra jest wzorowa.

 

PICT0248.JPG

Sprężyna o niejednakowym skoku.

 

PICT0244.JPG

Dosyłacz ma ciut inny kształt niż w standardowych gearbox'ach.

 

PICT0241.JPG

Tłok wygląda bardzo solidnie, ma grube ścianki i kształt standardowy, przy czym nie posiada drugiego zęba (a pierwszy jest odpowiednio masywny), co poprawia współpracę zębatki z tłokiem.

 

PICT0247.JPG

Prowadnica sprężyny jest plastikowa.

 

PICT0249.JPG

Łożyska 7mm, z tworzywa, ślizgowe - dobrze osadzone w szkielecie. Nie ma luzów.

 

PICT0243.JPG

Podczas przeglądu gearbox'a okazało się, że zębatka silnika przeciera jeden z kabli.

 

PICT0238.JPG

Wygląd silnika.

 

System EBB w gearbox'ie jest skonstruowany inaczej niż w dotąd recenzowanych przez nas replikach AEG EBB, gdzie łącznik atrapy zamka i tłoka zachaczał o wycięcie w tłoku. W replice firmy APS tłok jest pod tym względem standardowy, a element odpowiedzialny za ruch atrapy zamka (generowany ruchem tłoka) zachacza o tylną ściankę tłoka.

Gearbox jest dobrze spasowany, nie ma tutaj problemu ze składaniem czy tendencji do "eksplodowana" części we wszystkich kierunkach pod wpływem naprężeń w szkielecie. Jedyny opór daje, jak zawsze, sprężyna główna. W gearbox'ie APS części wewnętrzne po prostu umieszcza się na swoim miejscu i, przytrzymując sprężynę, zamyka szkielet bez problemu.

 

PICT0231.JPG


2.Lufa wewnętrzna i komora HU.


Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 300 mm. Jest wykonana ze stali nierdzewnej. Komora hop up to typowa komora z serii M4, wykonana z tworzywa. Wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, nie ma nadlewek itp. Jest wykonana solidnie. Komora posiada wewnątrz wgłębienie, które, naszym zdaniem, zastosowane jest w celu minimalizacji możliwości oddawania podwójnych strzałów.

 

PICT0265.JPG

Gumka jest czarna i niestandardowa - krótsza. Nic jednak nie przeszkadza w zastąpieniu jej typową gumką HU. Dystanser, wykonany z przeźroczystego silikonu, przypomina dystansery Guarder.

 

PICT0267.JPG

Odciągnięcie rączki przeładowania otwiera okno wyrzutu łusek, co umożliwia dokonanie regulacji HU.

 


STRZELANIE


1. Wrażenia ze strzelania.

Nie mamy zastrzeżeń do kultury pracy gearbox'a, chociaż może się nie podobać wyraźnie słyszalny "brzęk" zwalnianej sprężyny. Spust jest dość twardy, choć nie nadmiernie.

System symulacji ruchu zamka działa bardzo dobrze. Atrapa zamka odsuwa się przy strzale całkiem daleko - około 40 mm, co w porównaniu z niektórymi replikami markowymi mającymi skok zamka EBB rzędu 15/20 mm - jest bardzo dobrym wynikiem.

Hop up pracuje dość nierówno, zdarzają się pojedyncze strzały odbiegające znacznie od ustawienia. HU nie ma jednak tendencji do samo rozregulowania się. Pokrętło regulacji przesuwa się z odpowiednim oporem.

Replika nadaje się dobrze do CQB, ze względu na kompaktowe wymiary oraz generowaną prędkość początkową. Ma wprawdzie spory rozrzut, zwłaszcza powyżej 30 m, ale jest to związane z długością lufy wewnętrznej. Zasięg jak na stockową replikę CQB, z lufą 300 mm, zaskoczył nas pozytywnie.

 

2. Awaria systemu EBB.

Replika wyposażona jest w system symulacji ruchu suwadła: EBB, który stanowi ciekawe wzbogacenie wrażeń wizualnych podczas strzelania, choć jako blow back jest on oczywiście niemal nieodczuwalny. Należy przy tym pamiętać, że systemy EBB są dość delikatne, a nagłe zablokowanie podczas strzelania może doprowadzić do uszkodzenia gearbox'a, ponieważ konstrukcja polega praktycznie na pośrednim połączeniu suwadła z tłokiem. Trudno zatem było stwierdzić jaka będzie żywotność takiego rozwiązania w replice APS.

Niestety potwierdziły się nasze obawy co do trwałości tego systemu. Mimo, że moduł sprawiał wrażenie wykonanego solidnie, gdyż część mechanizmu odpowiedzialna za poruszanie atrapy zamka wykonana jest ze stali, to jednak wykazał się wrażliwością charakterystyczną dla systemów electric blow back i uległ uszkodzeniu podczas testu ROF. Na skutek zablokowania modułu w efekcie zacięcia kulki w lufie - blaszka modułu EBB, mimo, że stalowa, pękła. Konkretnie: ułamał się, najwyraźniej zbyt delikatny jak na przeciążenie nagłym zablokowaniem strzału, element zaczepiający moduł o tylną ściankę tłoka.

 

PICT0226.JPGPICT0234.JPG


TESTY


1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0,2 g BB, marki Devil Blaster.
Prędkość początkowa jako średnia z 10 pomiarów wynosi: 362 fps. Skrajne wrtości dzieliła różnica 12 fps.

Wagomiar      fps      m/s    energia
0,2 g              362     110     1,2 J


2. Test celności i skupienia na dystansach 20m oraz 40m.

Test przeprowadzono używając tarczy odpowiadającej wielkością sylwetce, z umieszczonym centralnie prostokątem kartki A4. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach po 10. Użyto kulek ICS o wagomiarze 0,25 g.

Dystans 20 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z czego 6/10 umieszczone w celu formatu A4.

 

Dystans 40 m. 8/10 trafień w sylwetkę, z czego 3/10 umieszczone w celu formatu A4.

 


3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny, rażenia celu sylwetkowego, wynosi 50 m. Na tym dystansie większość strzałów można umieścić w sylwetce. Zasięg maksymalny wynosi 55 m. Powyżej 50 m skuteczność spada bardzo wyczuwalnie.

4. Pomiar szybkostrzelności.

ROF mierzony na akumulatorze 9,6 V, dołączonym do repliki, wynosi: 11,2 BB  na sekundę, czyli 672 BB na minutę.

ROF mierzony na akumulatorze 8,4 V Firefox wynosi: 12 BB na sekundę, czyli 720 BB na minutę.


PODSUMOWANIE


Replika M4 - ASR103 firmy Accuracy Pneumatics Shooting, charakteryzuje się dość dobrym spasowaniem elementów zewnętrznych i bardzo dobrym spasowaniem elementów gearbox'a. Szczelność zespołu tłok/cylinder jest wręcz wzorowa, lepsza niż w wielu replikach uznanych marek, z którymi mieliśmy do czynienia.


Zarówno wymiary jak osiągi sprawiają, że karabinek nadaje się do CQB, ale jednocześnie sprawdza się całkiem dobrze również w terenie otwartym. Jak na replikę z lufą wewnętrzną 300 mm, ASR103 oferuje przyzwoity zasięg.


Niestety w przypadku tej repliki producent powinien zdecydowanie popracować nad jakością wykończenia zewnętrznego. Być może w przyszłości repliki M4 APS będą konkurencyjne pod względem wyglądu, w porównaniu z innymi replikami ASG AEG, na razie jednak ten aspekt pozostawia wiele do życzenia.


Zdecydowanym minusem okazała się, w testowanym egzemplarzu, żywotność systemu electric blow back, choć oczywiście w przypadku EBB zawsze istnieje ryzyko usterki. Awaria modułu EBB potwierdziła jedynie niedoskonałość tego typu systemów i charakterystyczną dla nich delikatność, co zresztą dotyczy wszelkich replik tego typu, zarówno markowych jak i chińskich. Szkoda, gdyż przed awarią system EBB repliki M4 APS działał dużo lepiej niż w innych replikach EBB jakie do tej pory testowaliśmy: miarowo i z relatywnie dużym skokiem atrapy zamka.


Produktu firmy APS mimo wyraźnych niedociągnięć wyglądu i podatności na awarie EBB, nie oceniamy jednak całkowicie negatywnie. Jak każda replika AEG, także ta posiada swoje plusy i dobre rozwiązania, które szczegółowo opisaliśmy. W swojej klasie cenowej ASR103 może zadowolić graczy ASG (przywiązujących większą wagę do osiągów i efektów strzelania niż samego wyglądu), jako replika dedykowana głównie do CQB.

 



Plusy:

+ full metal

+ wzorowa szczelność zespołu tłoka i cylindra

+ bardzo dobre spasowanie gearbox'a

+ funkcjonujący zwalniacz zamka

+ wygodna regulacja HU

+ zabezpieczenie pinów korpusu gumowymi oringami

+ dobre spasowanie elementów zewnętrznych

+ dobre wyważenie

+ dobra ergonomia chwytu pistoletowego

+ przyzwoite osiągi

+ miarowa praca EBB z dużym skokiem atrapy zamka


Minusy:

- awaryjność systemu EBB

- kolorystyka korpusu nietypowa dla replik M4

- relatywnie niska jakość wykonania przyrządów celowniczych

- niska jakość wykończenia tłumika płomienia

- niewielki zakres możliwych do zastosowania akumulatorów

- luzy magazynka w gnieździe

- luzy osłony muszki typu flip up

- znaczny rozrzut trafień na większych dystansach

 

 



Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Taiwangun:

 

 

 

Redakcja WMasg dziękuje Tbm za wypożyczenie magazynków firmy MAG.

 

 

 


Komentarze

NAJNOWSZE

Loading...
  • Platinium partner

    Gold partner

  • Silver partner

  • Tactical partner